Seznamte se s bullet journal, diářem, který vám změní život.

Je jednoduchý, ale zároveň detailní. Tvoříte si ho sami, ale stále má punc profesionality. Vypadá obyčejně, a přesto dokáže s plánováním času udělat hotové zázraky. Bullet journal se po právu stal hitem všech, kteří touží po zorganizovaném životě, a zároveň nechtějí utrácet za drahé diáře. 

Žádný nováček

Bullet journal rozhodně není žádným benjamínkem, neboť světlo diářového světa spatřil už v 90. letech. Právě v tu dobu Ryder Carroll hledal způsob plánování, který by mu během vysokoškolského studia nejvíce vyhovoval. Vzhledem k diagnostikované poruše pozornosti měl na svůj diář specifické požadavky, které se následně snažil do journalu zakomponovat. Pak už stačilo pošťouchnutí od kamaráda a metoda bullet journal se s pomocí crowdfundingové platformy stala hitem!

Jak si bullet journal založit?

Jedna z nejlepších věcí na bullet journalu je ta, že jeho tvůrcem jste vy sami, a to od úvodní strany až po závěr. Žádná předtištěná data, čísla stránek ani názvy dnů – jednoduše jenom vy a prázdné stránky, které můžete proměnit v diář snů. Smyslem bullet journalu je nejen zápis denních aktivit, ale také vyhodnocování týdne, plánování budoucnosti či motivační řádky. Bullet journal od vás tedy vyžaduje čas, kreativitu, a především pravidelnost v zápiscích. Můžeme říci, že tento diář je mixem deníku, zápisníku vděčnosti, klasickým diářem a motivační knihou.

Bullet Journal
Zdroj: Pinterest

Mohlo by se zdát, že bullet journal nemá žádná pravidla, přesto ale existují „kapitoly“, které by rozhodně měl obsahovat. Mezi ně patří:

  • Rejstřík: První kapitola vašeho bullet journalu je obsahem, díky kterému se v samotném diáři budete lépe orientovat. Rozhodně tuto kapitolu nepodceňujte, neboť vás v příštích měsících ušetří od divokého listování journalem a hledáním „té správné stránky“.
  • Protokol o budoucnosti: Místo, do kterého si můžete zapsat nejen své dlouhodobé plány, ale třeba i roční předsevzetí. Protokol o budoucnosti by měl mít zhruba čtyři stránky, avšak samotné rozčlenění je pouze a jenom na vás. Mnozí tento prostor využívají i k zápisu důležitých dat, jako jsou třeba narozeniny, svátky a výročí.
  • Měsíční deník: Co všechno chcete za daný měsíc stihnout? Co musíte splnit do práce? Přesně na tyto otázky by měla najít odpověď dvoustrana věnovaná příslušnému měsíci. Fantazii se meze nekladou, a tak si sem můžete zapsat třeba i knihy, které se chystáte číst, nebo restaurace, do kterých chcete zajít.
  • Denní deník: A poslední nezbytnou součástí je denní deník, který vám poslouží k zápisu každodenních úkolů a aktivit.

Bullet Journal
Zdroj: Pinterest

K bullet journalu neodmyslitelně patří i zkrácený (odrážkovitý) styl zapisování, díky kterému se nebudete ztrácet ve dlouhých větách, ale jasně pochopíte, jaké jsou priority pro váš den, a co naopak počká do zítra. Autor Ryder Carroll doporučuje, abyste při zapisování používali tyto konkrétní znaky:

Úkoly: •

Události: O

Poznámky (fakta, nápady a postřehy): -

Priorita: *

Inspirace (mantry, postřehy a nápady) :!

Vzhledem k tomu, že bullet journal bude sloužit jenom vám, můžete si ho uzpůsobit vlastním potřebám. Vynechte tedy stránky, které vám nedávají smysl, a naopak přidejte kapitolu podle svého gusta. Myslete pouze na to, že bullet journal nemá suplovat deník, do kterého byste sáhodlouze vypisovali svůj den. Naopak by měl být jasný, stručný a zřetelný.

Pokud vám stávající diář nevyhovujte, směle se pusťte do tvorby bullet journalu!

ČTĚTE TAKÉ:Vkročte do nového roku s deníkem vděčnosti 

Promotion