Reklama

Chalupářské kouzlo vězí za pecí
Doporučený

Komerční článek - Utrmácená po pracovním týdnu najdu klid jedině na chalupě, kde si s knížkou ráda vlezu na vytoužená kachlová kamna, zalehnu do měkkých ovčích kožešin a jednoduše lenoším, co to jde. Znáte také ten pocit?
Napsala Keramika Letovice Vydáno 03. září 2013
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Chalupářské kouzlo vězí za pecí

Propagace značky Keramika Letovice
Marianne.cz není autorem článku a nemá vliv na jeho obsah.

Před pěti lety jsem si chtěla splnit sen, a sice pořídit chaloupku na samotě u lesa a v ní víkend co víkend usínat na teploučké peci. Děti odrostly, a tak máme s manželem konečně čas jenom pro sebe. Přes den stříhám růže a rýpu se v zahrádce. Manžel zase vyjíždí na kole do lesa. K večeru se oba sejdeme a relaxujeme na obrovských kachlových kamnech v našem obýváku. Vězte, že do postele v ložnici nad schody se nám mnohdy ani nechce.

Kachlová krása vyžaduje náročnou přípravu

Zpočátku jsem si stavbu kachlových kamen představovala jako Hurvínek válku. „Manžel je kutil, určitě to s pomocí syna zvládne,“ myslela jsem si. Když jsme ale začali studovat, co všechno je potřeba, rychle mě tato myšlenka opustila. Chtěla jsem, aby byla nejen krásná, ale i funkční a bezpečná.

Pozvali jsme tedy zkušeného kamnáře, který změřil místnost a posoudil, jaká kamna by naší útulné chaloupce nejlépe vyhovovala. Chaloupka je sice staršího data, ale zachovalá, navíc nemá sklepení, proto nebylo třeba zvát statika. Upravili jsme betonovou podlahu a mohlo se začít.

No vlastně nemohlo… Ještě bylo třeba zkontrolovat komín. Pozvali jsme tedy kominickou firmu, která provedla kompletní revizi. Po několika úpravách spalinové cesty jsme dostali písemný souhlas a konečně se mohlo začít se stavbou samotných kamen.

Design v rukou ženy

Jelikož byla kachlová kamna mým letitým snem, chtěla jsem, aby byla dokonalá. Na vzhledu mi záleželo „až na prvním místě“. Nejsem zdatná malířka a svou představu jsem chtěla co nejvěrněji předvést kamnáři i svému manželovi. Hledala jsem tedy na internetu, tiskla obrázky, nakonec jsem si sama v počítači za pomoci grafického programu vytvořila 3D návrh kamen.

Když gigantická pěti set tunová kamna stála v našem obýváku, musela se doladit zbytek. Nakoupila jsem proutěné koše na dřevo, kovaný pohrabáč, lopatku na popel a nezbytné ovčí kožešiny, které perfektně ladí s barvou slonové kosti na keramických kachlích. Nyní je naše chalupa perfektní a každý den v práci se těším na víkend, kdy si ji dosytnosti užiju.

Jitka Malá

Číst 4830 krát Naposledy změněno středa, 14 leden 2015 15:14

Další články

Reklama