5 filmových příběhů ze školních lavic, které nadchnou i dospělé

Školní prostředí je velmi častým námětem filmařů, snoubí se v něm totiž všechna další důležitá životní témata jako láska, přátelství, rodina, úspěchy… Podívejte se s námi, jaké české a zahraniční filmy nadchnou i dospělou duši, přestože se odehrávají ve škole.
Napsal Eliška Vrbová Vydáno 05. září 2016
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
5 filmových příběhů ze školních lavic, které nadchnou i dospělé
„Marečku, podejte mi pero!“
Stará dobrá klasika odehrávající se v době normalizace v sobě nezapře humor pro scénáře od dvojice Svěrák-Smoljak typický. Jiří Sovák v hlavní roli je svým synem a kolegy v práci přesvědčen k tomu, aby chodil do večerní průmyslové školy – mohl by pak totiž v práci povýšit. Jenže se ukáže, že není studentem zrovna nejnadanějším, a to obzvlášť v matematice. Na sebevědomí mu nepřidá ani to, že jeho ostatním dospělým spolužákům studium celkem jde. Film Marečku, podejte mi pero, dávají v televizi opravdu každou chvíli, i přesto se u něj nad hereckými výkony Josefa Abrháma, Zdeňka Svěráka, Ladislava Smoljaka, Ivy Janžurové a dalších velikánů české kinematografie rozhodně zasmějete. Zvláště pak u scény s třídními schůzkami.
 
Zbav se svých miláčků
V originále Kill Your Darlings v hlavní roli s Danielem Radcliffem, do té doby známým jen z filmů o Harrym Potterovi, je hořkým dramatem o životních situacích a básnické tvorbě v konfrontaci se školou, které prožívá zakladatel generace beatníků Allen Ginsberg. Film se odehrává ve čtyřicátých letech 20. století v USA, kdy mladý Allan nastupuje na Kolumbijskou univerzitu a začíná lépe poznávat nejen sám sebe a svůj talent ale také chlapce Luciana Carra, s nímž zažije svůj první sexuální zážitek. Kromě něj se seznámí i s Jackem Kerouacem a Williamem Burroughsem. To vše v kombinaci s jeho duševně nemocnou matkou vede k tomu, že se nejlépe cítí, právě když odjede do školy a na kolejích a v barech může svobodně tvořit a užívat si života. Až do té doby, než se stane tragická událost, kvůli které se jeho přátelé ocitnou za mřížemi.
 
Škola, základ života a Cesta do hlubin študákovy duše
Dva z nejpovedenějších a nejvtipnějších filmů pro pamětníky, jaké meziváleční filmoví tvůrci vytvořili. V obou z nich se objevují ještě velmi mladé hvězdy českého filmu první poloviny 20. století, tedy Ladislav Pešek, František Filipovský nebo R. A. Strejka. I přesto, že filmy jsou téměř osmdesát let staré, zjistíte z nich, že od těch dob se toho ve školství zase tak moc nezměnilo. Dnes sice nesedí chlapci a dívky ve třídě zvlášť a v učitelském sboru jsou zastoupena obě pohlaví, ale určité brojení ze strany žáků proti učitelům tu máme dodnes. Stejně tak tropení si různých žertů z učitelů a pak jako celá třída nést následky. Pokud se chcete upřímně od srdce zasmát, pak jsou tyto filmy režiséra Martina Friče rozhodně tím pravým.
 
Sláva
Škola není jenom základní, střední a vysoká, ale třeba také hudební či taneční. Filmů o tom, jak se z někoho, kdo vůbec neumí tančit, stane taneční hvězda, bylo natočeno několik – Hříšný tanec nebo Let’s Dance a podobně. Ale tenhle film je v něčem trochu jiný a hlavně všem zmíněným snímkům předcházel. Vyšel totiž už v roce 1980 a jeho remake pak v roce 2009. Ve filmu vystupuje několik mladých hudebníků, herců a tanečníků, kteří studují na newyorské škole umění a jsou všichni tak trochu bohémové. Kromě hledání jejich cesty za slávou a tvrdé dřině je však příběh i o lásce a smyslu života. Sláva je, na rozdíl od jejího druhého zpracování, velmi dobře hodnocený film oceněný dvěma Oskary.
 
Obecná škola
Další z klasik české kinematografie, tentokrát z dílny otce a syna Svěrákových, získala dokonce nominaci na Oskara za nejlepší zahraniční film. Film se odehrává krátce po válce, kdy ještě panuje všeobecná euforie, v chlapecké škole na pražském předměstí. Hlavní postavu učitele Igora Hnízda zde nezapomenutelně ztvárnil Jan Tříska, jehož scénu s bouchnutím do tabule znají už snad všichni. Snímek je navíc zčásti složen ze zážitků Zděnka Svěráka z jeho školních let. Původně psal scénář pro režiséra Víta Olmera, který ho ale odmítl, a tak nakonec Obecnou školu natočil jako svůj celovečerní debut Svěrákův syn Jan. Zdeněk Svěrák si pak ve filmu sám zahrál postavu Fanouše Součka.
 
Číst 6411 krát Naposledy změněno úterý, 06 září 2016 09:24

Další články

Reklama