Promotion

Nechte se omámit vůní levandule.

Promotion

Poradí si s nervovým vypětím i nespavostí. Nedělá jí problém porazit migrénu a zahnat plynatost. A ve své olejové formě zatočí s revmatismem, povrchovými záněty i záněty nervů. Levandule je totiž nejen nádhernou rostlinou, ale především bylinou plnou superschopností!

Levandulové farmy na vzestupu

Když se řekne levandulové pole, pak si většina z nás představí Provence. Levandule k této jižní oblasti Francie jednoduše patří a fotografii fialového pole v cisterciáckém opatství Sénanque viděl snad každý uživatel Microsoftu. Pokud ale v současné době výlet do Francie neplánujete, pak rozhodně nemusíte zoufat. Kousek Provence totiž naleznete i v České republice a věřte nám - na tenhle výlet vaše smysly jen tak nezapomenou. 

Levandule
Opatství Sénanque

Oči se totiž nabaží nádherným pohledem na rozkvetlé fialové lány, čich si bude užívat specifickou levandulovou vůni, chuťové pohárky roztančí levandulová limonáda nebo čaj, hmat si užije dotek levandule a sluch bude s láskou vzpomínat na ticho, které na levandulovém poli panuje. 

Kam vyrazit?

V České republice máte hned několik možností, kam se za levandulemi vydat. Středočeši mají nejbližší levandulové pole v obci Židovice poblíž hory Říp. Na jižní Moravě zase stojí za návštěvu pole ve Starovičkách a nedaleko Šumperku můžete navštívit levandulové pole v Úsově. Nejprve se ale zkuste poohlédnout ve svém okolí, třeba vás překvapí, že poblíž levandulového pole žijete. 

Levandule

Recept na levandulový sirup

Ať už si na levandulovém poli pořídíte svazek bylinky, nebo je levandule už dlouhou dobu součástí vaší zahrádky, rozhodně ji zkuste využít na výrobu domácího levandulového sirupu. 

Co budete potřebovat?

  • 10 g sušené levandule nebo 7 čerstvých květenství
  • 120 ml tekutého medu
  • sodovka, led a plátky biocitronu na dokončení

Jak na to?
Asi 250 ml vroucí vody zalijte levanduli a nechte 20–30 minut louhovat. Pak vmíchejte med a nechte ho důkladně rozpustit. Pokud používáte sušenou levanduli, sceďte, pokud čerstvou a sirup spotřebujete tentýž den, můžete ji nechat ve sklenici. Vzniklý sirup nařeďte sodovkou v poměru 1 : 5, přidejte led a plátky citronu. 

Za recept děkujeme www.apetitonline.cz

Máte rádi levanduli?

ČTĚTE TAKÉ: 5 míst, která musíte navštívit na jihu Francie

Titulka

MARIANNE AŽ DO SCHRÁNKY S POŠTOVNÝM ZDARMA

Časopis Marianne si nyní můžete, bez nutnosti platit poštovné, objednat až domů. Více informací se dozvíte zde.

Promotion