Přichází doba, kdy jsme víc venku než uvnitř. Náš život se přesouvá z domů a bytů na zahrady, balkony a terasy. Místa, která nechceme opustit ani po setmění.
Promotion

Všichni mi jistě dáte za pravdu, že letní večery mají své kouzlo. Posezení s přáteli, rodinou – anebo jen taky sami, kdy si vychutnáváme okolní přírodu – dělá naší duši dobře a nabíjí nás do druhé půli roku. Snažíme se svoje terasy, balkony a zahrady vybavit tak, aby byly pohodlné, a přitom stylové. Poradíme vám, jaké venkovní osvětlení přesně podle vašich představ si pořídit.

Romantika jako z dřívějších dob

Velký návrat slaví svíčky, svícny a lucerny. Najdete je ve velké škále v různých velikostech, barvách a tvarech. Jsou zdrojem neopakovatelné atmosféry a pro někoho má plamen svíčky magickou moc. Při výběru svíčky nezapomeňte číst etiketu. Jen tak se vyhnete nekvalitním svíčkám z parafínu, což je látka získávaná jako vedlejší ropný produkt rafinací. Někteří jsou toho názoru, že při hoření se do vzduchu uvolňují vedle sazí také další látky zatěžující náš organismus. Lepší jsou svíčky ze sójového, palmového nebo včelího vosku. Venku naštěstí dlouhodobé spalování parafínových svíček nevadí tolik jako v uzavřeném nevětraném prostoru, kde může někomu škodit.

   Screen_shot_2013-06-24_at_22.34.36    svicen_almidecor_22.23.08Screen_shot_2013-06-24_at_13.33.17

Závěsné svícny ze skla a oceli na čajové svíčky.Prodává Almi Decor.

Máte chuť vyzkoušet, jaké to je, svítit petrolejkou? Petrolejové lampy mají opět šanci zazářit. Krásné artefakty ze skla, porcelánu a kovu budou nádhernou stylovou ozdobou na vaši chalupu. Petrolejky vydávají specifické nezaměnitelné světlo a jejich mechanismus nadchne. Teplota nad vrcholkem plamínku není příliš vysoká, takže lampu můžete bez obav zavěsit i pod dřevěný strop či na trám. Pokud nebudete mít knot příliš vysunutý, aby se vám petrolej zbytečně nevypařoval, lampa vám vydrží dlouho. Jako palivo se používá petrolej, parafín, speciální lampové oleje (mohou trochu čoudit) a oleje vonné.

Technické vychytávky

Chcete-li vymoženosti doby, i takové se na vaši zahradu dají pořídit. Zkuste například solární lampy. Díky čerpání sluneční energie vám ušetří peníze a jsou šetrné k přírodě. Solární panel, který vždy při koupi lampy dostanete, proměňuje sluneční světlo v elektrickou energii. Solární lampy tak nepotřebují elektrické připojení, proto je můžete umístit takřka kamkoli. Oblíbené jsou na zahradu, kam se dají umístit pomocí zapichovacích tyčí. Jejich použití je snadné – lampy se v šeru zapnou automaticky. Mají však tlačítko, kterým je můžete ovládat. Obvykle jsou vybaveny LED světlem, které se hodí i na bodové nasvícení keřů a podobně. Některé solární lampy postupně mění barvu, a vytvářejí tak jedinečnou atmosféru.

Screen_shot_2013-06-24_at_14.05.42

Oblíbené papírové lucerny s barevnými potisky jsou k dostání na zgallerie.com

Další možností jsou známé biokrby. Že si je nedovedete představit u sebe na balkoně? Biokrby existují i jako malé stolní svícny. Je to sice technologie určená díky svým vlastnostem do interiéru, ale proč ji nepoužít i venku? Biokrby na bioetanol mají plameny bez kouře, sazí a zápachu, při hoření vzniká pouze oxid uhličitý a voda. Jejich použití je navíc šetrné k životnímu prostředí, protože palivo je z biomasy, je tedy čistě rostlinného původu.

Screen_shot_2013-06-24_at_13.41.52