Zima (snad) konečně začíná. S ní ovšem také přicházejí nejrůznější virózy a chřipky, takže se obklopte přírodními pomocníky, díky nimž se s případnou nemocí poperete rychleji. Patří sem například zázvor.
This block is broken or missing. You may be missing content or you might need to enable the original module.


Tradiční medicína používá zázvor na širokou škálu nemocí. Víte, na které zabírá nejlépe?

  1. Nevolnost a zvracení

Klinické studie prokázaly účinky zázvoru na zklidnění rozbouřeného žaludku v případě zvracení, ale i kinetózy (nevolnosti při jízdě autem). Zázvor na rozdíl od léků, které se dají koupit v lékárně, nemá žádné vedlejší účinky.

  1. Ochrana trávicího traktu

Zázvor je skvělý pomocník proti nadýmání, zácpě a dalším trávicím potížím. Kromě těchto gastro-ochranných účinků působí zázvor i proti žaludečním vředům.

  1. Mozek

Zázvor obsahuje látky, které mají prokazatelně ochranný účinek na činnost mozku. Jedna z nich (známá jako 6-Shogaol) inhibuje uvolňování a expresi chemických látek, které mohou způsobit poškození neuronů v mozku.

  1. Migréna

Gingerol, látka obsažená v zázvoru, působí proti migréně. V jedné klinické studii dostávalo sto pacientů zázvorový prášek a sto lék proti migréně. Výsledky ukázaly, že zázvor pomohl snížit migrénu mnohem efektivněji a bez vedlejších účinků.

  1. Ochrana před UV zářením

Výzkumy ukázaly, že zázvor má UV absorbující funkce, které chrání pokožku před poškozením následkem UVB záření. V tomto případě působí zázvor jako antioxidant.

  1. Hladina cukru v krvi

Zázvor dokáže vyrovnávat hladinu cukru v krvi. Působí na uvolňování inzulinu a podporuje metabolismus sacharidů a lipidů. Kromě toho má silné ochranné účinky před diabetickým onemocněním ledvin, očí a před jaterními komplikacemi.

  1. Krevní tlak

Thajští a čínští lékaři zázvor tradičně využívají jako lék na snížení krevního tlaku. Extrakt ze zázvoru účinkuje podle odborníků proti hypertenzi nejefektivněji – na rozdíl od dalších bylinek.

  1. Osteoartróza

Nedávná studie testovala účinky zázvoru při osteoartróze a prokázalo se, že byly srovnatelné s klasickými léky na toto onemocnění. Navíc je zázvor bezpečnější než užívání nesteroidních antirevmatik (NSAID).

  1. Bolesti svalů

V průběhu šestitýdenní studie prováděné na atletech bylo zjištěno, že ti, kteří užívali zázvor, vykazovali mnohem menší svalové bolesti v porovnání s těmi, kteří dostávali jen placebo.

  1. Srdce

Kromě pozitivního účinku na krevní tlak zázvor obecně působí prospěšně na kardiovaskulární systém. Je tedy skvělým ochráncem vašeho srdce.

Tip Marianne.cz:

Zázvor má sice velmi výraznou chuť, která nemusí každému vyhovovat, ale nemusíte ho konzumovat samostatně. Lze ho přidat do jídla, například do číny, do polévky nebo z něj připravit čaj či dezert. Jaký je váš oblíbený recept, ve kterém hraje hlavní roli zázvor?