Modrá vůně léta
Doporučený

Navzdory nadmořské výšce a dlouhým zimám kvete v Malé Skále zahrada Ludmily Vondrové jako ve Středomoří. Škoda že papír neumí vonět, aby vám ještě víc přiblížil tenhle český levandulový ráj!
Napsala JItka Rákosníková Vydáno 03. červenec 2013
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Modrá vůně léta Modrá vůně léta

KOUZELNÁ LEVANDULE

Květy levandule mají zklidňující a mírně sedativní účinky při migréně, závratích, nespavosti, nervovém přetížení a hysterii. Působí močopudně, větropudně a diureticky. Rozpuštěné v lihu se používají na masáže při revmatických bolestech a neuralgii.

POLŠTÁŘEK PRO SLADKÉ SNY
Přesně tento a nebo další bylinkové dárky, vonné oleje, octy a mýdla si můžete koupit na Maloskalských jarmarcích, o bylinkových útercích přímo na Sněhově nebo v e-shopu www.bylinkyzraje.cz

levandule9 levandule3

Levanduli, bylinu s francouzským šarmem, milovala Lídina maminka Eva. Když před pár desítkami let zakoupili na Maloskalsku parcelu se sešlou stodolou a kusem stráně, dala se do jejího pěstování. Zahrada začala rychle nabírat ‚středozemní kurz‘, i ze stodoly se stalo půvabné stavení. Levandule není naší domácí rostlinou, ve výšce několika set metrů nad mořem a v relativně tuhých zimách Českého ráje často vymrzá. Eva ale statečně hledala odolnou odrůdu, stavěla ochranné zídky, množila a vysazovala vyšší rostliny, plnící ochranitelskou roli.

levandule12

VĚNEC Věnec z levandule je půvabný i užitečný; zavěšený v okně zabrání ve vstupu mouchám.

Lída, stejně jako její máma, miluje kytky, a byliny obzvlášť. Krámky s léčivkami, čaje, lektvary a odvary, stejně jako experimenty v kuchyni ji vždycky neodolatelně přitahovaly. Balkon jejího pražského bytu každý rok přetékal rajčaty, jahodami i bylinkami. Před pár lety se rozhodla přeměnit maloskalskou chalupu k trvalému bydlení a zahradu v bylinkový ráj. Velikost téhle zahrady a ploch k ošetřování je dnes taková, že si na ní s mužem rozdělili úlohy (doktor Dan pěstuje brambory, cibuli a pórek) a každý opečovává svůj kousek ráje. Je jejich, a je tu všude kolem. Do Prahy teď jezdí jen na návštěvu, do divadla nebo na vernisáže. Věnuje se poznávání a pěstování bylin. Vyrábí z nich mýdla, šampony, vlasové kúry, léčivé i masážní polštářky, svazky sušených bylin, octy i oleje. Sortiment bylin a výrobků si můžete prohlédnout na www.bylinkyzraje.cz.


Číst 3728 krát Naposledy změněno středa, 14 leden 2015 15:12

Další články

Reklama