Vánoce, Vánoce přicházejí… Ale komu z nás je opravdu do zpěvu? Z Vánoc se postupem času staly hlavně svátky majitelů retailových řetězců, výběrčích parkovného a prodejců reklamních ploch. Chcete mít z Vánoc zase rodinné svátky? Můžete.

Jen pro to budete muset něco udělat, a možná vám také přijde vhod tužka a kus papíru. Ale Vánoce, na které vy ani vaše rodina nikdy nezapomenete, za trochu námahy určitě stojí.

1. Co pro vás znamenají Vánoce?

Řada Čechů je považuje za křesťanský svátek. To, že je keltské i germánské kmeny na našem území slavily už před tisíci lety, teď nechme stranou. Důležité totiž je, co jsou Vánoce právě pro vás. Byly totiž už od dob oslav zimního slunovratu především symbolem. Symbolem konce nejhoršího a nejméně hostinného období, přelomem, kdy dny zase budou delší a zima jednou skončí, takže bude zase co pěstovat a jíst. I pozdější oblíbené saturnálie jim daly symbolický charakter – dárky, večerní setkávání, oslavy, popíjení, volby krále, dočasná rovnost otroků s pány, studentů s učiteli. A ano, i křesťané se drželi symboliky zrození něčeho nového, Ježíše, smlouvy s Bohem, nové věčné naděje na vykoupení. Datum Vánoc pak uměle stanovili právě do zimního slunovratu, a to až ve 4. století našeho letopočtu.

Co ale symbolizují Vánoce pro vás? Hezké, či naopak ošklivé vzpomínky z dětství? Čas plný tajemství, očekávání a radosti? Dobu, kdy se sejde rodina pohromadě? Klidně si vezměte papír a tužku a věnujte čas a prostor tomuto zamyšlení. A co znamenají tyto svátky pro vašeho partnera? Vaše děti, zejména jestli jsou starší? Chcete mít z Vánoc rodinné svátky? Klaďte stejné otázky sobě i ostatním.

2. Co o Vánocích musíte?

Tak, jak jsme postupně stárli, začal se stávat z Vánoc svátek obvyklý. Horší je, že z těšení na Ježíška, o kterém jsme zjistili, že byl vlastně sprostou lží dospělých, se stala postupem času spíš povinnost. Ano, bývaly i světlé okamžiky, třeba první Vánoce s partnerem, první svátky s dítětem nebo třeba první Štědrý večer s dítětem, které už vnímá, co se kolem děje. Pro řadu z nás pak ale přišly i první Vánoce bez našich blízkých, kteří jednou provždy odešli. Jenže se změnou symboliky i prožitků Vánoc jako by se nakupily věci, které „musíme“.

Které to jsou pro vás? Co o Vánocích prostě „musíte“? „Musíte“ koupit kapra? Ale vážně musíte? „Musíte“ uklidit celý byt? No a proč? Někdo snadno odpoví: „Protože jinak by to přece nebyly Vánoce!“ Jistě, věřím, že pro vás osobně ne. A jak to mají ostatní členové vaší rodiny, pokud to mají letos být opravdu rodinné Vánoce?

3. Co o Vánocích chcete?

Mnohem důležitější otázka, na kterou nejen o Vánocích zapomínáme, je ta, jak...

...CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V PROSINCOVÉ MARIANNE

titulka

Promotion