Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Overthinking aneb Když jste otrokem svých myšlenek

Jmenuji se Alžběta a jsem overthinker! Během vteřiny dokážu vymyslet tisíc katastrofických scénářů o tom, že vykolejí vlak, ve kterém dneska jedu do práce. A stejně hbitě večer přemýšlím, proč jsem daný den řekla to nebo ono. Přemýšlení je pro mě jako živá voda, které se ale často dokážu přepít. Obzvláště, když ještě ve dvě v noci dumám nad uplynulým dnem.

Všeho moc škodí! A v případě přemýšlení to platí dvojnásob. Možná ve svém okolí také máte někoho, kdo ustavičně nad něčím přemýšlí. V anglicky mluvících zemích vzniklo pro takové jedince výstižné označení overthinker. Ať už sami k overthinkerům patříte (vítejte v klubu), nebo máte overthinkery v rodině (sílu s vámi), pravděpodobně tušíte, že neustálé přemýšlení není žádný med. Naopak, vymýšlení různorodých scénářů, dumání nad věcmi, které se ještě ani nestaly nebo přemýšlení o tom, co jsme řekli či neřekli, je jedním slovem vyčerpávající! A nejen to, neustálé přemýšlení může vést k úzkostem, depresi nebo nadměrnému pití. Nezbývá tedy nic jiného, než zkrotit naše mozkové závity a dopřávat si doslova bezmyšlenkovitý čas.

Mohlo by se vám líbit

Rušíte účast na srazech s přáteli? Možná žijete ve jménu HOGO

Vzpomínáte si ještě na chvíle, kdy jsme lamentovali nad tím, že nemůžeme chodit do restaurací, na party nebo s přáteli na pivo? Takové pocity už jsou dávno pryč! Aktuálně světu totiž vládne HOGO, trend, kvůli kterému nechceme opouštět teplo rodinného krbu.
marianne.cz

Já, overthinker!

Říkáte si, že na neustálém přemýšlení není nic špatného? Ano, kdybychom pouze přemýšleli a soustředili se na hledání řešení, pak může být overthinking opravdu nápomocný. Bohužel, málokdo dokáže s overthinkingem chytře nakládat, a tak se častokrát stane, že od hledání řešení naprosto odbočíme a dostaneme se do slepé uličky složené z neustálého přemýšlení, negativních emocí, černých scénářů a zbytečného stresu. V této uličce dokážeme strávit hodiny a hodiny, a to bez kýženého výsledku. A víte co? Nakonec nás z overthinkingu vytrhne „nový“ problém, nad kterým opět potřebujeme dumat a spekulovat. Jsme jako křečci v kolečku!

Naštěstí platí, že křeččí život nemusíme následovat. Overthinking je totiž zvyk, který lze odnaučit. Neříkáme, že to bude jednoduché. Neříkáme, že to nebude vyžadovat mnoho času, energie i sebezapření. Pokud ale dokážete následovat některé rady, pak jednoho dne zjistíte, že jste vystoupili z kolečka neustálých myšlenek.

Teď a tady!

Už jste slyšeli o mindfulness, tedy všímavosti? Tento stav mysli, kdy máte odstup od svých myšlenek, a zároveň vnímáte každý okamžik za okamžikem, je ideálním pomocníkem v boji proti overthinkingu. Díky mindfulness se totiž naučíte žít tady a teď, v přítomném okamžiku.

I když mindfulness zní jako hračka, opak je pravdou. Zkuste si na chvilku sednout, zhluboka se nadechněte a nechte myšlenkám volný průběh. Jakmile pocítíte, že se na danou myšlenku nabalují scénáře od A do Z, stopněte ji. Uvidíte, že zprvu bude „stopnutí“ velmi náročné. Zapomeňte tedy na všechna „kdyby“ a „coby“, která jdou s overthinkingem ruku v ruce. Pokud budete mindfulness procvičovat pravidelně, dočkáte se sladké odměny v podobně přemýšlení „teď a tady“.

Info ikona
Myšlenky

Věci, které nelze změnit

Všichni overthinkeři mi jistě dají za pravdu, že denně přemítají nad tím, co (ne)řekli nebo (ne)udělali. Takové myšlenky následně vedou k rozsáhlým scénářům, které člověku doslova nedají spát. Co ale přijmout skutečnost, že věci, které se staly, už nemůžeme změnit? A když něco nemůžeme změnit, pak je přeci zbytečné, abychom nad tím neustále přemýšleli! „Jako lidé se často snažíme ovládat všechno kolem nás, a to nejen situace, ale také lidi. Upřímně řečeno, toto je recept na katastrofu, úzkost a pocit selhání, protože prostě nemůžeme ovládat všechno,“ říká Paul Mort pro Stylist.

Ano, možná jste v práci udělali chybu, možná jste byli nepříjemní na prodavačku v obchodě a možná jste připálili dnešní večeři. Všechny tyto situace jsou ale minulostí, ze které se můžete pouze ponaučit. Nemáte totiž zázračný stroj času, díky kterému byste své chování změnili a chyby napravili. Pokud se naladíte na tento způsob přemýšlení, výrazně se vám uleví. Vyzkoušeno za vás!

Dechová technika

K overthinkingu bohužel patří také velmi negativní myšlenky. Nejrychlejším řešení, jak tyto nepříjemné myšlenky setřást, jsou různá dechová cvičení. Mně se osvědčilo dýchání v poměru 1:2. Při nádechu počítejte do tří, a následně při výdechu napočítejte do šesti. Po několika minutách pocítíte kýžený klid na duši, a zároveň se rozloučíte s negativními myšlenkami. Pokud vám tato dýchací technika nevyhovuje, určitě najdete na internetu jiné techniky, díky kterým dokážete negativní myšlenky odsunout na druhou kolej.

Mohlo by se vám líbit

Lék na stres i pomocník pro šťastnější život aneb Objevte sílu mindfulness

Najít si v dnešní uspěchané době čas pro sebe je mnohdy oříšek. Odbíháme od jednoho úkolu ke druhému, vyřizujeme e-maily mezi přípravou dětí do školy a plnou pozornost věnujeme jen máločemu. Koncentrace pokulhává a spolu s ní i energie, naopak vlna stresu se na nás valí rychlostí, které se nestačíme divit. Věřte nebo ne, tenhle zažitý „řád“ můžete jednou provždy otočit ve svůj prospěch.
marianne.cz

Související články

Zábava
Kvíz: Princ George slaví narozeniny! Co víte o budoucím britském královi? Otestujte se

Kvíz: Princ George slaví narozeniny! Co víte o budoucím britském královi? Otestujte se

Dobrý nápad
Naši předci dávali rozmarýn do věnců i svých domovů. Měl totiž důležitou symboliku

Naši předci dávali rozmarýn do věnců i svých domovů. Měl totiž důležitou symboliku

Lidé a místa
Knihovna v Rožnově prošla ohromující proměnou a nadchne každého návštěvníka

Knihovna v Rožnově prošla ohromující proměnou a nadchne každého návštěvníka

Krása
Jak se zbavit oteklého obličeje po ránu: Zkuste 3 jednoduché triky, po kterých se vám rychle uleví

Jak se zbavit oteklého obličeje po ránu: Zkuste 3 jednoduché triky, po kterých se vám rychle uleví