Přejít k hlavnímu obsahu
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Životní styl

Barevné pokojové rostliny, které rozzáří váš domov

Info ikona
Pokojové rostliny

Za uplynulých dvanáct měsíců jsme se naučili, že nejlepším přítelem člověka na home office je kromě domácího mazlíčka také pokojová rostlina. Trpělivě naslouchá našim stížnostem, neodmlouvá, zvesela roste a svou zelenou barvou nás dennodenně uklidňuje. Co kdybychom vám ale řekli, že skvělým společníkem může být i pestrobarevná pokojová rostlina?

Promotion

Jenom sotva bychom nalezli domácnost, kterou neobývá alespoň jedna pokojová rostlina. Monstera, tchynin jazyk, zelenec nebo tlustice vaječná patří k rostlinkovým evergreenům, které přežijí i vaši (ne)péči. Pokojové rostliny navíc mají své poslání. Kromě okrasné funkce také pročišťují vzduch, a zároveň zvlhčují prostředí. Nemusíme ani dodávat, že jejich zelená barva uklidňuje a navozuje pocit míru a klidu. Pravdou ale zůstává, že v domovech, které spíše připomínají botanické zahrady, může zelená barva působit monotónně. V takový moment se o pozornost hlásí barevné pokojové rostliny, které ozvláštní váš domov a připraví ho na příchod jara.

Syngonium podophyllum 'Red Heart'

Hledáte rostlinu, jejíž barva nebude „bít do očí“? Pak si pořiďte pokojovou rostlinu syngonium podophyllum 'Red Heart'. Spodní část rostliny vás bude těšit zelenou barvou, zatímco vrchní části bude dominovat světle růžový odstín. Jak už název napovídá, listy rostliny připomínají červená srdíčka, což může být krásný detail, který ve vašem domově vynikne. Dobrou zprávou je, že jde o velmi nenáročnou pokojovou rostlinu. Pokud jí vyberete světlé místo bez přímého slunce, a budete její zeminu udržovat vlhkou, pak bude vaším dlouholetým společníkem.

Šťavel trojhranný

Nebudeme přehánět, když řekneme, že šťavel trojhranný (oxalis triangularis) by neměl chybět v žádném domově. Jeho vínové až tmavě fialové lístečky připomínají motýlí křídla a dokonale reagují na denní světlo. Přes den tedy budou lístečky otevřené, zatímco večer zavinuté. A jaké podmínky šťavel trojhranný žádá? Pohyblivou show vám vytvoří na světlém místě, a to ideálně při 20 ºC. Zároveň dbejte na to, abyste rostlinu zalévali pouze ve chvíli, kdy bude zemina suchá. Přes zimu ji zalévat nemusíte.

Polka dot begonia

Rostlinka parádnice! Tak bychom zjednodušeně nazvali pokojovku polka dot begonia (begonia maculata). Pro tuto krásku jsou charakteristické bílé puntíky na listech, které vypadají jako namalované. Kromě toho se polka dot begonia může pochlubit také červeným zbarvením spodní části listů a bílo-růžovými kvítky. Pokud jste se do puntíkaté rostliny zamilovali na první pohled, pak vás pravděpodobně potěší i to, že si rostlina nepotrpí na náročnou péči. Stačí, když ji postavíte do polostínu a budete si dávat pozor na přelití.

Podeňka

Nenáročná na péči, krásná na pohled. Tento popis sedí na podeňku (tradescantia nanouk), pro kterou jsou charakteristické silné zelené listy protkané růžovou barvou. Mnoho milovníků pokojových rostlin si stěžuje, že podeňka ztrácí v bytě barvu. Trik je v jejím umístění! Zvolte místo v polostínu, kde není průvan, a naopak se vyhněte přímému slunci, kvůli kterému by listy zbledly. Odměnou vám bude pohled na sytě zelenou a růžovou květinu, která dodá vašemu interiéru šťávu.

Maranta

V posledních několika letech se maranta (maranta leuconeura fascinator) stala vyhledávanou pokojovou rostlinou, za což pravděpodobně vděčí svým unikátním listům. V anglicky mluvících zemích jí říkají prayer plant (modlitební rostlina), a to díky tomu, že v noci svinuje listy, které následně připomínají ruce sepjaté k modlitbě. Navíc jde o skvělou rostlinu pro pěstitele začátečníky. Stačí, když ji položíte na světlé místo bez přímého slunečného záření a budete ji pravidelně rozmazlovat zálivkou.

Aglaonema

Kontrast mezi jasně zeleným listem a růžovými detaily dělá z aglaonemy (aglaonema commutatum 'crete') jedinečnou pokojovou rostlinu, která upoutá pozornost každého návštěvníka vašeho bytu. Vzhledem k tomu, že pochází z pralesů jihovýchodní Asie, uvítá, když ji čas od času orosíte vodou z rozprašovače. Zároveň myslete na to, aby její stanoviště bylo na světlém místě bez přímého slunečního svitu.

Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion