Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

Jak vznikla tradice líbání pod jmelím?

Info ikona
Jmelí

Je to cizopasník, před Vánoci jde doslova na dračku a magickou moc mu přisuzovali už naši předkové. Řeč je o tajemném jmelí, které pravděpodobně zdobí vchodové dveře nejednoho českého domova. Kde se ale vzala legenda o jmelí? A doopravdy tato rostlina přináší štěstí?

„Copak Zlatovláska, ale jmelí, všimli jste si, kolik se letos urodilo jmelí? Strašně, v korunách stromů to vypadá, jako nějaká orlí hnízda. A víte, že jmelí je cizopasník? Ale jděte. No, jo, my na to chodíme se synem, každý Vánoce.“ Pokud patříte k milovníkům Járy Cimrmana, pak se vám pravděpodobně při zmínce o jmelí vybaví právě tento dialog ze hry Afrika. Ano, jmelí je doopravdy cizopasník a své největší slávy dosahuje těsně před Vánoci, kdy ho lidé ve velkém kupují, a následně zavěšují nad dveře.

Od Křesťanů i Keltů

Jmelí je odnepaměti považováno za magickou rostlinu. Není divu, vždyť roste mezi nebem a zemí, umírá až společně se svým hostitelem a jeho bílé bobule připomínají perly moře. Jedna z prvních legend o jmelí pochází z křesťanské mytologie, která říká, že původně bylo jmelí strom. A právě z tohoto stromu vyřezal Josef jesličky pro malého Ježíška. Tím legenda bohužel nekončí, neboť se stromu po třiatřiceti letech zmocnili Římané a vyřezali z něho kříž, na kterém ukřižovali Ježíše. Následně se ze stromu stala rostlina, která podle Křesťanů přináší štěstí.

Také Keltové se domnívali, že jmelí přináší štěstí, hojnost a lásku. Od nich pramení vánoční tradice polibků pod jmelím, která se z Velké Británie dostala přes Německo až k nám do České republiky. Traduje se, že pokud muž uvidí pod jmelím procházet dívku, může ji políbit. Následně pár utrhne jednu bobulku, vyjma poslední, která na jmelí musí zůstat až do Štědrého dne. Ostatně právě bobulky jsou pro kouzelnou moc jmelí podstatné. Pokud jich má jmelí dostatek, tím více štěstí může člověku nadělit. Hubičky pod jmelím si ale mohou dopřát i ostřílené páry, které tímto krokem stvrdí, že jejich láska bude i v následujícím roce pevná a nezdolná.

Info ikona
Jmelí

Jmelí pouze darované

Pokud jste šťastně zadaní, pak jmelí nezavěšujte nad dveře, nýbrž nad štědrovečerní tabuli. Pokud tak učiníte, nadělíte své rodině štěstí na příští rok. Jedna z pověstí také říká, že vám jmelí splní jakékoliv přání. Návod je zcela jednoduchý – pověste jmelí v domě a následně své přání zašeptejte první zapálené svíčce na vánočním stromečku. Nezapomeňte ale, že opravdovou moc má pouze jmelí, které od někoho dostanete. V takovém případě totiž jmelí oplývá pozitivní energií a přináší do domu štěstí a lásku.