Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Řekla jsem si, že se nikdy nevzdám

Renata Kronowetterová (36 let) je koučka, spisovatelka a motivační spíkr. Má za sebou dlouhou cestu, která byla chvílemi jako na houpačce. Při studiu na vysoké škole se kvůli nehodě ocitla na vozíku, čtyřiadvacet hodin denně trpěla bolestmi. Jak svou situaci zvládla?

Redakce Marianne | 4. 03. 2013

Začněme od začátku. Co jste studovala a co jste dělala po škole?

V Čechách jsem vystudovala cestovní ruch a v Austrálii mezinárodní finance a postgraduál v oboru Training and Development (osobní a profesní rozvoj). Při škole jsem pracovala. Do Austrále jsem odjela původně jako au-pair, a když jsem tam nastoupila na univerzitu, studia jsem si nejprve financovala tím, že jsem večer po škole pracovala v pizzerii a poté na univerzitě jako mentor.

Pak ale přišel ve vašem životě zásadní zlom – nehoda. Jak jste se cítila?

Bylo to poměrně děsivé. Když jsem se probrala z bezvědomí, zjistila jsem, že nemohu hýbat nohama. Nějaký čas jsem strávila na vozíčku, ale naštěstí jsem po čase znovu začala chodit. Bohužel mi ale zůstaly obrovské chronické bolesti zad, které trvaly 24 hodin denně 7 dní v týdnu. To se dá zvládnout den, dva, týden, měsíc, ale po půl roce to začalo být opravdu náročné…

Co vám pomohlo najít sílu to překonat?

V tu chvíli bylo pro mě důležité najít smysl života. Ptala jsem se sama sebe, jaký má smysl žít 24 hodin denně v bolestech… Dospěla jsem k závěru, že pokud se mi podaří najít způsob, jak se uzdravit, budu schopna se o svou zkušenost podělit, a tím pomoci spoustě lidí, kteří by něčím podobným procházeli v budoucnu. A to mi dávalo sílu ráno vstávat.

Neměla jste někdy slabou chvilku?

Ano, snad skoro každý den. Ale řekla jsem si, že se nikdy nevzdám.

Co jste si kvůli tomu uvědomila?

Na každý problém existuje řešení, jen je někdy úplně jiné, než předpokládáme. Trvalo mi to tři roky, než jsem se uzdravila navzdory verdiktu lékařů. Tato doba mi poskytla spoustu zkušeností a životních lekcí. Kromě západní a východní medicíny jsem prošla různými duchovními praktikami léčitelství a nakonec jsem zjistila, že největší práci musí člověk udělat sám na sobě, aby se uzdravil. Změnit nezdravé zvyky a staré způsoby myšlení, odstranit stres, dovolit si následovat intuici, odpustit ostatním i sobě, naučit se mít rád, udělat si čas na sebe, smát se, mít radost ze života a také pozitivně myslet… To všechno jsou principy, které mají velký vliv na naše zdraví. Bohužel se to nikde neučí.

IMG_3067

Jaký pro vás byl návrat do práce?

Těžký. Nehoda se stala v Austrálii, kde jsem si při studiu vydělávala v pizzerii. Najednou jsem přišla o schopnost vydělávat, protože jsem kvůli bolestem nemohla dělat žádnou fyzickou práci. Musela jsem přijít na jiný způsob, jak se uživit. A to mě posunulo dopředu. Musela jsem vystoupit ze zóny komfortu a požádala jsem tenkrát o práci svých snů – vyučovat na Griffith University předmět Training and Development. To místo jsem dostala. Byla to fantastická a naplňující práce. Takže všechno zlé bylo nakonec k něčemu dobré. Bez té bouračky bych se nedostala tam, kde jsem teď. Někdy je dobré, že nás nepříjemné okolnosti donutí udělat změnu.

Co děláte v současnosti?

Jsem executive a life coach. Pomáhám lidem dosahovat nadstandardních výsledků v oblasti kariéry, vztahů a zdraví. Se svými klienty pracuji na cílech, vizích a konkrétních krocích, které mohou k dosažení svých cílů udělat. Koučink je zaměření na maximalizaci jejich vnitřních zdrojů a aktivaci jejich potenciálu.

Společnosti si mě často najímají jako motivačního spíkra a školitelku. Věnuji se tématům motivace, dosažení úspěchu, leadershipu, change managementu, prodeji, komunikaci, týmové spolupráci a time managementu.

Novy_Zacatek_kniha

Děláte i semináře chození po žhavém uhlí. K čemu to může být dobré?

Firewalking je transformační seminář, na kterém si uvědomíte, že jste tvůrci své vlastní reality. Věnuji se na něm kromě stanovování cílů, správnému nastavení mysli a práci se strachem. Naučíte se tam i mentální techniky, které můžete využít k dosažení úspěchu ve všech oblastech života. Pokud si chůzi po žhavém uhlí chcete vyzkoušet, tak můžete přijít na seminář 23.–24. 3. Podrobné informace o programu najdete na www.renatainternational.cz.

DSC_7987

Změnila jste v něčem díky nemoci svůj přístup?

Ano, přijímám plnou zodpovědnost za svůj život a svůj zdravotní stav. Udržuji svoji mysl čistou a pozitivní. Více následuji svoji intuici a medituji. Obklopuji se lidmi, kteří mě podporují.

Co byste doporučila ženám, které se dostanou do podobné situace?

Udělejte v životě změnu. Mějte se rády, dopřejte si čas na sebe, následujte intuici, buďte pozitivní, dělejte radost nejen ostatním, ale také sobě, užívejte si život a nikdy se svých snů a cílů nevzdávejte.