Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Byt

V domě ze 70. let znovu ožila brutalistní architektura

Info ikona
Byt v domě ze 70. let

V obývacím pokoji a koupelně obnažili betonové sloupy, vytvořili velkorysejší koupelnu, úložné prostory nahradili sadou vestavných skříní. Dalším výrazným materiálem je plech, který najdete v každé místnosti. Neutrální barvy dávají vyniknout uměleckým dílům, která visí na stěnách, a celý interiér barevně doplňují.

Terezie Benoni | 16. 03. 2023

Byt se nachází v domě ze 70. let, který na první pohled upoutá brutalistní architekturou, ztvárněnou architektem Karlem Filsakem, a řadami pásových oken. „V obývacím pokoji a koupelně jsme obnažili betonové sloupy, tvořící nosnou část konstrukce domu. Další dispoziční změna pak vyšla z požadavku investora. Přál si velkorysejší koupelnu. Proto jsme ji rozšířili na úkor technické místnosti/šatny. Úložné prostory jsme nahradili sadou vestavných skříní v chodbě, a vhodně tak využili zbytečně široký průchod,“ popisují autoři rekonstrukce architektky Petra Ciencialová a Kateřina Průchová pracující pod hlavičkou Plus One Architects. Byt o obytné ploše 73 m² se dělí na obytnou část, kde je kladen důraz na otevřenost a vzdušnost. Průchod denního světla a vzduchu zajišťuje vstup podél fasády mezi ložnicí a obývacím pokojem. A také skleněné světlíky – použili jsme je nad všemi dveřmi a umístili je také do koupelny a na toaletu. Hygienické zázemí je navrženo v temnějších barvách. Intimitu těchto prostor podporuje i tlumená sanita.

Galerie: Byt Tusarova
Mohlo by se vám líbit

V nájemním bytě si kuchyň postavil v předsíni hned za vchodovými dveřmi a výsledek je vskutku dechberoucí!

Jaroslav studoval design, ale když se mu podařilo získat nájem v super bytě, raději přivolal na pomoc dřívější spolužačku, designérku Andreu Kroupovou. „Já se oboru něvenuji a vím, že udělat tu nejlepší možnou kuchyň hned za vchodovými dveřmi dokáže jen ona,“ říká Jaroslav.
marianne.cz

Dřevo a nábytek na míru

„Obě části jsme propojili dubovou podlahou a betonovou stěrkou. Dřevěná podlaha je rovněž použita v ložnici a obývacím pokoji. Dřevo ve stěrku přechází pod kuchyňským ostrůvkem – pomyslně se tak odděluje obývací část bytu od technického a komunikačního zázemí,“ vysvětlují architektky. Celý prostor je vybaven nábytkem na míru. Někde nenápadným bílým, jinde naopak dominuje tmavá dubová dýha – zejména na exponovaných místech. Nejvýraznějším prvkem v obytné místnosti je kuchyň, která umocňuje jádro celého bytu. Kuchyňská linka je navržena v dubové dýze, kterou doplňuje betonová deska s vloženými, zalitými kameny v tmavších, hnědých odstínech. Ve stejném provedení je i kuchyňský ostrůvek. Dalším výrazným materiálem je plech, který najdete v každé místnosti. Ať už v podobě knihovny, barových židlí, nebo podstavců pro noční stolky. Neutrální barvy dávají vyniknout uměleckým dílům, která visí na stěnách, a celý interiér barevně doplňují.

O studiu

Ateliér založily v roce 2019 architektky Kateřina Průchová a Petra Ciencialová. Architektonické studio Plus One Architects sídlí v Praze, navržené projekty realizuje po celé České republice. Zadání a zkušenosti se postupně rozrůstají od detailů v interiéru pro soukromé klienty až po veřejné stavby a větší investory. Tvorbu nejvíce charakterizuje střídmost a respekt k zadání, místu i klientovi.

 

Mohlo by se vám líbit

Nejmenší byt v Bratislavě byl velkou výzvou, ve které se bojovalo o každý centimetr čtvereční

Požadavkem majitelů bylo vytvořit obytný prostor pro dvě dospělé osoby a úkol pro architekta zněl jasně: vytvořit plnohodnotný prostor pro spaní, stravování, kuchyňský kout, dostatek úložných prostor a koupelnu, kde budoucí obyvatelé nebudou trpět klaustrofobií.
marianne.cz
Zdroj článku