Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Lednové blues aneb Proč máte na začátku nového roku náladu pod psa?

Těšili jste se na nový rok plný výzev, motivace a energie? Namísto toho jste ale dostali náročné první lednové dny, které vyžadují pevné nervy i několik papírových kapesníků? Vítejte na začátku nového roku, v období, kterému vládne lednové blues.

Tak dlouho se těšíme na Vánoce, až na začátku ledna zjistíme, že nám prosvištěly mezi prsty. Následně dojdeme k hořkému zjištění, že vánoční atmosféra nás čeká ař za bezmála jedenáct měsíců. Když k tomu připočteme náročné dny v práci, černočernou tmu od odpoledních čtyř hodin a povánoční prázdnou peněženku, pak dostaneme náladu, za kterou by se nemusel stydět ani mistr trudomyslnosti. A právě této posmutnělé náladě se říká lednové blues.

Mohlo by se vám líbit

Víte, jaký je rozdíl mezi panickou atakou a záchvatem úzkosti?

Zrychlený typ, ztráta sebekontroly či neopodstatněný strach. Podobné symptomy, podobné pocity, avšak dva naprosto odlišné psychické problémy, které bychom neměli házet do jednoho pytle. Jaký je tedy rozdíl mezi panickou atakou a záchvatem úzkosti? A jak tyto psychické problémy řešit?
marianne.cz

Lednové blues vs. sezónní afektivní porucha

„Nový rok, nové já,“ říkali jste si 1. ledna a věřili, že do roku 2022 vstoupíte s úsměvem na rtech a optimismem v duši. Jenže, namísto pohádkových lednových dnů jste se dočkali trudomyslné nálady, pesimismu a nulové energie. I když by se v takovou chvíli mohlo zdát, že trpíte sezónní afektivní poruchou, neukvapujte se rychlými soudy. Sezónní afektivní porucha totiž souvisí s nedostatkem slunečního záření. „Předpokládá se, že osoby trpící sezónní afektivní poruchou jsou ovlivněny kratší dobou denního světla. Následně jejich tělo produkuje více melatoninu, což způsobuje letargii a příznaky deprese,“ říká Alisson Kerry z organizace pro duševní zdraví pro The Sun.

Naopak lednové blues přichází ve stejnou chvíli, kdy do krabic odložíte vánoční výzdobu a uvědomíte si, že vánoční svátky jsou fuč. Celá pošmourná atmosféra je umocněná také faktem, že končí rodinné návštěvy či setkávání s přáteli. Pokud člověk žije sám, pak se nenadále musí smířit s osamělostí. Suma sumárum lednové blues přichází těsně po Vánocích a povětšinou trvá první lednový týden. Samozřejmě, v některých případech se s lednovým blues můžete potýkat ještě v půlce měsíce.

Info ikona
Leden

Jak se lednovým blues bojovat?

Ruku na srdce, neexistuje žádný lék, který by vám od lednové trudomyslnosti zázrakem pomohl. Vše tedy závisí především na vašem přístupu k nastalému období. V ideálním případě si dopřávejte procházky přírodou, díky kterým si pročistíte hlavu a přijdete na jiné myšlenky. Stejně tak vám pomůže zavedení cvičící rutiny, která vnese do vašeho života řád. Navíc se při sportu vyplavuje hormon štěstí! Ideální benefit, který oceníte právě v boji s lednovým blues.

Nikoho zřejmě nepřekvapí, že skvělým pomocníkem proti trudomyslnosti jsou přátelé a rodina. Zkuste tedy pro své blízké zorganizovat lednové setkání. A v neposlední řadě můžete vyzkoušet nový koníček nebo zajímavou aktivitu, o které už dlouhou dobu sníte. Zkuste zabavit svou mysl příjemnými okamžiky, věřte, že se vám následně odmění optimističtější náladou a úsměvem na tváři.

Když špatná nálada neodchází

Bohužel, může se stát, že lednové blues bude váš život ztrpčovat nejen v lednu, ale také v únoru. V takové chvíli se vyplatí, když situaci vezmete do svých rukou a požádáte o pomoc odborníka, který stanoví přesnou diagnózu. Je totiž zásadní rozdíl mezi lednovým blues, který se vyznačuje „jenom“ špatnou náladou, a depresí. A rozhodně se nevyplácí, když druhý zmíněný problém budete zlehčovat, případně přehlížet.

Mohlo by se vám líbit

Ať je duši dobře aneb Malé kroky k psychické pohodě

Zatímco bolest těla nás v klidu nenechá, bolest duše častokrát podceňujeme a zlehčujeme. Přitom duševní zdraví je stejně důležité jako fyzické. Naučte se po malých krůčkách pečovat o své nitro a dopřejte mu lásku, kterou si zaslouží. Odměnou vám bude nejen dobrá nálada, ale také úsměv na rtech a čistá mysl.
marianne.cz

Související články

Životní styl
Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Životní styl
5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

Životní styl
Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Životní styl
Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení