Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Jak pečovat o svou pleť, když je vám 30+

Zatímco ve dvaceti si vaše pleť nevšimla ani toho, že jste usnula s make-upem, po třicítce už vám neodpustí ani drobné přešlápnutí. I proto se vyplatí, když nezanedbáte svou kosmetickou rutinu a naopak budete pleť rozmazlovat jako nikdy předtím.

Pro začátek holá fakta! Stárneme a spolu s námi stárne i naše pleť. A tak si po třicítce můžeme všímat prvních vrásek i skutečnosti, že pleť už není pevná jako ve dvaceti. Podle dermatoložky Dianne Davisové je nejvetším problémem ztráta kolagenu, ke které dochází v důsledku přirozeného procesu stárnutí. Všimnout si můžeme i změn ve struktuře pleti, kdy už dávno nevypadáme jako porcelánová panenka, ale naopak bojujeme se zvětšenými póry. Často se objevuje také cystické akné, pigmentové skvrny nebo vystupují jizvičky po akné.

Suma sumárum: I když k třicátým narozeninám nedostáváme dárek v podobě dokonalé pleti, nemá smysl propadat panice. Bohatě postačí, když svou pleť budeme brát vážně, a především se zaměříme na výběr vhodných produktů

Mohlo by se vám líbit

Nejdůležitější ingredience, které byste měli hledat v kosmetických produktech

Pojďme nahlédnout do pomyslné kosmetické síně slávy a prohlédněme si ingredience, které vyzdvihuje do nebes nejen kosmetický průmysl, ale především jejich každodenní uživatelé. Vítejte ve světě, kterému vládne retinol, probiotika, kyselina hyaluronová, vitamín C a kyselina salicylová.
marianne.cz

1. Nebojte se make-upu

Vyhýbáte se make-upu jako čert kříže, protože se bojíte, že make-up nedovoluje pleti dýchat? Možná vás překvapí, že podle dermatologů a kosmetiček je make-up důležitou součástí kosmetické rutiny. „Ve skutečnosti bychom o make-upu měli přemýšlet jako o pečujícím produktu, neboť slouží jako další bariéra mezi pletí a jejím nejhorším nepřítelem, tedy UV zářením,“ vysvětluje kosmetická guru Renné Rouleau. A pokud namítáte, že make-up ucpává póry, vězte, že jde o další mýtus. „Pokud budete používat make-up, který je vhodný pro váš typ pleti, nemusíte se obávat žádných problémů,“ dodává.

2. Nezanedbávejte krk

Není žádným tajemství, že dekolt a krk jsou oblasti, které vykazují první známky stárnutí. Mnoho žen ale dělá chybu v tom, že při nanášení hydratačního krému na obličej pouze „sklouznou“ ke krku, kde rozetřou zbylý krém. „Záměr je sice dobrý, ale tímto postupem svému krku a dekoltu nedáváte maximální péči,“ varuje Renné Rouleau. Podle odbornice je důležité, abyste dostatek hydratačního či opalovacího krému rozetřely nejen na dekolt a přední část krku, ale také na boční části krku.

3. Čas na oční krém

Jakmile na dortu sfoukneme přes třicet svíček, měly bychom v drogériích a parfumériích zamířit k regálům s očními krémy. Na první pohled „zbytečný krém“ je ve finále velmi podstatným pomocníkem, díky kterému oddálíme první vrásky. „Oční okolí nemá prakticky žádné mazové žlázy, a tak jde o první oblast obličeje, na které jsou patrné vrásky způsobené mimikou obličeje, například mžouráním nebo úsměvem,“ říká Renné Rouleau a dodává, že bychom oční krém měly nanášet na celé oční okolí, včetně oblasti pod obočím.

Info ikona
Oči

4. Už žádné odličovací ubrousky

Odličovací ubrousky sice šetří čas, ale rozhodně nešetří vaši pleť. Pokud se tedy odličujete výhradně vlhčenými ubrousky, je nejvyšší čas na změnu! „Odličovací ubrousky dehydratují pleť a roznášejí nečistotu po celém obličeji. Nemluvě o tom, že nedokážou perfektně vyčistit pleť,“ varuje Renée Rouleau. Namísto toho sáhněte po jemném čistícím mléku bez sulfátů nebo čistícím gelu, díky kterému bude vaše pleť dokonale vyčištěna.

5. Zázračný retinol

Už jste slyšely o zázraku jménem retinol? Tento vitamín A je totiž hybnou silou, která dokáže zpomalit předčasné známky stárnutí. Navíc pomáhá zmírňovat poškození pleti od každodenních agresorů, rozumějte od UV paprsků. Retinol také sjednocuje tón pletistimuluje produkci kolagenupůsobí proti akné, a především účinně vyplňuje vrásky. Na druhou stranu je důležité dodat, že byste s používáním retinolu měly být opatrné. Obzvláště to platí ve chvíli, kdy ho kombinujete s produkty s kyselinou salicylovou, která se používá v přípravcích na akné. 

6. Den vs. noc

Ruku na srdce, mnoho žen nedělá rozdíl mezi ranní a večerní kosmetickou rutinou. Přitom potřeby naší pleti jsou různé. „Během dne je pleť vystavena UV záření a enviromentálním stresorům, zatímco v noci se pleť snaží zregenerovat,“ říká Renné Rouleau. Podle jejího názoru je důležité, aby se v ranní rutině objevily produkty, jako je antioxidační sérum nebo hydratační krém s UV filtrem.

Naopak večerní rutinu je třeba zaměřit na omlazení, což v praxi znamená, že dáte přednost produktům s retinolem, peptidy a nezapomenete na noční krém.

7. Zlatých osm hodin

V dobách minulých nám stačilo ke štěstí šest hodin spánku. Bohužel, čím jsme starší, tím si nulový spánek vybírá daň, a to třeba i na vzhledu naší pleti. Zkuste si dopřávat osm hodin spánku, během kterých se vaše pleť zregeneruje a odpočine si od náročného dne. Krok vedle neuděláte ani se saténovým povlakem na polštář, díky kterému se na obličeji nevytvoří spánkové rýhy.

Mohlo by se vám líbit

Fenomén clean beauty aneb Proč používat kosmetické produkty, které nejsou toxické

Zatímco v supermarketu pečlivě zkoumáme každou etiketu, složení kosmetických produktů přehlížíme. A tak v naší kosmetické taštičce končí produkty, které si nás získaly svou výdrží, líbivým obalem nebo všeobecnou popularitou. Není ale na čase změnit pravidla hry a líčit se produkty, které jsou netoxické a nemůžou našemu tělu jakkoliv ublížit?
marianne.cz

Související články

Lidé a místa
Knihovna v Rožnově prošla ohromující proměnou a nadchne každého návštěvníka

Knihovna v Rožnově prošla ohromující proměnou a nadchne každého návštěvníka

Dům
Typický slovenský dům ve tvaru kostky v původním neutěšeném stavu s hospodářským dvorem proměnili v bydlení pro mladou rodinu

Typický slovenský dům ve tvaru kostky v původním neutěšeném stavu s hospodářským dvorem proměnili v bydlení pro mladou rodinu

Venkov & styl
Jak dobrovolníci zachraňují srnčata před sekačkami: Pravidelným masakrům se dá předejít

Jak dobrovolníci zachraňují srnčata před sekačkami: Pravidelným masakrům se dá předejít

Móda
Jak se obléct na rande: Tipy na outfity na romantické pikniky i vášnivé večery

Jak se obléct na rande: Tipy na outfity na romantické pikniky i vášnivé večery