Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Ženy, které se nebály změnit svůj život V

Nedávno jsme vám představili projekt Nadace Vodafone Rok jinak. Jeden z expertů, který se do něho zapojil, je i Markéta Sirotková. Co tuto mladou ženu vedlo k tomu, že se rozhodla lukrativní pracovní pozici vyměnit za neziskový sektor?

Redakce Marianne | 7. 02. 2013

Markéta si ve své nové pozici pro občanské sdružení Asistence nedávno vyzkoušela, jaké to je, pohybovat se v Praze na vozíčku. Tato praktická zkušenost jí určitě pomůže v tom, aby se co nejlépe vcítila do každodenních problémů a starostí našich postižených spoluobčanů. Právě těm totiž společně se sdružením pomáhá, aby uplatnili svoje dovednosti a znalosti na pracovním trhu. Více o programu Rok jinak se dočtete ZDE.

Jaké bylo vaše původní zaměstnání?

Působila jsem na pozici operation managera v soukromém zdravotnickém zařízení Santé. Měla jsem na starosti lidské zdroje, PR, ale také oblast společenské odpovědnosti firem. Zároveň jsem řídila provozní aktivity ve společnosti Santé Network a vedla projekty napříč celým holdingem. Mezi mé aktivity patřil i projekt napomáhající vyšší zaměstnanosti osob se zdravotním postižením ve společnosti.

To zní velmi zajímavě, přesto jste hledala nějakou změnu…

Na začátku loňského roku jsem najednou cítila, že potřebuji nějaký nový impulz. Nakonec jím byla touha po smysluplnější práci.

Co vás motivovalo k práci pro charitu?

Možnost zkusit pracovat jinak, ve zcela odlišném sektoru. Chtěla jsem také zjistit, jak se mi bude dařit a zda najdu větší smysl v práci pro neziskový sektor.

sirotkova

Usnadnil vám Rok jinak toto rozhodnutí?

Určitě ano. O programu jsem slyšela pozitivní reference od předchozích grantistů i od svého okolí. Nadace Vodafone mimo jiné navíc poskytuje všem grantistům i finanční zázemí. Rozhodla jsem se tedy tuto příležitost využít a vyzkoušet si práci pro občanské sdružení Asistence, jejímž smyslem je rozpouštění vnějších i vnitřních bariér v životě lidí s postižením.

Proč svoji pomoc směřujete právě k postiženým lidem?

Chtěla jsem získané know-how smysluplně využít v neziskové organizaci podporující zaměstnávání osob s tělesným a kombinovaným zdravotním postižením. Zejména pak zefektivnit procesy podporovaného zaměstnávání tak, aby vycházely vstříc potřebám zaměstnavatelů, zvýšit povědomí zaměstnavatelů o problematice zaměstnávání osob se zdravotním postižením (OZP), a tím zvýšit jejich zaměstnanost na volném trhu práce.

Jak přesvědčujete zaměstnavatele, aby vytvářeli místa pro postižené?

Především jim poskytujeme komplexní informace o problematice zaměstnávání OZP. Definujeme jednotlivé kroky vedoucí k jejich zaměstnávání, pomáháme zaměstnavatelům vytvářet, případně upravovat vhodná pracovní místa pro postižené. V neposlední řadě jim také nalézáme vhodné kandidáty na volná místa.

Chodíte nyní do práce s větším nadšením?

Mám velké štěstí na výběr neziskovky a týmu, se kterým spolupracuji. Pracuji tak v příjemném, motivujícím a klidném prostředí. Od kolegů mám velkou podporu ve všech svých aktivitách a mohu se samostatně rozhodovat. Do Asistence tak chodím opravdu ráda a s nadšením.

Je vidět, že program Rok jinak opravdu dokáže měnit životy… Komu byste ho doporučila?

Všem, kteří chtějí zkusit něco nového a hledají ve svém životě nový impulz. Nebo se zamýšlejí nad smyslem své práce a chtějí na rok uvažovat trochu jinak.

sirotkova_2

Ženy, které se nebály změnit svůj život V