Máte pocit, že nestíháte? Máme pro vás pár tipů, jak zpátky ulovit cenné minuty, které nám během dne unikají mezi prsty.
Promotion
1. Nepěstujte přesčasy
Češi prý překračují osmihodinovou pracovní dobu v průměru o hodinu a půl. Přitom nejrůznější výzkumy opakovaně prokazují, že delší čas strávený v práci naši produktivitu nikterak nezvyšuje – jen své úkoly rozprostřeme do více hodin a více času strávíme i tzv. výplňovými činnostmi jako je kontrolování facebooku nebo delší obědová pauza. Z práce se pak ale dostaneme domů později a už nám nezbyde dostatek času na mentální a fyzický restart. Výsledek? Následující dny jsme pomalejší.
 
2. Naučte se říkat NE (i sobě)
Průměrný pracující člověk stráví až dvě hodiny jen tím, že se nechává rozptylovat – nejčastěji povídáním s kolegy nebo i dotazy od podřízených. Co s tím? Vyhraďte si časové bloky, kdy se na vás mohou lidé obracet, a zaveďte i pro sebe časové bloky, kdy naopak budete pracovat nerušeně (za 30 soustředěných minut uděláte víc než za hodinu, kdy vás stále někdo vytrhuje z práce). Mimochodem, výborným fíglem jsou v tomto případě sluchátka na uších. A samozřejmostí je vypnutý telefon. 
 
3. Přestaňte dělat všechno sama
Je to sice otřepané, ale pokud třeba delší dobu uvažujete o tom, že byste si našla někoho na úklid, pak už není nad čím. Podle aktuálního výzkumu totiž české ženy stráví v průměru stráví 4 a půl hodiny domácími pracemi, což je rozhodně nezanedbatelná porce času.
 
ČTĚTE TAKÉ: 
 
4. Zapomeňte na perfekcionismus
Perfekcionismus je totiž brzdou dokončování úkolů. Jednak vás přemýšlení nad každým detailem zpomaluje, a jednak vás odrazuje se vůbec do něčeho pustit (co když nebudete mít dostatek energie úkol dokončit?). Různé studie přitom potvrdily, že perfekcionisté opravdu tráví konkrétním úkolem více času, než je k jeho splnění reálně potřeba.
 
5. Zautomatizujte úkony, které se opakují
Ráno si zaveďte systém rituálů, díky kterým se hladce dostanete z domu. V práci si vyhraďte čas pro kontrolu e-mailů a jindy se jimi nezabývejte. Pokud se některé dotazy od zákazníků či zaměstnanců opakují, vytvořte pro ně průvodce nejčastějšími otázkami a odpověďmi na ně. 
 
6. Aspoň jednou denně nedělejte nic
Čas strávený o samotě a nicneděláním (to jest i bez jakékoli virtuální komunikace) prý zvyšuje mozkovou aktivitu, zdokonaluje paměť a dokonce i zlepšuje náladu. Stačí 5-10 minut denně!