Jana Hercogová je jednou z nejuznávanějších českých dermatoložek. Co podle ní může za narůstající počet alergií a co si myslí o kultu opálené pleti, zjišťovala redaktorka Markéta Žižková.

Melanomy a slunce, to je už taková ohraná písnička. Změnil se v posledních letech pohled Čechů na opalování? Chráníme se více, nebo jsme nepoučitelní?

Kult opálené pleti, který kdysi zavedla Coco Chanel, stále přetrvává. Bylo by hezké udělat na toto téma nějakou studii, já bohužel sama přesně nevím, jak moc se přístup lidí k opalování změnil. Je ale pravda, že přibývá těch, kteří alespoň vědí, že by se měli chránit. Lidé už si častěji uvědomují, že ultrafialové záření je karcinogen. Je to podobné jako kouření, kdybych to měla k něčemu přirovnat.

mk
Dermatoložka Jana Hercogová

Co se přesně děje s naší pokožkou, když nepoužíváme krémy s ochranným faktorem?

Pokud se nechráníme před ultrafialovým zářením, dochází k akutnímu nebo chronickému poškození kůže. Zdravotně závažnější je chronické poškození, neboť kůže jednak předčasně stárne, což znamená, že se na ní tvoří vrásky a pigmentové změny, ale kromě toho je nepružná, tenká a zároveň na ní postupně vznikají přednádorové až nádorové změny.

Dokáže vás ještě něco po letech praxe překvapit?

Příběhy pacientů. Je sice hezké, že jsme začali vyšetřovat melanomy a budovat povědomí o rakovině kůže, ale zároveň máme pocit, že už to musejí všichni znát. Protože se o tom přece všude píše a mluví. Jenže si představte, že blízký příbuzný mého velmi dobrého kamaráda zemřel během dvou měsíců na melanom ve dvaatřiceti letech. V dnešní době, kdy jsou tyhle informace všude kolem nás. Měli bychom se věnovat prevenci ještě více, aby...

Promotion