Už jste dnes někoho objali? Pokud ne, pak máte nejvyšší čas to napravit. Objímání je totiž lékem hned na několik neduhů.
Promotion

Objímání nás provází celým životem. Někdy jde o přátelské objetí plné radosti a podpory, jindy o rodinné objetí a nesmí chybět ani partnerské objetí vyzařující lásku a bezpečí. I když by se mohlo zdát, že toto emoční vyjádření si zahrává „pouze“ s našimi city, opak je pravdou. Díky objímání dochází v našem těle hned k několik fyziologickým změnám, které se pozitivně promítají nejen na naší psychice. 

1. Nervový systém na jedničku

Naše kůže je poseta drobnými tlakovými senzory tzv. Vater-Paciniho tělísky, které jsou skrze bloudivý nerv propojené s mozkem. Pokud cítíte silné objetí, váš mozek ihned dostane zprávu, a jako mávnutím proutku zklidní váš roztěkaný nervový systém. Není náhodou, že před důležitými životními zkouškami se lidé objímají, a tím pádem i nevědomky nervózního člověka uklidňují.

2. A co stres?

Možná sami vzpomínáte na stresové období, během kterého jste vyžadovali zvýšenou dávku objímání. Je totiž vědecky ověřeno, že pokud se člověk objímá, hladina kortizolu v jeho krvi se výrazně snižuje. Následně je naše mysl klidnější a dokáže se lépe vymanit ze stresu. A co to znamená? Vsaďte na prevenci a naordinujte si každodenní objímání - stres si u vás už nikdy neškrtne!

Ojetí

3. Lék na lepší náladu

Někdo si pro lepší náladu musí koupit dortík, jiný antidepresivum, a přitom stačí, když někoho obejmete. V ten moment se v mozku zvyšuje produkce serotoninu, základní chemické látky, která je stavebním kamenem dobré nálady. Zároveň se během objímání uvolňuje do krve endorfin, který vytváří pocit potěšení a vyhání veškerý smutek.

4. Druhá jóga

Pokud se cítíte v permanentním napětí, pak hezky rychle najděte někoho, koho můžete obejmout. Díky objímání se svaly po celém těle uvolňují a dochází tak k dokonalé relaxaci. Podobně odpočatí se můžete cítit i po hodině jógy nebo meditaci. V případě, že se rozhodnete pro kombinaci všech třech zmíněných činností, pak se z vás bezpochyby stane nejvyzenovanější člověk ve městě, který by z fleku mohl konkurovat mnichův v ášramu. 

5. Kardiologa netřeba

Nejlepší benefit objímání na závěr! Studie, kterou provedli vědci z Univerzity v Severní Karolíně, totiž ukázala, že dobrovolníci, kteří se s nikým neobjímali, měli mnohem rychlejší tepovou frekvenci. Oproti tomu lidé, kteří se pravidelně objímali se svým partnerem, měli pomalejší a klidnější tep. 

Nezapomeňte tedy na slova psychoterapeutky Virginie Satirové, která prohlásila: „Pro přežití potřebujeme 4 objetí denně. Pro udržení (stávající formy) potřebujeme 8 objetí denně. A pro růst potřebujeme 12 objetí denně."

ČTĚTE TAKÉ: Léčba psí láskou

Promotion