Reklama

J. K. Rowling: Paní Harry Potter

Příběh nejbohatší spisovatelky na světě tak trochu připomíná americký sen. Až na to, že se odehrál ve Velké Británii.

Napsala Marianne Vydáno 01. únor 2013
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
J. K. Rowling J. K. Rowling

Bývala chudá jako kostelní myš a nápad napsat knihu o čarodějnickém učni dostala ve vlakovém kupé na trase Manchester–Londýn. Joanne, toho času tajemnice Amnesty International, měla během několikahodinové monotónní cesty čas přemýšlet, a když vystoupila, v hlavě měla život Harryho Pottera. Tušila, že v sobě nosí veletéma, ale než první díl knižní ságy napsala, trvalo to víc než tři roky.

Na druhý pokus

Jako svobodná matka s roční dcerou Jessicou nemohla dlouho najít práci. Když dcera usnula, seděla ve své oblíbené edinburské kavárně The Elephant House a psala a psala. První agent, kterému Joanne pár kapitol poslala, její námět okamžitě zamítl. Naštěstí se nenechala odradit a na druhý pokus našla jiného knižního znalce, který se rozhodl pro její knihu zkusit najít vydavatele. To se po roce vydařilo, a z neznámé autorky, která musela vyžít s pěti a půl tisíci korunami na měsíc, se stala dáma pyšnící se Řádem britského impéria.

Život po Potterovi

Po deseti letech, které strávila s fantazijním příběhem pro děti, se rozhodla napsat dílo pro dospělé. Loni jí tak vyšla kniha Casual Vacancy. Je plná černého humoru a vypráví o městě Pagfordu, kde to není tak idylické, jak to na první pohled vypadá. Podle všeho nejde o fikci: Joanne se svým manželem, anesteziologem Neilem Murrayem, právě staví dřevěný hrad a sousedům se to moc nelíbí, takže možná se něco dozvíme i o jejím soukromí…

Číst 2096 krát Naposledy změněno středa, 14 leden 2015 15:05

Další články

Reklama