Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Jak poznáte, že žijete s toxickým partnerem?

V každém vztahu přichází chvíle, na které bychom nejraději zapomněli. Vzestupy a pády jednoduše patří k životu a bylo by bláhové se domnívat, že právě náš vztah bude jako vystřižený z romantické knížky. Pokud ale krizové momenty převládají, slzy jsou nedílnou součástí každého dne a nepříjemná atmosféra prostupuje celým bytem, pak je důležité popřemýšlet, zda nežijete po boku toxického partnera.

Na toxického člověka můžete narazit mezi přáteli, v práci a dokonce se může pohybovat i ve vaší nejtěsnější blízkosti. Není totiž nic neobvyklého, když se právě partner stane toxickým člověkem. Zprvu sympatický člověk, který oplýval šarmem a nešetřil láskyplnými slovy, se po několika měsících proměnil v nepříjemnou bytost, která vám znepříjemňuje život. Někdy nenápadně, jindy okatě, avšak každý den natolik, abyste jednoho dne konečně procitla a uvědomila si, že s tímto člověk nechcete sdílet loži, natož stejné příjmení. Bohužel, s toxickými lidmi si není radno zahrávat, a tak se může stát, že odchod od podobného člověka vás bude stát mnoho sil i utrpení. Pravdou ale zůstává, že čím dříve odhalíte toxického partnera, tím snadnější bude vaše rozloučení.

Definovat toxický vztah není jednoduché. Neexistuje jedna poučka, díky které byste s jistotou zjistila, že žijete v toxickém vztahu. Obecně ale platí, že každý vztah, ve kterém se cítíte nepříjemně, a kde se vyskytuje jakýkoliv druh týrání, můžeme označit za toxický. Dalším vodítkem je, když je vaše chování určováno strachem. Není ani výjimkou, že lidé v toxických vztazích lžou o svém partnerství rodině nebo blízkým přátelům. A jaké jsou další rudé vlajky toxického vztahu?

Mohlo by se vám líbit

Gaslighting: Manipulativní technika, kterou můžete zažít ve vztahu i na pracovišti

Pojem gaslighting odkazuje k plynovému osvětlení, o kterém hlavní hrdina filmu Gaslight tvrdil, že nebliká, ačkoliv ve skutečnosti blikalo. Tímto tvrzením se snažil zmást svou manželku a přimět ji, aby nevěřila své mysli.
marianne.cz

Nulový zájem

Samozřejmě, občas přijdou chvíle, kdy se partner výhradě soustředí na sebe. To je povětšinou spojováno s důležitým pracovním úkolem nebo vlastní realizací. Problém ale přichází v momentě, kdy se partner o vás dlouhodobě nezajímá. Je mu jedno, jak jste se měla v práci. Neptá se na vaše pocity nebo cíle. A bez ostychu přehlíží vaše názory nebo připomínky. Jednoduše řečeno to u vás doma vypadá tak, že partner je středobodem vesmíru, zatímco vy jste „nedůležitý“ kosmický prach. Snažte se jeho nezájem neomlouvat, a naopak si upřímně řekněte, kdy naposledy jste slyšela otázku: Jak se máš?

Nepřijatelná žárlivost

Žárlivost ke vztahu víceméně patří a ne nadarmo se říká, že kdo nežárlí, ten nemiluje. Něco jiného platí ale v momentě, kdy se žárlivost stane posedlostí. Tato posedlost na sebe může vzít hned několik forem. Buď vám partner absolutně nevěří, nechce vás nikam pouštět samotnou nebo třeba zpochybňuje to, kde jste byla. Žárlivé scény nikdy nevěstí nic dobrého, a pokud se u vás vyskytují na týdenní bázi, pak mějte oči na stopkách.

Jasný viník

V toxickém vztahu je jeden jediný viník, který může za všechny problémy světa. A tím jste vy! Bez okolků můžete za jeho neúspěch v práci, jeho neuklizené ponožky, po kterých se smekl a dost možná můžete i za to, co se momentálně odehrává v britské královské rodině. Bůh ví, třeba si potají voláte s vévodkyní Meghan a společně kujete pikle... A teď vážně. Pokud máte pocit, že na vás partner shazuje vinu a nikdy nepřizná svou chybu, pak pravděpodobně máte tu čest s toxickým člověkem.

Info ikona
Love

Žádní přátelé

Toxický člověk cíleně izoluje svou oběť od dalších lidí. Hlavním důvodem je fakt, že se bojí, aby blízcí lidé, rodina nebo přátelé neodhalili jeho pravou tvář, a následně nedodali oběti odvahu k odchodu ze vztahu. Odstřihnutí od blízkých lidí nikdy neproběhne ze dne na den. Naopak, jde o velmi pomalý proces, který nejdříve začíná ignorováním společných událostí, následně pokračuje vymýšlením programu na den, který jste původně chtěla strávit s kamarádkou, a končí jednoznačným zákazem vídání.

A co sebevědomí?

Jedovaté poznámky si ve svém životě vyslechl snad každý člověk. V pubertě bychom se nad takovým jednáním kluků snad ani nepozastavily, avšak v dospělosti rozhodně netoužíme po člověku, který nám bude říkat, že bychom měly zhubnout, ztloustnout, změnit účes nebo přidat make-up. Všichni, kteří ženám podkopávají a ničí sebevědomí, si nezaslouží respekt.

Omlouváte jeho chování

Toxičtí lidé mají jednu zajímavou schopnost – dokážou si vás obmotat kolem prstu tak, že jejich špatné chování přehlížíte, případně omlouváte. Možná za to může jejich osobnost, možná třeba fakt, že se bojíte zůstat sama. Jedno je ale jasné, lidský charakter se nezmění z týdne na týden. 

Zneužívání

Jakékoli zneužívání, ať už fyzické, emocionální nebo sexuální, je ve vztahu naprosto nepřijatelné. Pokud na vás partner jednou zaútočil, existuje poměrně vysoká šance, že to udělá znovu. V tomto vztahu se už nikdy nebudete cítit dobře a příjemně, a proto je důležité, abyste partnerovo chování nepodceňovala a co nejrychleji ze vztahu odešla, případně vyhledala pomoc, díky které se budete cítit v bezpečí. 

Mohlo by se vám líbit

Od sarkasmu k manipulaci aneb Pasivní agrese všude kolem nás

S pasivními agresory se setkáváme častěji, než si myslíme. A dost možná i jedním jsme. Důležité je, že tento druh chování negativně ovlivňuje všechny, kteří s ním přijdou do styku. Jak ho rozpoznat a správně mu čelit, vám poradí terapeut a lektor Tomáš Zetek.
marianne.cz

Související články

Životní styl
Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Životní styl
5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

Životní styl
Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Životní styl
Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení