Tentokrát jsme v archivu zapátrali po článku z roku 2003. Věnuje se tématu otcovské dovolené. Změnilo se od té doby nahlížení na muže, kteří zůstávají doma s dětmi?

Autorka: Lenka Tréglová

Podobně chladně a za okázalého nezájmu, s jakým naše společnost shlíží na otcovskou „mateřskou“, se kdysi zavádělo volební právo žen. Tak už si, pánové nahoře, račte všimnout toho, že o děti nepečují jenom ženy. Chtělo by to víc přebalovacích pultů na mužských záchodcích, víc mužských záchodků na dětských hřištích a... no, vy jistě přijdete na další vylepšení méně toaletního charakteru! 

Kdyby bylo manželství sport, pak se období, kdy je muž doma s dětmi a žena vydělává peníze, dá přirovnat k olympiádě — nejnáročnějšímu závodu, který máte společně zvládnout.

Ještě před čtyřmi měsíci jsem si doma na mateřské nudou okusovala nehty až k loktům, mluvila jsem jako Tinky-Winky a mozek mi běžel ve vysokých obrátkách na neutrál. Přestože jsem už se starší dcerou absolvovala ‚prohozený' rodinný model a věděla, že to není žádný med pro nikoho ze zúčastněných, začala jsem jen tak pro potěšení hledat v novinách nabídky zaměstnání. Osud mě vyslyšel rychleji, než jsem si přála, a způsobem, který se mi nelíbil: manžel ztratil místo a já musela okamžitě nastoupit do práce. A lítáme v tom zase, tentokrát už se dvěma dětmi. 

Jak to chodí u nás doma 
Teď tady na vás budu dělat paní Chytrou, a přitom jsem zrovna včera poskakovala po bytě jako papírový čertík a vykřikovala, proč ‚se' špinavé prádlo neukládá do koupelny a proč nevisí utěrka na sporáku rozložená tak, aby mohla uschnout. Poradím tedy sobě i vám zároveň: žena-živitelka nesmí očekávat, že

Promotion