Pokec a posilování

Nebaví vás chodit do přeplněných posiloven a vydýchaných tělocvičen? Komu by se chtělo, když je venku tak krásně a dá se tam dělat tolik super sportů.
Napsal Edita Langpaulová Vydáno 18. červenec 2013
paddleboard paddleboard

O co jde

Být venku, na vodě, zasportovat si a ještě si pokecat s kámoškou. To všechno můžete díky paddleboardingu. U nás není ještě tak rozšířen, ale v USA se údajně prodalo víc paddleboardových prken než surfařských. V čem to spočívá? Velké nafukovací prkno na vodu, na kterém stojíte a pádlujete. Tedy kombinace surfu a kajaku. Údajně bylo vymyšleno před mnoha sty let na Havaji a Velikonočních ostrovech, dokonce prý už v Egyptě znali něco podobného. Z té dálky paddleboard konečně dorazil k nám.

Jak na to

Instruktor říkal, že princip tohoto sportu pochopíte do deseti minut. Jde o to, vlézt po čtyřech na břehu na prkno, odrazit se a postavit. Pak uchopíte pádlo a pokud možno se pádlováním střídavě z obou stran posouváte vpřed nebo zatáčíte. To všechno na klidné řece nebo jezeře je celkem snadné. Ti ostřílenější můžou sjíždět i divočejší řeku, ovšem jen s helmou a vestou. Míru náročnosti si každý určuje sám, jde o to, kam až se vydáte a na jak rychlém toku. Vlny jsou u nás výjimkou.

V čem je dobrý

Co je výhoda paddleboardingu? Ač se to na první pohled nezdá, je to stejně efektivní pohyb, jako když děláte jógu nebo pilates. Stáním na prkně a pádlováním, při kterém musíte zapojit nejen velké svaly, ale i ty menší, postulární, krásně procvičíte všechny partie. Především pádlováním zapojíte zádové, břišní a hrudní svaly (pokud nemáte ohnutá záda). Samotným postojem a nápřahem, kdy jde hlavně o udržení rovnováhy, trénujete nohy, zadeček a zadní partie stehen.

paddleboard

Kde za tím

Paddleboard můžete dělat kdekoli, kde je trochu vody. Na rybníku, jezeře, řece. V Praze na Vltavě pár paddleboardistů určitě potkáte, většinou míří z Freestyle Parku Modřany a jedou, kam až síly stačí. Půjčovna Paddleboardshop je naproti Podolské vodárně a kromě zapůjčení plováku, které stojí 150 Kč, si můžete domluvit vyjížďku s instruktorem. Cena za takovou hodinu se většinou nezvyšuje. Jinde v republice je to možné na Lipně, ale i na Orlici, Berounce či Jizeře, pokud jsou zrovna řeky klidnější. A co k tomu kromě plováku a pádla potřebujete? Oblečení – nejčastěji plavky, kraťasy – a pak zmíněnou helmu a vestu.

Další články

Reklama