Tento týden měl premiéru animovaný snímek Lajka. Marianne vyzpovídala jejího režiséra Aurela Klimta.
Promotion

Co vás momentálně nejvíc zaměstnává? 

Určitě Lajka, na které intenzivně pracuji posledních deset let. Lajka bude mít letos 3. listopadu 60. výročí svého letu na oběžnou dráhu a zhruba k tomuto datu jde do kin.

Bez čeho si nedovedete představit den? Co musíte mít u sebe?

Je to komické, asi se minimálně na nějaký čas obejdu bez čehokoli včetně telefonu, peněz, šatů … ale bez kapesníku ne. To je jediná věc, kterou používám denně a celý rok.

Co z věcí, které vlastníte, byste nikdy neprodal?

Jsou to hlavně umělecká díla lidí, kterých si vážím a se kterýmí jsem měl možnost se setkat. Ty bych z hořícího domu zachraňoval hned po lidech a zvířatech.

Jaké jídlo milujete?

Miluju thajskou kuchyni, a to i v těch nejzapadlejších vesničkách a pouličních stáncích. Oni prostě umí vařit a mají nejlepší rýži na světě!

Jaká hudba se vám nikdy neomrzí?

Mojí srdcovkou jsou už od dětství Pink Floyd. A i když se asi ničeho dalšího nedočkáme, to co udělali za posledního víc jak půlstoletí, se dá poslouchat furt dokola.

Kde je podle vás skvělé místo pro život a proč?

Rád a hodně cestuju, většinou dost daleko, ale žije se mi nejlépe v Čechách. Matka příroda nám nadělila krásný kus krajiny a i když mě místní většinová populace nepřestává nepříjemně překvapovat a dohánět až k depresím, stále je tu hodně lidí s kterými mě opravdu baví žít a pracovat.

Kde rád nakupujete?

Dokud nezrušili české zastoupení, rád jsem si občas zašel něco koupit do Cottonfieldu. Nápaditostí mě baví i Desigual, i když do mého vkusu se tam trefí jen sem tam něco. Ale kde mě skoro pravidelně něčím potěší, a pak se těším z toho, jak ta zářivá krása mé ženě sluší, je Ivko.

Které oblíbené věci dotváří váš styl

Mým životním stylem je přirozenost, takže se k ničemu konkrétnímu neupínám.

Jak se o sebe staráte?

Snažím se žít zdravě na těle i na duchu a hlavně vědomně. Pro mě to znamená žít a pracovat jak nejlépe umím a přitom za sebou zanechávat co nejmenší ekologickou stopu.

Co jsou vaše „guilty pleasure“, hříšné radosti?

Pominu-li zálibu v odstraňování všech přebytečných nálepek, visaček a cedulek, což je spíš taková úchylka, tak je mou největší radostí láska a možnost sdílet jí. 

Která kniha je pro vás jako bible a stále se k ní vracíte?

Jsou to tři knihy, Mistr a Markétka, Malý princ a Tracyho tygr.

Na které místo se rád/a vracíte? A proč?

Nevím, jestli je to tím, že je mi už pětačtyřicet, ale jsem čím dál víc pohnutý z návratů do míst svého dětství. Mám pocit jako by tam část mého já z té doby zůstala a tím návratem se mám možnost s ní setkat jako se starým  přítelem.

Co vám v poslední době nejvíc ulehčilo život? 

Spíš, co mi totálně poslední dobou život ztěžuje – finanční úřad.

Jaký sen byste si rád splnil? 

Žít na planetě, kde všichni žijí ohleduplně k sobě, všemu živému i krajině. Ale to je čirá utopie a moc dobře to vím.

 


Aurel Klimt je autorem námětu, scénáristou a režisérem loutkového sci-fi Lajka, který měl premiéru 2.11. 2017. Své hlasy filmu propůjčili například Jan Vondráček, Petr Čvrtníček, Miroslav Táborský nebo Jan Budař

Promotion