Jsou v manželství přes 70 let. I přes to, že jejich soukromí je přísně střežené, je zde několik zajímavých faktů, které jste o vztahu královny Alžběty II. a prince Filipa možná nevěděli.

1. Jsou příbuzní

Oba jsou potomky královny Viktorie. Alžběta je její pra pra vnučka a Filipa s ní spojuje rodina jeho matky.

2. Začali si spolu dopisovat, když královně bylo 13 let.

Poprvé se potkali na svatbě bratrance prince Filipa. Do oka si padli až během víkendu, kdy Alžběta společně se svou rodinou navštívila univerzitu pro královské námořnictvo. Zde se měli setkat s některými kadety. Vzhledem k chřipkové epidemii se 13 letá Alžběta se sestrou Margaret nemohla zúčastnit bohoslužby v kapli, a tak přišel princ Filip, jakožto jediný zdravý, bavit královské dívky do jejich domu. Vzal je na tenisové hřiště, kde prý Alžbětě ukazoval, jak vysoko umí přeskočit hrací síť.

3. Své zasnoubení mohli oficiálně oznámit až po 21. narozeninách princezny Alžběty.

Král Jiří VI. si nebyl jist sňatkem mezi jeho dcerou a princem Filipem. Měl za to, že je Alžběta příliš mladá a že by si neměla brát prvního muže, kterého potkala.

svatba
GETTY

4. Jejich svatba nebyla tak honosná, jak je na královské poměry zvykem.

I přes to, že se jí zúčastnilo přes dva tisíce hostů, Británie byla v té době v ekonomické krizi. Byl to následek druhé světové války. Na svatební šaty si musela Alžběta našetřit pomocí přídělových lístků a dort byl upečen z darovaných surovin.

ČTĚTE TAKÉ: Beauty pravidla, která musí dodržovat královská rodina

5. Několikrát žili delší dobu bez svých dětí

Na začátku jejich manželství pracoval princ Filip na Maltě pro královské námořnictvo. Alžběta tam žila s ním, zatímco jejich dvě děti, Charles a Anne, bydlely stále v Anglii. Královna také několikrát podstoupila cesty po zemích Commonwealthu, které mnohdy trvaly i dlouhé měsíce. Princ Charles ve své biografii popisuje toto odloučení od matky. Uvedl, že to chůvy ho naučily si hrát, byly svědky jeho prvních krůčků, napomínaly ho, chválily a pomáhaly převádět jeho první myšlenky do slov.

deti
GETTY

6. Princ Filip musel sdělit Alžbětě, že její otec zemřel.

Stalo se to během královské cesty po Keni. Trvalo nějakou dobu, než se tato zpráva dostala až do Afriky. Když to zjistil britský novinář, který se nacházel také v Keni, řekl to soukromé tajemnici prince a ten to musel ihned sdělit své manželce, než by se to dozvěděla z novin.

7. Princ Filip měl problémy s tím, že se jeho žena stala britskou královnou.

Když zemřel král Jiří VI. a kralování musela převzít jeho dcera, princ Filip se musel vzdát své práce u královského námořnictva, aby byl nápomocen Alžbětě při plnění královských povinností. Zároveň se museli přestěhovat do Buckinghamského paláce, kde to princ neměl moc v lásce. Za největší křivdu zřejmě považuje odmítnutí jeho příjmení. Alžběta se podle rad své matky a premiéra Winstona Churchilla rozhodla v pokračování rodu Windsorů. A tak jeho příjmení nenesou ani jejich děti.

8. Kolují spekulace, že měl princ Filip během manželství několik aférek.

Za dlouhá léta, co je Alžběta na trůnu, byl spojován s několika ženami. Vzhledem k tomu, že v době, kdy mladý princ Filip navštěvoval pánské kluby a údajně si užíval společnost jiných žen, nebyl ještě bulvár a papparazzi tolik aktivní, nebyly tyto spekulace nikdy potvrzeny.

ČTĚTE TAKÉ: Vévodkyně Kate otevřeně o problémech v těhotenství, chůvách i výchově dětí

9. Mají čtyři děti.

Než se Alžběta stala královnou přivedla na svět dvě děti – prince Charlese a princeznu Annu. Později se jim narodil ještě Andrew a Edward. Po druhém dítěti čekala více než deset let, než otěhotněla potřetí. Někdo tvrdí, že si nejdříve musela zvyknout na roli královny, podle jiných za to mohl spor s princem Filipem kvůli jejich příjmení.

10. Princ Charles si myslí, že ho rodiče natlačili do manželství s Dianou.

V létě roku 1980 byl princ Charles čím dál víc viděn s Dianou. Objevovali se v médiích a královna s princem Filipem se této pozornosti obávali. Filip napsal Charlesovi dopis, kde ho žádá, aby se rozhodl, jestli se s Dianou chce oženit. Později princ Charles tento dopis použil jako důkaz, že do sňatku s Dianou byl donucen.

rodina
GETTY

11. Měli odlišný názor na to, jak se vypořádat s problémy v manželství Diany a Charlese

Když už bylo očividné, že si Diana s rolí princezny a manželky Charlese už neví rady, Alžběta a Filip jí dali odlišné rady, jak se s tím vypořádat. Královna jí řekla, ať vyčká a uvidí, co se stane. Princ Filip napsal několik dopisů, kde jí přesvědčuje, aby zůstala v manželství s Charlesem. Uklidňoval ji tím, že on sám ví, jak je těžké být ženatý se členem královské rodiny.

12. Byli kritizováni za to, že poté, co se dozvěděli o úmrtí Diany, se ihned nevrátili do Londýna.

V době této tragické události princové William a Harry trávili léto na hradě Balmoral. Když to královna zjistila, zůstala na hradě se svými vnuky, aby jim pomohla vyrovnat se se ztrátou maminky. Obyvatelé Británie jí ale mají stále za zlé, že po smrti Diany dlouhou dobu nevystoupila na veřejnosti.

13. Podle prince Filipa je tolerance to, co jejich manželství stále drží pohromadě.

Uvedl to ve svém proslovu během oslav padesátého výročí svatby.

14. Své šedesáté výročí svatby slavili s dalšími deseti páry, co se vzaly ve stejný den jako oni.

titulka Anna Julie Slováčková

MARIANNE AŽ DO SCHRÁNKY S POŠTOVNÝM ZDARMA

Časopis Marianne si nyní můžete, bez nutnosti platit poštovné, objednat až domů. Více informací se dozvíte zde.

Promotion