Tohle přečtěte dětem: TIp na skvělou knihu na prázdniny

Jak se jmenuje? Příznačně! KNÍŽKA NA PRÁZDNINY Václava Vokolka přenese děti do léta, jaké si pro ně přejeme.
Napsal Vydáno 03. červenec 2015
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Tohle přečtěte dětem: TIp na skvělou knihu na prázdniny

Když Vítek přinesl domů vysvědčení, tatínek si nasadil brýle, tak jako obvykle synka pochválil, jedna dvojka byla velkoryse přehlédnuta, a jen tak, jako do větru, řekl:
„Pojedeme do Železných hor."
To bylo opravdu nečekané! Vítek se zmohl jen na opakování, na ozvěnu.
„Do Železných hor?"
Tatínek přikývl a dál nic nevysvětloval, jak to měl ve zvyku. To ovšem znamenalo, že se něco bude dít. To znamenalo, že ve vzduchu visí něco neobyčejného. To znamenalo, že právě začíná nějaké dobrodružství. Tak jako prázdniny.
„Pojedeme hned zítra."
Pak se šlo do cukrárny na kakao a sladké kousky, pak se šlo do lahůdek na obložené chlebíčky, pak se šlo na Coca-Colu, pak ještě na zmrzlinový pohár a do pekárny na horké zelňáky. A pak jen trochu bolelo břicho a chtělo se spát.
Byl již večer, Vítek se vykláněl z okna dětského pokoje a najednou je spatřil. Tři divné postavy. Byly docela malé, kabáty měly až na zem, ačkoliv byl docela teplý večer. Kdo to je? Jako kdyby nebyly z tohoto světa. Třeba jsou z prázdninového světa, napadlo Vítka, v něm je možné všechno. Tak třeba ve světě protinožců.
„Dobrý večer," pozdravil. Nic chytřejšího, nic slušnějšího ho nenapadlo.
„Brý, brý," ozvalo se sborem.
„Rý... ve... čer," zamumlal si sólo ten nejmenší. Nos měl ale největší, pořádně dlouhý a špičatý. Na nohou bílé sandály č. 52. Vypadaly jako koráby, jako ty, s nimiž Kryštof Kolumbus doplul ke břehům Nového světa. Vítek o tom právě četl zajímavou knížku.
„Čer... br... čer...," vypískl ten největší. Nebyl o moc větší než průměrný třeťák. Na hlavě měl kostkovanou čepici s kšiltem, na nose tlusté kulaté brýle a pod nosem dlouhý a špičatý knír.
„Čer... čer... brrr...," přidal podivné zaříkání.
Asi cizinci, napadlo Vítka. Je jich plná Praha.
Ti tři postávali pod oknem, jako by neměli nic na práci. Pokukovali po Vítkovi, dělali divné posunky, krčili rameny, snad se něčemu divili. Působili velice tajemně. Vypadá to, napadlo Vítka, že tu nejsou jenom náhodou. Ale co tu tedy chtějí?
„Zítra jedu do Železných hor," řekl Vítek, aby něco řekl.
„To víme," ozvalo se trojhlasem.
No tohle! Jak to mohou vědět, vyděsil se Vítek.
„Protože víme všechno," ozval se chlapík v černém klobouku, za kterým měl zastrčené péro z bažantího ocasu. Byl prostředně veliký, prostředně šedivý, prostředně silný a prostřední váhy.
„Já se jmenuji Ni. Krásné jméno, co? Prostřední a uprostřed. A tohle jsou mí bratři. Prázd a Ny. Dvojčata."
Oba se ukláněli. Jeden smekl placatou čepici, druhý slaměný klobouk. Usmívali se a vesele na Vítka pomrkávali.
„Já se jmenuji Vítek," řekl Vítek. Trochu se za své obyčejné jméno styděl.
„To víme taky," ozvalo se znovu trojhlasem.
No tohle! Copak mohou opravdu vědět všechno, pomyslel si Vítek. Třeba vědí, kam se mi ztratila ta velká skleněnka s červeným středem. Zmizela před osmi lety a já ji dodnes nenašel.
„Zapadla za maminčin prádelník, ten po babičce," odpověděl na nevyřčenou otázku pan Prázd.
„Leží tam už přesně osm let a jedenáct dní. Tak dlouho jí je do pláče. Měli jste se přece rádi. Zatímco ty si myslíš, že se ti skleněnka ztratila, ona se domnívá, že ses jí někam ztratil ty. Až tu skleněnou krasavici vytáhneš, dohodněte se."
No tohle!
„No tohle nic není," řekl rozvážně pan Ni.
„To je docela obyčejné čtení myšlenek," doplnil ho pan Ny. „To jsme se naučili dávno, ještě jako děti. Ve světě lidí to docela pomáhá."
Vítkovi se z toho zatočila hlava. To mi ty prázdniny pěkně začínají! Opravdu pěkně. Takové prázdniny si nechám líbit...

 

 

Knizka na prazdniny obalkaPříběh jedenáctiletého Vítka začíná s koncem školním roku a čtenáře okamžitě vtáhne do atmosféry sbalených kufrů a vzrušujícího pocitu svobody. Začíná nejkrásnější období roku, období nečekaných setkání, překvapení a výletů, při nichž Vítek nachází nové, sympatické i trochu bláznivé kamarády. Musí ale taky přijít na kloub některým záhadám. Například, existují čerti? Co jsou vlastně zač? A může se s nimi kluk doopravdy potkat? Knížku na prázdniny spisovatele Václava Vokolka s ilustracemi populární výtvarnice Zdenky Krejčové vydalo nakladatelství Garamond.
Cena: 268 Kč

Číst 1562 krát Naposledy změněno pátek, 03 červenec 2015 23:53

Kristýna Mazánková

Další články

Reklama