Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Čtení nás baví aneb Jak si najít více času na čtení?

Ať už čtete před spaním nebo o víkendovém odpoledni, pravděpodobně nám dáte za pravdu, že najít čas na čtení není jednoduché. Přesto existuje několik způsobů, díky kterým knížku vcukuletu přečtete.

Knihy jsou radost! Dokážou nás vtáhnout do děje, přenést na zajímavá místa, a zároveň nechávají dostatek prostoru naší fantazii. Pokud patříte k vášnivým čtenářům, pak pravděpodobně přemýšlíte, kde najít více času na čtení. Odpovědi jsou více než jednoduché.

Mohlo by se vám líbit

"Světlo k nám přichází trhlinami," říká autorka projektu Celé Česko čte dětem Eva Katrušáková

Také díky jejímu projektu Celé Česko čte dětem se denně v tisících rodin čte, a nejen tam. Třeba ve školkách, školách anebo v nemocnicích. S Evou Katrušákovou jsme si povídaly i o tom, proč je fajn předčítat i teenagerům a co jí osobně pomáhá v okamžicích, na které je literatura krátká.
marianne.cz

Vsaďte se

„Tento měsíc přečtu pět knížek,“ říkáte si v duchu, zatímco brouzdáte nabídkou Netflixu a vybíráte další zajímavý seriál. Pokud doopravdy chcete přečíst více knížek, musíte své čtenářské ambice vyřknout nahlas a závazně. Co takhle vytvořit čtenářskou výzvu, do které se zapojí kamarádky a kolegyně? Skvělým hnacím motorem jsou také čtenářské kluby, které vás nenásilnou formou donutí k tomu, abyste namísto nového seriálu sáhli po knize. V neposlední řadě se také vyplatí, když s někým uzavřete sázku, kterou budete chtít za každou cenu vyhrát. Zajímavá motivace totiž dokáže hotové zázraky. 

Vybírejte vhodné knížky

Někdo má rád červenou knihovnu, jiný sáhne po thrilleru nebo detektivce. Každý člověk má svůj čtenářský vkus, který odráží jeho osobnost a zájmy. Pokud chcete více číst, rozhodně se vyplatí, když si budete knížky pečlivě vybírat a na noční stolek položíte pouze tituly, jejichž žánr vás baví. V opačném případě vás čeká několik protrápených momentů, během kterých se budete snažit do knížky začíst.

Mohlo by se vám líbit

Knižní novinky, které pod stromečkem udělají radost dětem i dospělým

První adventní neděle je za dveřmi, a tak mnoho z nás začíná pokukovat po vánočních dárcích. A pokud existuje jeden dárek, který nikdy nevyjde z módy, pak je to právě kvalitní kniha! Pojďme se proto podívat na knižní novinky a bestsellery, kterými potěšíte nejen příbuzné a přátele, ale třeba i své potomky.
marianne.cz

Vzhůru do knihovny

Nadšení čtenáři asi tuší, že knížky jsou poměrně drahý špás. V knihkupectvích jenom výjimečně natrefíte na tituly, které stojí méně než dvě stovky, přičemž novinky a bestsellery se povětšinou prodávají od tři sta do čtyři sta korun. I se základními počty dojdeme k závěru, že nové knížky mohou udělat trhlinu v rodinném rozpočtu.

Na druhou stranu ale existuje mnoho dalších způsobů, jak se dostat ke kvalitní literatuře. Skvělým zdrojem knih jsou městské knihovny, které v České republice fungují na jedničku s hvězdičkou. Členství většinou není drahé a knihovny jsou zásobovány novinkami i knižními stálicemi. Další možností je, že si knihy budete půjčovat od kamarádů a rodiny. I tato varianta je velmi oblíbená, a především finančně nenáročná. V neposlední řadě můžete také využít antikvariáty, v jejichž útrobách naleznete opravdové knižní skvosty.

Čtěte papírové knihy

Čtečky a e-knihy jsou skvělou volbou pro všechny, kteří jsou neustále na cestách a nemají dostatek prostoru a sil, aby s sebou tahali těžkou bichli. Pravdou ale zůstává, že největší čtenáři nedají dopustit právě na klasickou papírovou knihu. Není divu, pokud celý den trávíte před obrazovkou počítače, pak vás právě papírová knížka „přenese“ do jiného světa a nabídne vám zcela jedinečný zážitek. Zároveň se změní tempo vašeho čtení, což může mít pozitivní vliv na vaši čtenářskou rychlost.

Info ikona
Čtení

Jako 10 000 kroků denně

Říká se, že denně bychom měli ujít asi 10 000 kroků. Podobné je to i se čtením, kterému bychom se podle spisovatele Stephena Kinga měli věnovat pět hodin denně. Pokud si říkáte, že tato číslovka je opravdu nepředstavitelná, pak nejste sami. „Můj přítel byl před lety na dovolené v Maine. Když čekal ve frontě před kinem, všiml si, že před ním stojí Stephen King! Jeho nos byl celou dobu ponořený v knížce. Když se dostali do kina, Stephen King četl, dokud světla nezhasla. Jakmile snímek skončil a světla se rozsvítila, okamžitě otevřel svou knihu, kterou četl i při odchodu ze sálu,“ popisuje příhodu Neil Pasricha, autor knih The Happiness Equation a The Book of Awesome. Ano, nemusíte číst pět hodin denně, avšak poselství tohoto příběhu je jasné. Kdykoliv máte volnou chvíli, využijte ji ke čtení knížky

Upravte svůj domov

Seriál, nebo kniha? Už v úvodu jsme naznačili, že mnoho lidí svádí vnitřní boj mezi těmito dvěma světy. I když je první varianta pohodlnější, vězte, že knížka nabádá k rozvoji fantazie a představivosti. Nebojte se tedy uzpůsobit svůj domov a televizi přesuňte na místo, kde vás nebude rozptylovat. Naopak před sedací pohovku postavte knihovnu, která vás nenápadně „nakopne“ ke každodennímu čtení. Po čase možná zjistíte, že televizi ke svému životu vůbec nepotřebujete. Nebo vám naopak dojde, že u seriálů si odpočinete lépe než u knihy. Za zkoušku ale nic nedáte!

Mohlo by se vám líbit

6 benefitů, které přináší čtení

S knihou v ruce je život šťastnější.
marianne.cz

Související články

Zábava
Horoskop od 15. července 2024: Kozorozi mají nepolevovat v úsilí, Štíři vyhledat samotu

Horoskop od 15. července 2024: Kozorozi mají nepolevovat v úsilí, Štíři vyhledat samotu

Zábava
Kvíz: Karel Gott by letos oslavil 85. narozeniny. Znáte dobře texty jeho nesmrtelných písní?

Kvíz: Karel Gott by letos oslavil 85. narozeniny. Znáte dobře texty jeho nesmrtelných písní?

Zábava
Kvíz: Herečka Tatiana Dyková slaví narozeniny. Zjistěte, jak dobře znáte její filmové role

Kvíz: Herečka Tatiana Dyková slaví narozeniny. Zjistěte, jak dobře znáte její filmové role

Zábava
Cestovatelský deník Dominiky B.: Za horským vzduchem a udržitelnou turistikou do Jižního Tyrolska

Cestovatelský deník Dominiky B.: Za horským vzduchem a udržitelnou turistikou do Jižního Tyrolska