Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Konec plýtvání jídlem! Jednoduché kroky, díky kterým zachráníte jídlo

Info ikona
Jídlo

Dostatek jídla vnímáme v našich končinách jako standard, a tak často skončí v koši nejen ztvrdlý chléb, ale také nesnědené porce od oběda nebo prošlé potraviny. Pokud se ale naučíme s jídlem neplýtvat, poděkuje nám nejen týdenní rozpočet, ale také planeta Země.

Nákupní košík v supermarketu je jako černá díra – prakticky pojme cokoliv, a navíc stále budí dojem, že „toho máme málo“. Pro supermarket výhodné, neboť neustále přidáváme a přidáváme nové produkty, pro naši kapsu už méně příjemné. Většinou až doma, při vykládání tašek, zjistíme, že třetinu produktů v lednici už máme, třetinu nestihneme spotřebovat a na poslední třetinu se možná usměje štěstí a neskončí za čtrnáct dnů v popelnici. Pokud je vám tento scénář více či méně povědomý, pak neklesejte na mysli. Naučit se hospodařit s jídlem, a především neplýtvat, je otázkou několika jednoduchých návyků. A motivace? Věřte, že není krásnějšího pocitu, než když je lednička vyjedená do posledního drobečku.

Mohlo by se vám líbit

1. Nakupování

Nákupní zvyklosti jsou alfou a omegou neplýtvání. Sezónní výprodeje, slevové akce či chytré marketingové slogany na nás útočí z každého druhého regálu a jenom nejsilnější jedinci jim dokážou se svým nákupním seznamem v ruce odolat. Ano, právě nákupní seznam je skvělou zbraní, díky které budete imunní před všemi nástrahami supermarketu.

Před cestou do obchodu se podívejte do lednice a zkontrolujte potraviny, které mají omezenou dobu spotřeby. Zamyslete se nad tím, jaká jídla lze z těchto věcí připravit, a zároveň si v hlavě uspořádejte, kolikrát tento týden chcete vařit. Díky předem stanovému týdennímu jídelníčku budete mít přehled o tom, jaké suroviny musíte nakoupit, a jaké naopak už v lednici máte.

Následně si sepište klasický nákupní seznam, kterého se drže po celou dobu nakupování. Samozřejmě, že čas od času na vás vykoukne v obchodě něco, co „nutně potřebujete“. V takový moment zůstaňte stát nohama pevně na zemi a snažte se zamyslet nad tím, co s danou surovinou v kuchyni provedete. 

Info ikona
Potraviny

2. Minimální trvanlivost vs. spotřebujte do

Terminologie je občas zrádná, a u slovíček minimální trvanlivost a spotřebujte do to platí dvojnásob. Pokud sami máte v těchto pojmech hokej, pak rozhodně nejste sami. Podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu AV ČR přisuzuje 51 % respondentů minimální trvanlivosti stejný význam jako spotřebujte do. Pojďme si tedy jednou provždy vysvětlit, jaký je mezi těmi pojmy rozdíl.

V případě, že jste na obalu našli spotřebujte do, pak produkt rychle zpracujte. Pokud by se tak nestalo, byli byste vystaveni zdravotnímu riziku. Obecně spotřebujte do naleznete na mléčných výrobcích, rybách nebo chlazeném masu.

Naopak potraviny s minimální trvanlivostí můžete vesele konzumovat i po uplynulé lhůtě. Toto označení pouze odkazuje k tomu, že výrobek už nemusí chuťově či výživově odpovídat standardu. Pokud tedy máte ve spíži sušenky, zavařeniny nebo těstoviny, jejichž minimální trvanlivost už vypršela, pak jejich cesta nemusí skončit v koši, nýbrž na vašem stole.

Mohlo by se vám líbit

3. Zodpovědně na cestách

Neplýtvat jídlem v domácích podmínkách není složité, problém přichází v momentě, kdy se ocitneme mimo „naši základnu“. Možná jste sami zažili, že jste v restauraci vraceli půlku nesnědené porce, případně jste si s kolegyněmi dali zákusek, jehož torzo vám půl odpoledne okorávalo u monitoru počítače. Vyplatí se, a to doslova, když i mimo domov budete myslet na naši planetu. V tomto ohledu vám nejlepším parťákem budou krabičky s připraveným jídlem z domova, ve kterých se budou skrývat třeba „zbytky“ ze včerejší večeře.

Pokud nechcete nad přípravami domácích krabiček přemýšlet, ale zároveň netoužíte po donáškové službě z fast foodu, pak můžete vyzkoušet nabídku projektu Baví. Tento nový koncept staví na veganských pokrmech, které jsou připravovány vždy na přesný počet porcí podle objednávky, a tudíž zde nedochází k plýtvání surovinami. Navíc svůj pokrm dostanete do vratné misky, a tak ušetříte i přírodu. S myšlenkou vratných misek pracuje také projekt Rekrabička. V partnerských restauracích Rekrabičky si můžete jídlo objednat do zálohované a vratné krabičky, díky čemuž se vyhnete použití jednorázových plastových obalů.

Povinná četba

Pracovat chytře se surovinami, a především neplýtvat jídlem, je běh na dlouhou trať. Dobrou zprávou je, že existuje několik informačně zajímavých knížek, které vám při tomto běhu budou pevnou oporou. Pokud tedy chcete změnit nejen svůj přístup k jídlu a zbytkům, ale také k ekologii, rozhodně se v online knihkupectvích poohlédněte po těchto titulech.

Knihy, které vás naučí neplýtvat jídlem