Jana Boušková: nejhorší je chtít někoho měnit

Jana Boušková: nejhorší je chtít někoho měnit

V jejím životě je všechno obráceně. V osmadvaceti ovdověla, ve dvaapadesáti znovu vdala. Za muže, kterého kdysi zarputile nechtěla. Málokdo je lepší ukázkou toho, že v životě není nikdy nic definitivní.

Více než padesát procent českých manželství se rozvádí, vy jste se naopak s Václavem Vydrou po více než dvaceti letech společného života vzali. Proč?

To je jednoduché. Spadla jsem z koně, zlomila si čtyři žebra a skončila v nemocnici s obrovským otokem od půlky lýtka pomalu až ke klíční kosti. No a když jsem tam tak ležela, řekla jsem Vaškovi: Víš, já bych nechtěla umřít jako vdova. On na to: Ty se už chystáš? Nemohla jsem se hýbat ani smát. A Vašek pokračoval: Tak jo, sedmnáctého mám premiéru, osmnáctého mám volno, tak to bychom se mohli vzít. A bylo to. Vzali jsme se v nádherném kostelíčku v Nezabudicích. Byli jsme tam jen my, dva svědci, pan farář, varhaník a náš pes. Teď v červnu to budou tři roky.

Je podle vás svatba ve vztahu dvou lidí důležitá, nebo je to jen kus papíru?

Asi to v tu chvíli pro mě důležité bylo. Opravdu jsem nechtěla umřít jako vdova.

Co vám na vdovském stavu tak vadí?

Těžko jsem se s tím vyrovnávala. Ale co jiného vám zbývá. Takový je život. Když můj první manžel tragicky zemřel, bylo mi osmadvacet. Pořád jsem si tehdy říkala, že bych chtěla, aby bylo už aspoň rok poté.

Proč?

Nejhorší jsou první Vánoce, první narozeniny, první svátky bez toho člověka. Když se první rok uzavře, začne to být jiné. Hrany už nejsou tak ostré. Ale přesto to ve vás zůstane celý život.

Měla jste pocit, že vše pěkné už je za vámi, nebo jste věřila, že jednou zase někoho potkáte?

To vás opravdu hodně dlouho ani nenapadne. Uvažovat o tom, co bude… Ale strašně moc jsem cítila, že žiju. Nepřemýšlela jsem, jak můj život bude vypadat, ale věděla jsem, že žiju, že jsem, jestli mi tedy rozumíte.
A pamatuji si, jak mi některé řeči začaly připadat hloupé. Třeba když jsem slyšela někoho nadávat, že je zima. Nebo že prší. Najednou jsem vůbec nechápala,
proč to ti lidé říkají. Samozřejmě, měsíc před tím jsem to říkala taky. Najednou mi to připadalo směšné. Třeba jsem slyšela: To je hrozné, pořád prší, letošní jaro za nic nestojí, a mně se chtělo reagovat slovy: Neříkejte takové hlouposti!

Zůstala jste sama s malým dítětem. Bylo to o to těžší?

To, že jsem měla syna, mi naopak moc pomohlo.

Kolik mu bylo?

Dva a půl roku.

Takové dítě se už asi ptá, kde je tatínek?

Ptal se. Já mu říkala, že táta je tamhleta malá hvězdička na obloze. Co jiného taky můžete říkat. Asi rok a půl jsme byli sami, pak jsem začala žít s Vaškem. Ten mně i mému synovi pomohl nejvíce.

Musím říct, že mně Václav Vydra připadá téměř jako zázrak mezi muži. Několikrát jsem četla a slyšela, jak vás vytrvale uháněl už od doby, kdy jste spolu chodili na konzervatoř, zatímco vy jste neměla jasno…

Ale já měla jasno. Já měla naprosto jasno v tom, že s ním nechci být. Jenže on mi dával pořád vytrvale za okno ty kytky. Nebo ananas. Pozor, uvědomte si, co takový ananas znamenal začátkem sedmdesátých let! Dovedete si představit, co to bylo, sehnat tehdy ananas? Nechával mi ho na okně. Nějak mi došlo, že to všechno může být jedině od Vaška, tak jsem za ním zašla a řekla, že si s ním potřebuju promluvit. Přiznal se, já mu řekla, že ho mám moc ráda, ale jako kolegu a kamaráda. Že je bezvadný, ale že ho nemiluju.

Neříkala jste si, že by to stálo za zkoušku? Když kluk o holku tolik stojí, je to lepší varianta, než kdyby holka stála o kluka více než on o ni, ne?

Bylo mi devatenáct, jemu sedmnáct a půl. Zkrátka jsem nebyla zamilovaná, a tím bylo vše vyřešeno. V takovém věku člověk o vztazích z rozumu bez zamilovanosti přece neuvažuje.

Kdy jste změnila názor?

Já nevím. Žila jsem sama se synem, Vašek mi jednou hodil kamínek do okna a ptal se, jestli může nahoru. Povídali jsme si. Párkrát takhle přišel a najednou mi připadal úplně jiný. Bylo to deset let poté, co jsem mu řekla, že ho nemiluju. Přesto jsem těch deset let cítila, že o mě pořád stojí.

Jak ho přijal váš syn?

Honza byl nadšený, měl si s kým hrát, Vašek ho hned začal učit lyžovat, plavat, jezdit na kole. Prostě  najednou přišel do rodiny chlap.

Pokud vím, vychovali jste i vaši neteř.

Moje sestra byla nemocná, nemohla se o dceru starat. Takže jsme s Vaškem a synem bydleli společně s neteří a mojí maminkou, která se s námi o obě děti starala. Neteř a syn jsou od sebe jen pět měsíců, takže se rychle sehráli a vytvořili dobrou demoliční partu. Naštěstí jsme měli velký byt a všichni jsme se tam vešli.

Václav Vydra je známý svou zálibou v koních a tím, že s nimi tráví většinu volného času. Umíte být tolerantní k mužským koníčkům?

Kvůli tomu všemu, co Vašek dělá, by byla tolerantní každá. Prostě to chápu. Každý mužský má přece nějaké své koníčky, ne? Vašek zkrátka miluje koně, občas si jde zahrát tenis nebo zastřílet a byl by naprostý nesmysl říkat mu, aby to nedělal.

No, mnoha ženám vadí, když muži svůj volný čas věnují zálibám.

A co tím získají, když jim koníčky vyčítají? Páprdu, který je sice doma, ale tváří se otráveně, protože by radši byl někde jinde. Nejhorší je chtít někoho měnit. Měnit můžete jen sama sebe.

Kolik teď má váš muž koní?

Čtyři.

Typická ženská reakce by byla: Čtyři koně! Víš, co by se za ty peníze dalo pořídit?

Ale prosím vás. Tak si představte, že by měl čtyři děti z předešlých vztahů. Nebo by stačily dvě.

Takovému nadhledu vás naučil život, nebo jste taková byla vždycky?

Život i divadlo mě naučily, že příliš velká očekávání ničí vztahy. V divadle je to tak, že je nasazený nějaký úžasný titul a herec by v něm chtěl hrát. Pak není obsazený, roli dostane někdo jiný. Má dvě možnosti. Trápit se, nebo o tom nepřemýšlet a říct si: Tohle nevyšlo, vyjde něco jiného. Ono to tak totiž opravdu je. Člověka v životě potkávají věci, které si neplánoval. Takže také musí počítat s tím, že to, co si plánuje, naopak třeba nevyjde.

Hodně lidí vstupuje do vztahu právě s představou, že partnera změní.

Ať na to zapomenou. Ať si raději najdou jiný objekt své lásky. To pak spěje k situacím, kdy člověk, aby měl doma klid, začne tvrdit, že byl někde jinde, než ve skutečnosti byl. Lidé si začnou lhát. K čemu takový vztah je? Jen ať si každý vzpomene, jak se choval, když byl do svého partnera zamilovaný. To mu na něm zpravidla nevadilo nic. Já mám ráda svobodu a volnost, tak ji dávám i Vaškovi.

Jaké vlastnosti považujete u partnera za nejdůležitější?

Na Vaškovi si cením, že když něco slíbí, tak to dodrží. Udělá to i za cenu časové či finanční újmy, někdy mám pocit, že i na úkor zdraví. V tom je výjimečný, věci zásadně dotahuje do konce. V dnešní době naopak mnoho lidí něco slíbí a mají pocit, že tím to už také splnili. Vyčerpají se slibem tak, že na jeho realizaci už nedojde.

Vy asi právě prožíváte jedno z nejhezčích období svého života, mám pravdu?

Ano. Víte, ještě ve čtyřiceti jsem tak trochu život rekapitulovala. Pamatuji si, že mi tehdy nebylo dobře z pocitu, že jsem ještě spoustu věcí v životě nestihla  udělat. Jsem ctižádostivá, dokážu za věc vzít, a tak jsem někdy zbytečně vydávala energii i tam, kde to nemělo cenu. Tehdy jsem přemýšlela, co mi uteklo, co se už nevrátí, co bych ještě měla stihnout. Teď je mi to úplně jedno. V padesáti mi začalo být dobře. Žiju teď a tady. No dobře, měla jsem sny, které třeba nevyšly. Ale vyšlo mi něco jiného, s čím jsem kdysi vůbec nepočítala.


Líbil se vám tento článek? Předplaťte si Marianne  a každý měsíc dostanete 150 stran skvělého čtení. A k tomu dárek!
Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout
Share on Myspace

Další z rubriky:

Václav Vydra: Být připravený na všechno a nečekat nic

Václav Vydra: Být připravený na všechno a nečekat nic

Václav Vydra (59) je velký sympaťák. Na ...
Téma marianne | 02.03.15
Můj život v číslech: Kateřina Rezková

Můj život v číslech: Kateřina Rezková

Lásku k umění, módě a designu ...
Téma marianne | 21.02.15
Leoš Mareš: Říkám to po svém!

Leoš Mareš: Říkám to po svém!

Moderátor Leoš Mareš se na první ...
Téma marianne | 07.02.15
Fotograf Goran Tačevski: „Dobrá fotka mluví sama.“

Fotograf Goran Tačevski: „Dobrá fotka mluví sama.“

Goran Tačevski sice ví, že technika je ...
Téma marianne | 28.01.15
Generace Y - Marie Doležalová: Jak bořím tabu

Generace Y - Marie Doležalová: Jak bořím tabu

Mladá herečka, která má v sobě ...
Téma marianne | 26.01.15
My z generace Y: Jakub Kůstka a Robert Škorpík

My z generace Y: Jakub Kůstka a Robert Škorpík

Dva mladí podnikatelé založili službu ...
Téma marianne | 24.01.15
Reklama

Nejnovější články:

Jak se žije thajským masérkám v Česku

Jak se žije thajským masérkám v Česku

Opouštějí svou zemi, kde se roční ...
Téma marianne | 27.03.15
Dubnová Marianne právě vychází!

Dubnová Marianne právě vychází!

V redakci cítíme, že je čas na nové ...
Téma marianne | 26.03.15
Tetování: Co s ním budu dělat, až budu stará?

Tetování: Co s ním budu dělat, až budu stará?

Mám tetování na celé paži a přes ...
Téma marianne | 25.03.15
Nejdůležitější wellness tip: spánek

Nejdůležitější wellness tip: spánek

V nové Marianne se od zajímavých žen ...
Téma marianne | 25.03.15
Zaujalo nás: Minimalistická keramika od Niny

Zaujalo nás: Minimalistická keramika od Niny

Keramička Nina Rail tvoří jednoduché ...
Téma marianne | 24.03.15
Proměna: Paneláková předsíň získala slavnostní nádech

Proměna: Paneláková předsíň získala slavnostní nádech

Paní Oborná toužila mít při vstupu do ...
Marianne bydlení | 23.03.15
Nedělní oběd s Karolínou: Každá cesta má cíl

Nedělní oběd s Karolínou: Každá cesta má cíl

Milé čtenářky a čtenáři, každou ...
Jídlo | 22.03.15
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
 

Vše na téma LIPOSUKCE

Které partie jsou pro liposukci vhodné? Jak vybírat kliniku? Jaká jsou negativa tohoto zákroku?

Jak vidíte nevěru?

Jste "moderní" a smířená s tím, že dlouhodobý vztah se bez ní neobejde?