Reklama

Kozy s vůní levandule
Doporučený

Že kozy páchnou? To jste ještě nebyli na kozí farmě Dvora Ratibořice, kde kozy žijí ve šlechtických konírnách obklopené záhony levandulí, mají jména a rodinu Dobrovolných poslouchají na slovo. Možná proto chutnají i jejich bioprodukty tak báječně.
Napsala Kristina Šemberová Vydáno 27. březen 2013
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Kozy s vůní levandule Kozy s vůní levandule

Jitka a Pavel Dobrovolní žili se třemi dětmi v paneláku v Praze, když se začaly rozbíhat restituce. Pavel Dobrovolný získal zpět statek po rodičích a v roce 1992 se přestěhoval do Ratibořic. Jitka s nejstarším synem Matějem ho následovali po roce. „Manžel se na statek vrátil z piety k otci. Jeho rodina tady sedlačila desetiletí, ale během války statek hlídali fašisté, aby veškeré potraviny posílali na frontu, a pak přišli komunisté, kteří celou rodinu vystěhovali, tatínka zavřeli do vězení a maminka žalem zemřela. Mého manžela poslali k příbuzným do Prahy, kde jsme se potkali a po čtyřiceti letech se vrátili zpátky,“ vypráví Jitka Dobrovolná.

Ze všeho nejdříve se museli rozhodnout, jestli budovu v havarijním stavu – bez oken i střechy – ponechají, nebo zboří, ale nakonec respektovali domov svých předků a snažili se jej co nejdříve přebudovat ve svůj. „Statek patřil družstvu a dle restitučního zákona jej mělo uvést do původního stavu. Pokryli střechu, zasklili okna a obdělali pole, které jsme sklidili, a získali tak první peníze, ze kterých jsme provedli nejnutnější opravy, abychom se mohli nastěhovat. Zbytek pohledávek jsme vymohli formou věcného plnění. Tak jsme dostavěli dům i opravili stáje,“ vzpomíná Jitka Dobrovolná na těžké začátky.

Pavel pracoval jako elektroinženýr a ona jako ekonomka, což na vesnici moc uplatnit nešlo. „V Holandsku jsme kozí mléko viděli všude, ale tady nebylo k sehnání, tak jsme si opatřili tři kozy a zkusili to také,“ popisuje začátky Jitka. O kozy se starali úplně poprvé a přistupovali k nim jako k domácím mazlíčkům, pojmenovali je, denně jim čistili chlívek a dopřávali jim přirozený vývoj. Pečlivá láskyplná péče jim zůstala, i když se stádo koz rozrostlo na téměř 700 kusů. Časem přijali jedenáct zaměstnanců a pořídili si automatickou dojírnu, kam koza dvakrát denně přijde, nechá si otřít vemínko a podojit. Jedno podojení všech koz trvá kolem tří hodin. Mezitím kozí stádo skotačí na přilehlých loukách nebo v chlívku – původní konírně s tereziánským obloukem. Kozy jsou společenské a potřebují žít ve stádu. Pohromadě žijí kozy i kozlové v ohradách zhruba po pětadvaceti. Do říje se dostávají od srpna do prosince (rodinné vztahy tu pečlivě hlídají), od ledna se rodí kůzlátka, která se po osmi týdnech odstaví a tvoří základ nového stáda.

Nejdůležitější je hygiena, podestýlka ze slámy se mění každý den. Na místních kozách je to znát – srst jim sněhobíle září, vůbec nepáchnou a blaženě mečí na pozdrav. „Vůbec se nebojí, protože důsledně dodržujeme zásady udržení kvality života zvířat, aby žila v pohodě,“ vypráví Jitka Dobrovolná. A zvířata lidem pohodu vracejí, s kůzlátky se sem chodí pomazlit i děti z mateřské školy. Kromě koz chovají manželé i pár ovcí suff olkského masného plemena a hospodářství hlídá doga Aurora.

Atmosféru Provence dotvářejí všudypřítomné záhony levandule. Z omamně vonících fialových květů destilují manželé levandulový olej a hydrolát, který se používá třeba na výrobu mýdel. Kozí mléko velmi prospívá zdraví a nezpůsobuje alergie. Chovají-li se kozy v čistotě, jejich mléko příjemně voní. Přesvědčit se můžete sami. Mléčné produkty se tady vyrábějí přímo na farmě – jogurty a jogurtová mléka, kefíry, sýry, žervé, syrovátkový nápoj. „Kozí mléko je výborné samotné nebo i do kávy, ale nedoporučuji s ním vařit nebo péct, charakteristickou vůni uvolňuje právě při vyšších teplotách,“ dodává Jitka Dobrovolná.

Výrobky v modrobíle pruhovaných obalech koupíte v obchodech i na farmářských trzích nebo přijeďte na návštěvu. Každou sobotu od 14 do 18 hodin má Dvůr Ratibořice otevřená vrata.

Více informací najdete na www.kozimleko.cz.

Číst 4149 krát Naposledy změněno středa, 14 leden 2015 15:07

Další články

Reklama