Známá americká psycholožka a profesorka Harvardské univerzity Elen Braaten strávila v Praze několik měsíců. Pracovala tu na dětské klinice a měla šanci vidět problémy českých dětí. Sama je dvojnásobná matka, a tak bylo téma rozhovoru jasné: jak vychovat zdravě sebevědomé dítě bez úzkostí.

Autorka: Lucie Suchá

Když jsem byla dítě, byla v módě striktní výchova. Naši rodiče přesně věděli, co a jak má být, a dosahovali toho často s pomocí trestů či psychického nátlaku. Dnes se zase dává dětem svoboda a a matky se mohou uvysvětlovat k smrti. Jakou cestu zvolit, abychom se nedostali do vaší ordinace?

Máte určitě pravdu, že příliš mnoho vysvětlování a příliš mnoho výběru nás mate. Vidíte to i u nás, dospělých, mít na nápojovém lístku patnáct druhů kávy je vlastně stresující. Říkáte si, já chci to nejlepší, ale mám jen jednu volbu! Nesmím to pokazit! Je lepší tahle, nebo tahle? A dostáváte se úplně zbytečně do stresu. I my už tu chvíli sedíme a stresujeme se tím, co si dát. Na druhou stranu říct „tohle je má cesta a je jediná možná“ také není dobrý způsob výchovy. Dítě potřebuje vysvětlování, ale ne příliš. Někdy stačí jen říct „já nechci, abys tohle dělal, protože tě to – ať už je to cokoli – může zranit.“ Někdy je dobré dát na výběr více, a je právě na vás jako na matce, na vaší intuici a empatii, abyste tuto situaci rozeznala. A samozřejmě každé dítě to má jinak.

Jak vychovávali vás?

To bylo hodně jiné, psala se sedmdesátá, možná i šedesátá léta. Lidé se příliš neobávali o své děti, o to, co dělají. Já byla z velké rodiny, nejstarší dívka. Musela jsem se starat o ty mladší. Máma razila taktiku „to bude dobrý“. Což bych určitě nedoporučovala, ale svá pozitiva to také má.

Co je pro vás to nejdůležitější, co by měl rodič dělat či znát?

To je velmi těžké vybrat. Ale asi je to schopnost porozumět svému dítěti a jeho individualitě a poskytnout mu podle toho konkrétní typ výchovy. Byť třeba zcela odlišný, než jaký má jeho sourozenec.

Nemáte jednodušší radu?
Já vím, je to velmi těžké, protože každé dítě je jiné. Pokud bych měla říct jen jedno slovo, byla by to...

Promotion