Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

V zajetí seznamovacích aplikací

Začíná to nevinně. Z hecu nebo zvědavosti si stáhnete seznamovací aplikaci a netrpělivě vyčkáváte, co se bude dít. Světe div se, nic! A tak trávíte v aplikaci čím dál tím více času, protože věříte, že jednou se ke svému vysněnému protějšku proklikáte. Možná se vám to povede za pár dnů, možná u aplikace strávíte několik měsíců…

Seznamovací aplikace klamou tělem. Tváří se jako nevinné nástroje, díky kterým zkratkovitě poznáme partnera našich snů. Jenže nezapomínejme, že jsou to v první řadě aplikace! A čím více času strávíme jejich používáním, tím více reklam se nám přehraje. I když existují případy, kdy si lidé našli vysněnou polovičku během týdne, mnohem častěji se setkáváme s uživateli, kteří jsou už několik měsíců v zajetí seznamovacích aplikací. Nenápadná ikonka na mobilním telefonu se jim natolik vryla pod kůži, že ji otvírají při snídani, během cesty do práce, o polední pauze i pár minut před usnutím. Ruku na srdce, necítíte v tomto chování známky závislosti? A opravdu s lidskou psychikou nezamává ani to, když je uživatel ve svém „lovu“ už několik měsíců neúspěšný?

Mohlo by se vám líbit

Fantomové vztahy aneb Když rozchod přijde dřív než seznámení naživo

Uplynulé koronavirové měsíce byly náročné nejen pro páry, ale také pro svobodné lidi. Samota, lockdown i všudypřítomná negativní energie si žádala alespoň malé světlo na konci tunelu. A tím světlem se staly online seznamky a seznamovací aplikace, které oplývaly zajímavými profily. Bohužel, z lásky za časů korony se rychle vyklubaly tzv. fantomové vztahy.
marianne.cz

Dobrý sluha, zlý pán

Buďme objektivní! Seznamovací aplikace bezesporu mají několik výhod, které jim nelze upřít. Nabízí nám potencionální partnery mimo naši sociální bublinu, výrazně napomáhají se seznamováním introvertům, a navíc můžeme kohokoliv odmítnout, aniž bychom vyřkli jediné slovo. Skoro to vypadá, že jsou ideálním nástrojem, který jednoho dne zcela nahradí klasický styl seznamování. Jenže, nic není černobílé, a tak je důležité říct, že seznamovací aplikace s sebou přináší i mnoho negativ.

Studie publikovaná v Journal of Social and Personal Relationships uvedla, že seznamovací aplikace Tinder má návykové vlastnosti. Podle studie s názvem Singles in America zase každý šestý nezadaný pociťuje určitou závislost na procesu hledání ideálního partnera. A do třetice všeho dobrého, neurolog Michael Merzenich v rozhovoru pro Global Dating Insights popsal, že při používání seznamovacích aplikací jsou v našem mozku aktivovány stejné obvody, jako při konzumaci alkoholu, kokainu, heroinu nebo cracku. Opravdu má ještě někdo pocit, že seznamovací aplikace nezpůsobují závislost?

Info ikona
Láska

Útok na sebevědomí

Odmítnutí je součást života. Jenže při používání seznamovacích aplikací jsme odmítnutí vystaveni téměř denně. „Odmítnutí má nesčetné emocionální, psychologické a mezilidské důsledky. Lidé nejen silně reagují na to, když je někdo odmítne, ale navíc se častokrát chovají tak, aby se odmítnutí vůbec nedočkali,“ říká psycholog Mark Leary pro Blunt Therapy a dodává, že odmítnutí s sebou povětšinou přináší stavy, jako je žárlivost, osamělost, vina, sociální úzkost, smutek, hněv, rozpaky nebo zraněné city. Ani jeden z těchto pocitů rozhodně nevede ke zdravému sebevědomí. Naopak se můžeme setkat s lidmi, kteří právě kvůli seznamovacím aplikacím získali pocit, že nejsou hodni lásky.

Klam jako součást seznamovací hry?

Patříte k lidem, kteří používají seznamovací aplikace? A mají další uživatelé vaši plnou důvěru? Hádáme, že nikoliv. Výzkum provedený Pew Research Center dokonce uvádí, že 71 % uživatelů seznamovacích aplikací rovnou předpokládá, že jim ostatní uživatelé v něčem lžou. Je jedno, jestli dotyčný zalhal o své profesi, výšce nebo o tom, že má partnerku. Ve výsledku totiž pokaždé oslabil vaši důvěru, což se následně mohlo promítnout při seznámení s dalším člověkem.

Psychologové totiž zmiňují, že důvěra je zásadní pro rozvoj zdravých, bezpečných a uspokojivých vztahů. Pokud ale naši důvěru někdo zklame, můžeme následně bojovat s nízkým sebevědomím, žárlivostí nebo úzkostným stylem připoutání.

Seznamování s mírou

Nenechte se zmást. I když to vypadá, že seznamovací aplikace můžou člověku jenom ublížit, opak je pravdou. Pokud k seznamovacím aplikacím budete přistupovat chytře, stanovíte si denní limit pro jejich používání, a nebudete zbytečně ztrácet čas s lidmi, kteří vám nejsou sympatičtí, pak se nemusíte ničeho obávat.

Pouze je důležité, aby aplikace nepřevzaly nad vaším životem kontrolu a nezašlapaly vaše zdravé sebevědomí. A v neposlední řadě nezapomeňte, že existují i další způsoby, jak se seznámit s novými tvářemi. Rozhodně není na škodu, když online seznamování budete kombinovat s jeho offline verzí. Držíme palce!

Mohlo by se vám líbit

Hardballing: Seznamovací trend, díky kterému konečně najdete vysněného partnera

Stále se vám nedaří najít spřízněnou duši? Plácáte se ve vztazích, které nemají smysl? A častokrát se scházíte s někým, kdo za to vůbec nestojí? Možná je nejvyšší čas, abyste na vlastní kůži vyzkoušeli nový seznamovací trend s názvem hardballing.
marianne.cz

Související články

Zábava
Kvíz: Princ George slaví narozeniny! Co víte o budoucím britském královi? Otestujte se

Kvíz: Princ George slaví narozeniny! Co víte o budoucím britském královi? Otestujte se

Dobrý nápad
Naši předci dávali rozmarýn do věnců i svých domovů. Měl totiž důležitou symboliku

Naši předci dávali rozmarýn do věnců i svých domovů. Měl totiž důležitou symboliku

Lidé a místa
Knihovna v Rožnově prošla ohromující proměnou a nadchne každého návštěvníka

Knihovna v Rožnově prošla ohromující proměnou a nadchne každého návštěvníka

Krása
Jak se zbavit oteklého obličeje po ránu: Zkuste 3 jednoduché triky, po kterých se vám rychle uleví

Jak se zbavit oteklého obličeje po ránu: Zkuste 3 jednoduché triky, po kterých se vám rychle uleví