Reklama

Zdravé vztahy: jak se najít, a nezkazit to

„Pořád nemůžu najít vhodnou partnerku. Každá má něco. Ta poslední už vypadala, že je dokonalá, ale když jsem ji plně naložil a poslal do schodů, potila se.“

Napsala Jan Majer Vydáno 27. srpen 2012
Žena a muž při hádce Žena a muž při hádce

Takhle nějak (jen volně parafrázuji) si před třiceti lety dělali z komplikovanosti vztahů v televizi legraci členové Divadla Járy Cimrmana. Z absurdního vtipu, jak jsem to vnímal tehdy, se v průběhu let stal trefný postřeh: najít životního partnera a dlouhodobě s ním vycházet - přes rozdíly ve výchově, v zájmech, temperamentu, náladách, názorech na výchovu dětí – je malý zázrak.

Před pár měsíci jsem poslal jednomu psychoterapeutovi dotaz čtenáře Psychologie.cz, který k sobě skvělou ženu našel – a zase ji ztratil, aniž by se ovšem jejich vztah rozpadl. Skoro spolu nespí, skoro spolu nemluví. A když to zkusí, pohádají se. Odborník napsal do poradny obsáhlou odpověď a doplnil ji v e-mailu stručným vzkazem: „Koukám, že vztahová témata jsou u vás na serveru nejoblíbenější. Není divu, vztahy jsou průser jak vrata.“

Jestli si tedy ve vztahu občas připadáte jako hlupačka, někdy jako otloukánek a jindy jako největší mrcha, buďte v klidu. Jste normální. Tak zkrátka vypadá vztah mezi mužem a ženou, když pomine ‚akutní intoxikace‘ zamilovaností. Jestli chcete s tím druhým žít, mít rodinu a vychovávat děti, máte jedinou šanci: pracovat na sobě, naučit se žít v nedokonalém vztahu namísto marného hledání jistoty a harmonie. Ta totiž existuje jen v našich představách.

Věřím, že psychologie nám v tom může pomoci. Proto jsme uspořádali velký seminář o vztazích, o jejich navazování a následné ‚údržbě‘. Pozvali jsme na něj odborníky, se kterými se radí nejen čtenáři a čtenářky webu Psychologie.cz, ale i my, jeho tvůrci. A věřte nevěřte, často s úžasem a úlevou zjišťujeme, že i odborníci v osobním životě řeší úplně stejné věci jako my. Divili byste se tomu, že si ortoped zlomil nohu? Stane se. Průšvihy se zkrátka ve vztazích dějí všem, tak pojďme dát hlavy dohromady a naučit se zvládat je elegantněji než dosud.

Jako odměnu si pak po celodenním semináři odpočineme na afterparty za účasti odborníků. Vyměníme si dojmy a zkušenosti – a třeba i vyzkoušíme, co nového jsme se naučili.

Marianne.cz je mediálním partnerem této zajímavé akce, přijďte se dozvědět něco o vztazích!

KDY: Sobota 22. září od 9 hodin
KDE: ČVUT Fakulta dopravní
Konviktská 20, Praha 1
VYSTOUPÍ: Pavel Špatenka, Mirka Čejková, Leona Dyrehauge, Jan Patrman, Michal Mynář, Lucie Bouzková

Podrobný program včetně možnosti on-line registrace najdete na www.zdravevztahy.cz.

b908067

Další články

Reklama