Bez kamarádek si svůj život neumím představit. Umějí vyslechnout, potěšit, nesoudí, nekritizují – jsou ten nejlepší lék na všechno. A někdy fungují líp než partner! Následujících šest přátel by vám nemělo chybět. Podle psycholožky Marly Paul totiž jeden jediný přítel nemůže splnit všechny naše potřeby.
Promotion

 

 

 

Roztleskávačka

 

Kdo to asi tak je? Může to být stará kamarádka, nebo i někdo, koho jsme potkali někde, kde jsme to nečekali. Jejím charakteristickým znakem je, že vás dokáže vytrhout ze splínu a postrčit jinam. Proč ji potřebujeme? Je totiž jako slunečný jarní den – díky ní se cítíte lehčí a šťastnější, protože dokáže změnit vaši náladu a pošťouchnout vás směrem k něčemu, co chcete třeba vyzkoušet, ale dosud jste k tomu neměla odvahu.

 

Dárkyně životních rad

 

Může to být kolega, učitel, vaše matka – ta, která vám dává ty nejlepší rady. Proč ji potřebujeme? Protože její rady jsou moudré a stojí za to je aspoň vyslechnout. Nesoudí, když k ní přijdete, ale ráda poradí. Vždycky tu bude pro vás, třeba po rozchodu nebo když zařizujete nový byt a potřebujete chytrou radu.

 

Přítel z dětství

 

Znáte se od dětství, ze základní školy nebo ze střední, a někteří jste spolu chodili dokonce i do mateřské školky! Znají vás jako své boty, vědí o vás skoro všechno – kdy jste začala nosit rovnátka, brýle nebo kdy vám hodil spolužák zamilované psaníčko při hodině matematiky. Proč je potřebujeme? To je jasné: protože jim nemusíte nic vysvětlovat, na nic si před nimi hrát, protože by vás stejně prokoukli. Znají vaše rodiče, váš rodný dům i sourozence, učitelky a hospůdky, do kterých jste chodili na první pivo. Tolerují vaše vtípky, vaše pozdní příchody či váš sarkamus.

 

Maminka/sousedka

 

Jsou to přátelé, které jste poznala třeba na procházce s kočárkem, sousedka, která vám půjčila v okamžiku nouze mouku a podobně. Proč se bez nich neobejdeme? Někdy je fajn sdílet podobné věci s podobně naladěnými maminkami, které zažívají stejné problémy s dětmi jako vy. S nimi se totiž cítíte méně sama. A nemusíte s nimi zrovna vysedávat na pískovišti. :-) V určité fázi života ale potřebujete několik přátel, kteří chápou, jak na tom jste, a kterým není třeba dvě hodiny vysvětlovat, že vašemu batoleti nechutná mrkev.

 

Kamarád/chlap

 

Přestože někdo tvrdí, že ženská nemůže mít za kamaráda muže, já tomu nevěřím. Tedy, věřím, že to možné je. Nemusí to být totiž kolega, který po vás pokukuje a zcela evidentně mu jde o víc než o kamarádství. Kamarád může být váš brácha, přítel, se kterým jste se už dávno rozešla… Proč potřebujeme chlapské kamarádství? Chlap vám ukáže, jak to vnímají oni – muži –, může vám pomoct být více asertivní a sobecká, což nejsou nutně špatné věci. Jo, a ještě něco: může vám pomoct rozluštit tajemství podivného chování mužského pokolení.

 

Upřímný přítel

 

Kdo to je? Každý, o kom víte, že je to přímý člověk. Může to být sestra, spolužačka, kolegyně. A k čemu jsou nám dobří? Protože občas potřebujeme opravdu slyšet, jestli je náš účes hrozný, nebo náš zadek nevypadá v těch džínách dobře. A nejde jen o triviální věci. Upřímnost se prostě cení – někdy to sice může trochu bolet, ale stojí to za to.