Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Běhání v zimě: Jak začít a co si vzít na sebe?

Info ikona
Běh

Našli jste pod stromečkem hromadu sportovního oblečení, ale nevíte, co s ním? Možná, že vás láká běhání zasněženou krajinou, ale nevíte, jak na to. Málokdo tuší, že zimní období je pro start s běháním vcelku ideální příležitostí. Není totiž špatného počasí, nýbrž špatně oblečeného běžce. Co si obléct a jak u běhu vydržet?

Veronika Lechnerová | 13. 01. 2022

Zatočte s výmluvami

Vyběhnout v zimě chce odhodlání, a to se netýká jen nováčků, ale i zarytých běžců. Obzvlášť, pokud se ručička teploměru pohybuje kolem bodu mrazu. Mějte proto na paměti, že dříve, než budete odhazovat vrstvy oblečení, musíte zahodit veškeré výmluvy. Nízké teploty rozhodně nejsou důvodem, proč si nejít zaběhat a stejně tak myšlenky, že se vám třeba zrovna nechce. Někdy stačí prostě jít, obléknout se, nazout boty a bezmyšlenkovitě vyběhnout. Uvidíte, že po pár minutách vás běh chytne, a nakonec si pobyt venku užijete. Navíc ten pocit po běhu za to prostě stojí.

Mohlo by se vám líbit

Vrstvěte oblečení

Oblečení je v zimě naprostý základ. Ať už se chystáte na delší nebo krátký výběh, nikdy nepodceňujte přípravu. Zároveň si dobře rozmyslete, na jaký běh se chystáte. Plánujete zdolávat kopečky, nebo vás čeká delší výklus po rovince? Oboje vyžaduje trochu jiný přístup k oblečení. V zimě totiž platí, že méně je někdy více. Vždy se proto oblékněte tak, jako by venku bylo o 5 až 10 stupňů víc. Zpočátku vám možná bude trochu zima, nicméně po pár minutách se zahřejete a poběží se vám jedna báseň.

V chladnějších dnech vám bohatě postačí funkční termo prádlo v podobě trika s dlouhým rukávem. Přes něj si oblékněte běžeckou bundu, nebo případně lehkou větrovku. V nízkých teplotách rozhodně nevybíhejte v kraťasech a raději zvolte běžecké legíny spolu s vysokými ponožkami, které vám zakrytou kotníky. Protože klouby by rozhodně měly zůstat v teple. Nezapomeňte také na čepici, běžecké rukavice a pokud je vám i tak chladno, vyzkoušejte nákrčník.

TIP: Na zimu nepotřebujete speciální běžecké boty. Klidně můžete běhat v těch, které využíváte po celý rok. Pokud však napadne sníh, nazujte boty s hrubší podrážkou, ve kterých vám nebude noha tolik podkluzovat.

Info ikona
Běh

Stanovte si reálné cíle

Pokud s běháním teprve začínáte, určitě se hned ze začátku nepřepínejte. Nemá smysl se mořit dlouhými kilometry, když se na to vaše fyzička necítí. Začněte spíše s kratší trasou, která může pro začátek činit 3 kilometry. Nesprintujte, ani neběhejte příliš pomalu. Tělo má v zimě přeci jen vyšší sklon k ofouknutí, takže musíte zůstat pořád v pohybu. To však neznamená, že musíte přepalovat tempo. Běhejte tak, abyste zvládli pohyb udýchat a zároveň si jej užít.

Po doběhnutí si dopřejte několikaminutový strečink a za pár dní vyběhněte znovu. Jakmile budete mít pocit, že svou prvotní vzdálenost zvládáte, můžete trasu prodloužit na 5 km. A tímto způsobem pomalu navyšujte kilometry. Skvělým motivátorem pak mohou být například fitness hodinky, které vám hlásí uběhnuté kilometry nebo osobní rekordy.

TIP: Vyzkoušejte řízené běhy v aplikaci Nike Run. Najdete v ní nepřeberné množství běhů, při kterých vám do uší mluví osobní trenér. Běh vám bude rychleji utíkat, a zároveň se dozvíte i něco málo o správné technice běhání.

Pravidelnost je základ

Pokud se už rozhodnete pro běhání, rozhodně byste neměli přestávat po prvním tréninku. Je pochopitelné, že vás nohy po novém pohybu budou bolet. Nicméně pokud budete běhat jednou týdně nebo i méně a vzdáte to pokaždé, když vás budou bolet svaly, je pravděpodobné, že se do pravidelného běžeckého režimu nikdy nedostanete. Ne nadarmo se říká, že je to „běh na dlouhou trať“.

Cvičení běhu vyžaduje disciplínu, vytrvalost i trpělivost. Trénujte proto s mírou, pravidelně se protahujte a zbytečně nepřepalujte vzdálenosti. Najděte si svůj styl i rychlost běhu, která vám budou maximálně vyhovovat.

Mohlo by se vám líbit