Všichni chceme krásně uklizené byty a domy. Jenže donutit se k pravidelnému úklidu bývá pro většinu lidí, ano, doslova nadlidský úkon. Patříte k nim? Pak se nejspíš dopouštíte následujících pěti chyb.
Promotion
1. Neuklízíte za pochodu
Víte, jaké je tajemství lidí, které mají perfektně naklizeno? Dělají to průběžně. Jasně, jednou za týden vydrbou koupelnu důkladněji, ale také každý večer při čištění zubů otřou umyvadlo. A nadto využívají pravidlo desetiminutového rychloúklidu – denně intenzivně uklízí deset minut vše, co se kde povaluje, nebo povrchy, které potřebují otřít jako je jídelní stůl, kuchyňská linka, toaleta… Ano, i takhle se vytváří dojem perfektně uklizeného bytu.
 
2. Jíte v ložnici, pracujete u jídelního stolu
Je to tak pohodlné – jíst v posteli nebo číst si u večeře články na internetu… Jenže to ve finále znamená, že budete mít u postele hrnky a talíře, zatímco na jídlením stole notebook, diář a bůhví co ještě (protože znáte to – jakmile někam odložíte jednu věc, začnou se na daném místě nekontrolovaně množit další). Pravidlo je tedy jednoduché: pokud si nechcete přidělávat nepořádek, dělejte činnosti jen v pokojích, které jsou k tomu určené.
 
3. Máte doma příliš mnoho věcí
Jestli vám přetékají skříně oblečením, pak se do nich složitě cpe vyžehlené prádlo i sukně, kterou jste měla dnes na sobě. Co se stane? Prádlo zůstane v koši a sukně přehozená přes židli. A tak je to se vším… Ale zadržte, možná vůbec nepotřebujete šatnu nebo další úložné prostory. Možná konečně nadešel čas vyházet všechny věci, které nepoužíváte, mají nějakou vadu, nebo vám zkrátka nepřilnuly k srdci. Věci, které si naopak chcete nechat, dostanou své místo a řád a vám se bude nejen lépe dýchat, ale i uklízet.
 
 
4. Uklízíte příliš důkladně
Nechce se vám do utírání prachu, protože to znamená otřít vlhkým hadříkem všechny povrchy, které doma máte? Ale kde že! Vezměte si na pomoc prachovku a za chvilku máte hotovo. V koupelně také nemusíte pokaždé utírat každou lahvičku, klidně stačí umýt ji na 80 %. Ve finále totiž bude čistější, než kdybyste se k tomu „nedokopala“. A příště dojde i na ty lahvičky.
 
5. Berete úklid jako otravnou činnost
Ano, úklid nepatří k nejoblíbenějším činnostem, na druhou stranu, když už se přinutíte, je vám po něm hezky. Proto ho berte spíš jako určitou formu sportu nebo třeba meditace, kdy si zároveň utřídíte myšlenky v hlavě. Dobré nápady totiž chodí nejen ve sprše, ale třeba i při žehlení nebo vysávání. A pokud se vám přemýšlet nechce a potřebujete naopak vypnout? K žehlení si pusťte oblíbený seriál a k mytí oken hudbu. Zní to banálně, ale právě na to zpříjemňování často zapomínáme.