Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Jak si poradit se sezónním vypadáváním vlasů?

Všímáte si, že je na vašem hřebenu více vyčesaných vlasů, než je zdrávo? Věřte, že nejste jediná! Naštěstí existuje několik triků, díky kterým můžete sezónní vypadávání vlasů dostat pod kontrolu.

Smíchejte předvánoční stres s pandemií koronaviru a navrch přidejte aktuální roční období. Výsledek? Hřeben plný vypadaných vlasů! Pokud je vám tento scénář povědomý, nepropadejte panice. V první řadě je dobré vědět, že každý den člověku vypadá v průměru sto pramínků vlasů. I když tato číslovka zní děsivě, většina z nás se pyšní kšticí se zhruba 100 000 vlasy. Pokud tedy vlasy dorůstají tak, jak mají, nejedná se o žádný závažný problém, ze kterého byste si měla dělat vrásky. Přesto je dobré vědět, že můžete udělat několik kroků proto, aby vypadaných vlasů bylo co nejméně.

Mohlo by se vám líbit

Umíte si správně umýt vlasy?

Namočím, namydlím, smyju a hotovo. Myslíte, že tak banální činnost jako mytí vlasů nelze pokazit? Omyl. Většina z nás udělá první chybu mnohem dřív, než vůbec stihne otočit kohoutkem s vodou.
marianne.cz

1. Zdravá pokožka hlavy

Není žádným tajemstvím, že zdravé vlasy začínají u vlasového folikulu. Snažte se tedy o vlasovou pokožku pečovat a rozmazlujte ji produkty, které vyživují vlasový kořínek. Krok vedle neuděláte s pečujícími produkty s výtažky z kurkumy a ženšenu, které vlasový folikul vyživují, a především posilují. Opomenout nelze ani síran zinečnatý, vitamín B6 a kyselinu azelaovou, díky kterým vytvoříte na hlavě optimální prostředí pro růst vlasů. Ideální produkty šité vaší hlavě na míru vám jistě nabídne i váš kadeřník.

2. Nezapomeňte na jídelníček

Občas zapomínáme na to, že vypadávání vlasů může být způsobeno nedostatkem živin. Zapomeňte tedy na drastické diety nebo rychlé obědy ve fast foodech a raději se stravujte ve jménu zdravého životního stylu, a především selského rozumu. Vaším vlasům také prospěje, když se v jídelníčku zaměříte na zvýšený příjem železa (např. listová zelenina) a esenciální mastné kyseliny.

3. Žehlička postrach ulice

Chápeme, že chcete mít dokonale vyfoukané či vyžehlené vlasy, avšak nadměrný tepelný styling vlasy vysušuje, a navíc může popálit pokožku hlavy. Přistupujte k tepelnému stylingu s rozumem, používejte ochranné přípravy, a především snižte teplotu tak, abyste s vlasy mohla pracovat, a zároveň je nepřehřívala.

Info ikona
Vlasy

4. Pomocníci nadevše

Možná je to k nevíře, ale za vypadávání vlasů můžete vinit i svůj ručník! Vše je dáno tím, že bavlna je příliš drsná, a tudíž dochází k nadměrnému tření mezi ručníkem a pramínky vlasů. Naštěstí můžete problém vyřešit, a to ručníkem z bambusových vláken, který je k vlasové pokožce mnohem šetrnější.

Krok vedle neuděláte ani pořízením hedvábného povlaku na polštář. Rozhodně nejde o žádnou rozmařilost! Naopak, hedvábný povlak považujeme za skvělou vychytávku, do které se vyplatí investovat. Hedvábí totiž snižuje tření mezi vlasy a polštářem, což v praxi znamená, že se probudíte bez zacuchaných, slepených a polámaných vlasů. 

5. Hřeben nad zlato

V neposlední řadě se zaměřte také na správné česání vlasů. Pokud kartáčujete vlasy ihned po umytí hlavy, vsaďte na speciální hřeben, který je navržen pro mokré vlasy. V opačném případě hrozí, že klasický kartáč vlas příliš natáhne, a následně dojde k jeho poškození. Zároveň je důležité, abyste při kartáčování postupovala zlehka a v žádném případě vlasy netahala. 

Když je vypadávání vlasů problém

Pravdou ale zůstává, že mohou nastat situace, kdy je vypadávání vlasů takříkajíc abnormální. To v praxi znamená, že vám vypadává mnoho vlasů při mytí hlavy, nacházíte chomáčky vlasů na polštáři, případně vám vlasy vypadávají v „trsech“. Stejně tak považujeme za problém, když je vypadávání vlasů doprovázeno bolavou nebo zanícenou pokožkou hlavy. V takový moment se vyplatí, když navštívíte profesionála a společně zjistíte, proč k nadměrnému vypadávání vlasů dochází. Pomocnou ruku vám podá nejen zkušený kadeřník, ale také tricholog nebo kožní lékař.

Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi
Mohlo by se vám líbit

Jak udržet vlasy krásné a zdravé? Naordinujte jim blahodárný detox

Naše vlasy denně prochází zatěžkávací zkouškou. Působí na ně počasí, znečištěné ovzduší i vlasové produkty. Výsledkem může být matný vzhled a podrážděná pokožka hlavy. Jak udržet vlasy krásné a zdravé? Naordinujte jim blahodárný detox.
marianne.cz

Související články

Krása
Jak vytvořit krásný účes plný objemu? Vyzkoušejte pomůcku, kterou milovaly naše maminky i babičky

Jak vytvořit krásný účes plný objemu? Vyzkoušejte pomůcku, kterou milovaly naše maminky i babičky

Krása
Redakce Marianne doporučuje: Nejlepší šampony z drogerie, které vám zajistí krásné a zdravé vlasy

Redakce Marianne doporučuje: Nejlepší šampony z drogerie, které vám zajistí krásné a zdravé vlasy

Krása
Jak se zbavit oteklého obličeje po ránu: Zkuste 3 jednoduché triky, po kterých se vám rychle uleví

Jak se zbavit oteklého obličeje po ránu: Zkuste 3 jednoduché triky, po kterých se vám rychle uleví

Krása
Rychlá pomoc při akné: Jak se zbavit nečekaných pupínků, které se objeví v nejhorší možnou chvíli

Rychlá pomoc při akné: Jak se zbavit nečekaných pupínků, které se objeví v nejhorší možnou chvíli