Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Pilulky na spaní: důvody, proč je raději nebrat

Aspoň jednou v životě snad každý z nás sáhnul (nebo sáhne) po tabletce, díky které se nám podaří usnout. Podle nového výzkumu však mohou být tyto léky mnohem nebezpečnější, než si myslíme.

Redakce Marianne | 20. 08. 2014


Výsledky výzkumu jsou poměrně alarmující: v letech 2005–2010 se zdvojnásobil počet návštěv pohotovosti v důsledku užívání léků na spaní. Bohužel, většinu těchto pacientů tvořily ženy. Proč je tak nebezpečné užívat prášky na spaní? Vždyť nám pomáhají usnout, a to je snad dobrá věc, když nemůžeme ‚zabrat‘ bez nich. Lidé si myslí, že jsou naprosto neškodné, ale není to tak. Jak říká ředitel spánkové laboratoře Carl Bazil z Kolumbijské univerzity – léky na spaní na předpis bývají obvykle velmi silné. „Ano, jsou rychlým řešením, díky kterému usnete, ale jen dočasným. Nemají dlouhodobý efekt a neřeší problémy se spánkem obecně,“ vysvětluje. A pokud je neužíváme správně, mohou být dokonce velmi nebezpečné.

Ženy snášejí prášky na spaní hůře než muži

Jedním z největších nebezpečí je to, že působí mnohem intenzivněji na ženy než na muže. Ženy mají totiž tendenci metabolizovat prášky na spaní pomaleji než muži, takže se může stát, že se předávkují. Bohužel spousta lékařů i nadále předepisuje ženám silnější dávku, než by měli. Stejně tak řada žen chodí do nočního stolku a ‚půjčuje‘ si léky na spaní od svého manžela. Když pak spolknou příliš vysokou dávku, účinek je extra silný a může být nebezpečný.

AP_02_11_2013_31844357_L

Tabletky na spaní působí podobně jako alkohol

Dalším velkým problémem u léků na spaní je to, že se jejich účinky projevují i druhý den. A tak se ráno probudíte, ale můžete být ospalí po celý den – zvláště pokud jste si vzali příliš vysokou dávku. Výsledkem je, že spousta lidí, kteří v noci sáhnou po berličce v podobě prášku na spaní, jsou ráno mnohem pomalejší a mají horší reakce. Sednout si tedy po ránu v tomto stavu za volant je poměrně velké riziko. „Lidé si neuvědomují, že s prášky na spaní jsou i druhý den tak trochu zpomalení a mají i mlhavé vidění,“ říká dr. Bazil. Jinými slovy – řídit auto s prášky na spaní je skoro totéž jako řídit pod vlivem alkoholu.

Pozor na závislost – těžko se jí zbavuje

Prášky na spaní vám také mohou přivodit problémy, pokud je zkombinujete s dalšími léky nebo s alkoholem a stimulanty. Tenhle koktejl je skutečně velkým rizikem – čím více pilulek v sobě budete mít, tím budete zmatenější a omámenější, když se probudíte. V nejhorším případě pak může dojít i k potížím s dechem. Dalším velkým problémem s prášky na spaní je závislost, ke které může dojít (a ke které dochází). Jakmile si na ně zvyknete a pak je náhle vysadíte, můžete dopadnout velmi špatně. Vaše tělo potřebuje čas na to, aby se přizpůsobilo, takže i vysazování těchto léků se musí dít postupně a pomalu. Důležité je, abychom si ale uvědomili, že prášky na spaní nevyřeší dlouhodobé špatné spací návyky. Pokud vám je tedy lékař předepíše, pak byste je neměli užívat déle než měsíc a měli byste se snažit vytvářet lepší spánkové návyky. Možná to bude trvat delší dobu, ale budete se cítit určitě mnohem lépe.