Posilte svou paměť natolik, že vám ji bude závidět i slon.

Stává se vám, že si večer nemůžete vzpomenout na to, co jste obědvali? A o snídani ani nemluvě? V takovou chvíli rozhodně nemusíte propadat panice. Pouze jde o výstražný signál, který říká, že byste na kondici své paměti měli zapracovat. Internetový web Health přišel s šesti jednoduchými cviky, které dokážou vaši paměť posílit, a zároveň je lze aplikovat každý den. 

1. Změňte písmo
Na první pohled se může zdát, že jde o naprostou banalitu, avšak změna písma dokáže hotové zázraky. Proměňte text ve wordu do kurzívy nebo zmenšete internetový prohlížeč. Díky tomuto kroku bude text náročnější na čtení, díky čemuž budete více namáhat svůj mozek. Zároveň ale nejde o úkol, který by vás příliš zatížil, či vám znepříjemnil práci na počítači. 

2. Zkuste něco nového
Ať už jde o kurz vaření, nebo třeba semestrální výuku francouzského jazyka, nikdy neuděláte krok vedle. Odborníci se ale shodují, že pro náš mozek je hotovým životabudičem tanec. Právě během tance musí mozek přemýšlet nad kroky, a zároveň dávat pokyny našim končetinám. Zkuste tedy svého partnera vytáhnout na hodiny společenských tanců, které vám pomůžou nejen posílit mozek, ale také z vás udělají krále a královnu parketu během nadcházející plesové sezóny. 

Paměť

3. Pravák, nebo levák?
Jste praváci? Pak zkuste některé denní činnosti vykonávat levou rukou. Leváci zase naopak zapojí do svého života pravou ruku. Díky tomuto "přepnutí" se vytváří nové neuronové sítě, což má pozitivní vliv na funkci mozku. Pro začátek se zaměřte na jednoduché činnosti, jako je třeba čištění zubů nebo zavazování tkaniček. 

4. Dělejte si přestávky
Vědci zjistili, že lidé, kteří si během studia dělají pauzy, se ve skutečnosti učí lépe než ti, kteří studují nepřetržitě několik hodin za sebou. "Mezery při studiu a poskytnutí času k zapomnění, můžete zvýšit vaši schopnost zapamatovat si informace," říká výzkumník Haley Vlach z University of Wisconsin.

5. Pište rukou
Zkuste se vrátit do dob, kdy práce na počítači byla hotovým sci-fi. Vědci totiž zjistili, že lidé si lépe pamatují věci, které si zapsali rukou, než poznámky zapsané na počítači. Pokud si tedy potřebujete urgentně něco zapamatovat, sáhněte po obyčejném papíru a tužce. Sami uvidíte, že vám daná věc v paměti utkví lépe. 

6. Čtěte nahlas
Stejně tak čtení nahlas má důležitý vliv na funkci našeho mozku. Během čtení nahlas jsou stimulovány různé části mozku, což vede k jeho zdravému udržování. Ideální bod pro všechny maminky a tatínky, kteří stále svým dětem nečtou před spaním pohádky. 

ČTĚTE TAKÉ: Káva zlepšuje dlouhodobou paměť. Kdy je nejlepší ji pít?

Promotion