Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

Fenomén RAW aneb živá strava

Je to aktuální žhavý trend ve výživě, kterému podléhá čím dál víc lidí. Raw znamená surové nebo syrové, základem raw jídelníčku jsou jídla z ovoce, zeleniny, semínek a oříšků zpracovaných za nízkých teplot do 42 – 45 °C. Pokud vás raw a vitariánství láká, nechte se inspirovat našimi tipy!

Proč se raw potraviny neupravují nad teplotu vyšší než 42 stupňů? Příznivci raw jsou přesvědčeni o tom, že jen tak zůstanou zachovány všechny prospěšné enzymy a živiny.
Jídla, ať už slaná nebo sladká, na první pohled vypadají tradičně, jen se připravují především mixováním, klíčením, případně vysoušením.

1. Nejlepší seznámení: raw sladkosti
Moje první setkání s raw stravou bylo stylové: v cukrárně Sweet Secret of Raw. A když jsem si objednávala pistáciový cheesecake, byla jsem trochu skeptická. Přeci jen trochu věřím tomu, že jakmile se do koláčů nemá kostka másla a neupeče se, nemůže být tak dobrý. A tak jsem opatrně zakrojila do té zelinkavé raw sladkosti, ochutnala a... málem se roztekla blahem! Byl to ten nejlepší dort, který jsem jedla! A extrémně sytý díky mixu ořechů a kokosového mléka, takže jsem pak ani po několika hodinách nepokukovala po svačině.

Vyzkoušejte: cukrárnu Sweet Secret of Raw (www.sweetsecretofraw.cz), My Raw Café (www.myraw.cz), Jídlo lásky (www.jidlolasky.cz) v Praze, Rócafé v Litomyšli nebo Florian Café v České Lípě.

2. Na oběd či na večeři: raw restaurace
I coby vitariáni si můžete pochutnat na pizze, hamburgeru nebo těstovinách. Jen, pravda, pizza z raw surovin je trochu jiná: místo těsta se dělá ze semínek a oříšků, salsu nahrazuje kešu dip, na pizze najdete sušená rajčata, čerstvé bylinky a oregano. Hamburger není z hovězího, ale z ořechů a těstoviny se vyrábí třeba z cukety.

Vyzkoušejte: restaurace Secret of Raw (www.secretofraw.cz), RawCha (www.rawcha.cz) nebo Plevel (www.restauraceplevel.cz) v Praze.

3. Když chcete vědět víc: víkendový seminář
V Resortu Poppy u Karlových Varů probíhá pravidelně kurz raw a vegan food pod vedením zkušených odborníků. Vědomý životní styl s sebou kromě organické stravy nese i pohyb a relaxaci, proto jsou součástí víkendu také lekce zdravotní jógy, chození v trávě, terapie v solné jeskyni a balneo procedury.

Vyzkoušejte: Relaxační víkend s kurzem raw vaření v Resortu Poppy, www.resortpoppy.com

4. Na nákupy: www.rawhlik.cz
Na www.rawhlik.cz najdete pohromadě informace, recepty a širokou nabídku potravin pro milovníky raw, vegany a příznivce superpotravin. Najdete tu produkty od českých i zahraničních značek, které segmentu raw a superpotravin kralují, například superfood od Iswari, veganské dobroty od Lifefood nebo raw čokoládové pochoutky od Cocoa, rostlinné alternativy k majonéze, sýru, různé druhy rostlinných mlék a spoustu druhů čerstvého ovoce a zeleniny. Všechny potraviny si navíc můžete nechat dovézt do 90 minut kamkoliv po Praze a Brně. Můžete tu načerpat základní informace o raw food, veganství či superpotravinách, najdete tady i recepty.

Vyzkoušejte: www.rawhlik.cz

5. Do kuchyně: Super mixér
Univerzální pomockou do kuchyně je mixér, v něm si můžete připravit smoothie z ovoce, zeleniny a semínek, polévky... Je důležitý, aby mixér měl silný výkon, aby dokázal to nejlepší vytáhnout jak z tvrdých druhů zeleniny i jemných bylinek.

Vyzkoušejte: supermixér NutriBullet za 3299 Kč, www.delimano.cz

Fenomén RAW aneb živá strava
Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi

Související články