Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Leden bez skleničky aneb Proč se vzdát alkoholu?

Začátek nového roku bývá doprovázen skleničkami šampaňského nebo prosecca. Pokud cítíte, že vám vánoční svátky daly po alkoholové stránce zabrat, pak je nejvyšší čas vyřadit alkohol ze hry. Vyzkoušejte měsíc abstinovat, a třeba zjistíte, že kapku něčeho ostřejšího už k životu nepotřebujete.

Zatímco Češi si vychytrale zvolili za měsíc bez alkoholu nejkratší únor, Britové suchou výzvu každoročně drží od ledna. Na jednatřicet dnů se dobrovolně vzdávají alkoholu, a doufají, že dočasná abstinence pozitivně ovlivní jejich zdraví. Na začátku letošního roku není od věci, když se k Britům připojíme. Vždyť loňský lockdown dal játrům natolik zabrat, že si naše tělo musí alespoň na chvilku od alkoholu odpočinout. A jaké jsou další benefity, které abstinence přináší?

1. Kvalitnější spánek

Trápí vás problémy s usínáním? Pak možná vsázíte na babský recept v podobě stopečky alkoholu. Pravda, večerní konzumace alkoholu sice může u některých spánek vyvolat, avšak rozhodně se nejedná o šťastné řešení. Studie s názvem Alcohol and Sleep I: Effects on Normal Sleep zjistila, že alkohol v krvi nedovoluje, abyste hluboce usnuli, a zároveň má negativní vliv na důležitou fázi spánku REM. Pokuste se po tento měsíc vyhnout večerní konzumaci alkoholu a najít chytřejší tipy, díky kterým se vyspíte do růžova. Vyzkoušet můžete například meditaci a jógu, zklidňující bylinné čaje nebo dýchací techniku

Mohlo by se vám líbit

7 největších mýtů o spánku, které vám nedají spát

Počítáte před spaním ovečky, nebo usínáte jako Šípkové Růženky? Ať tak či onak, měli byste znát nejznámější mýty, které jsou se spánkem spojovány.
marianne.cz

2. Zhubnete

Není žádným tajemstvím, že alkohol je skrytá kalorická bomba. Oblíbený drink mojito se „pyšní“ 312 kcal, tequila sunrise obsahuje 367 kcal, dvě deci červeného vína mají 134 kcal a pozadu není ani půl litru piva se svými 200 kcal. Jednoduché počty napovídají, že večerní dýchánek ve společnosti lahve vína se bez problému vyrovná nočnímu „nájezdu“ lednice. Navíc si člověk musí uvědomit, že alkohol, na rozdíl od podobně kalorických pokrmů, nám neposkytuje důležité živiny nebo minerální látky, díky kterým bychom se cítili zasyceni. „Alkohol obsahuje kalorie, avšak umocňuje pocit hladu. Zároveň alkohol narušuje náš úsudek, takže dochází k impulzivnímu výběru jídla,“ vysvětluje dietoložka Jessica Cording pro Self.

3. Imunitní systém v kondici

S příchodem pandemie koronaviru jsme pojem imunitní systém začali skloňovat snad ve všech pádech. Poctivě si myjeme ruce, používáme dezinfekční gely, roušky a udržujeme dvoumetrové odstupy. Naše snažení ale bez okolků může přijít vniveč. Nadměrné pití alkoholu totiž imunitní systém oslabuje. Nutno podotknout, že i jedna večerní párty plná alkoholu naruší nejméně na čtyřiadvacet hodin vaši schopnost bojovat s infekcemi. Stranou ponechme chronické pité alkoholu, které může vést k zánětlivým reakcím v celém těle. Suma sumárum, pokud neberete imunitní systém na lehkou váhu, rozhodně se vyplatí, když ho ušetříte právě alkoholu.

Mohlo by se vám líbit

5 tipů, jak podpořit imunitní systém podle výživové expertky Gabriely Peacock

Vyzbrojte se silnou imunitou! Gabriela Peacock ví, jak na to.
marianne.cz
Info ikona
Víno

4. Celkové zlepšení zdraví

Abstinence, a to obzvláště dlouhodobého charakteru, má pozitivní vliv také na celkové zdraví člověka. Snížení krevního tlaku a cholesterolu patří k prvním vlašťovkám, které nulový příjem alkoholu přináší. Nadměrné pití také „zvyšuje riziko některých onemocnění, včetně rakoviny prsu, srdečních chorob, mozkové mrtvice a jaterních problému,“ říká lékařka Jennifer Wider pro Self. I když neexistují studie, které by pojednávaly o krátkodobých účincích abstinence, rozhodně je dobré vědět, že alkohol našemu zdraví neprospívá.

Mohlo by se vám líbit

Chcete být zdravější? Aktivujte svých pět smyslů

Hmat, čich, zrak, chuť a sluch nám mohou být pomocníky v cestě za zdravějším já.
marianne.cz

Poděkuje vám i peněženka

Zkuste si vzít kalkulačku a spočítat, kolik peněz jste v prosinci utratili za alkohol. Víno, lahev tvrdého alkoholu ani prosecco nepatří k nejlevnějším položkám, a tak není divu, když se účet za alkohol vyšplhá do závratných číslic. Zkuste tedy nad konzumací alkoholu přemýšlet i v ekonomických souvislostech. Uvidíte, že za leden ušetříte poměrně zajímavou sumu, kterou můžete investovat do smysluplnějších věcí, než je alkohol.

Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi

Související články

Životní styl
Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Životní styl
5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

Životní styl
Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Životní styl
Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení