Reklama

RETRO A ŠPERKY: 3 letní výstavy, které stojí za návštěvu

Během června se v Praze otevřelo několik zajímavých výstav. Pokud nejste zrovna milovnicemi letního horka, můžete se před ním schovat do Národního muzea, Tančícího domu nebo Českého centra. My vám teď prozradíme, co vás tam čeká.
Napsala Eliška Vrbová Vydáno 24. červen 2016
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
RETRO A ŠPERKY: 3 letní výstavy, které stojí za návštěvu
Handmade dreams – České centrum
Chloubou českého severu je kromě sklářství také šperkařství, a to bižuterie z Jablonce nad Nisou. V Českém centru v Rytířské ulici si do konce června můžete prohlédnout několik originálních šperků z dílen šperkařských firem na Jablonecku. Poté výstava poputuje do dalších deseti evropských měst.
 
Slovo bižuterie v nás možná hned neevokuje symbol kvality, v případě „Jablonexu“ je tomu ale naopak. Výstava Handmade dreams se snaží představit bižuterii vytvořenou v souladu s aktuálními módními a designovými trendy. Nosíte rády jednoduché oblečení doplněné výrazným šperkem? Pak je pro vás tato výstava tou pravou inspirací! 
 
Retro – Národní muzeum
Snímek obrazovky 2016 06 24 v 7.13.24
Shodou okolností se na pražské muzejní scéně sešly dvě výstavy se stejným názvem a podobným obsahem v jeden čas. Obě se jmenují Retro, přičemž jedna probíhá v Nové budově Národního muzea a druhá v Tančícím domě. Nejprve si pojďme představit tu v Národním muzeu, která trvá až do 30. dubna příštího roku.
 
Hlavní autorkou výstavy je Míra Burianová, ale do jejího autorského týmu patří například i Maruška Václavová z blogu „Co si dneska vezmu na sebe!?“. Ta je přes retro módu velkou odbornicí, vlastní totiž ohromnou sbírku unikátních šatů a bot.
 
Na výstavě uvidíte desítky historických šatů a módních doplňků vystavených v kontextu současných oděvů návrhářů zvučných jmen. Jsou sem zařazeny jak nadčasové kousky, tak pomíjivé trendy, ale i oděvy známých osobností od 19. století až do současnosti.
Pro umocnění retro dojmu jsou všechny modely zapůjčené celkem od třiadevadesáti vlastníků zároveň zakomponovány do dobového prostředí. A zatímco vy si budete prohlížet retro módu, vaše děti mohou zavítat do Retroherny a poznat tak, s čím si jako malí hráli jejich rodiče.
 
Retro – Tančící dům
Snímek obrazovky 2016 06 24 v 7.12.18
Druhá retro výstava s podtitulem „To nejlepší z ČSSR“ probíhá až do poloviny října v Tančícím domě. Na rozdíl od Retra v Národním muzeu není zaměřená čistě na módu, ale připomene i instalace panelákových bytů včetně spotřebičů a bytového vybavení ze 70. a 80. let.
 
Uvidíte zde také kostýmy hudebních hvězd z doby normalizace, tedy Heleny Vondráčkové, Karla Gotta, Hany Zagorové a dalších. Celým retrem návštěvníky provází legendární pan Vajíčko, kterého si možná také pamatujete. Pokud vás více než móda táhne celkový retro design z dob minulého režimu, zvolte Retro číslo dva.
 
 
Číst 1654 krát Naposledy změněno pátek, 24 červen 2016 07:22

Další články

Reklama