Češi ročně utratí za boty 3 149 Kč. Nejvíc peněz na svou obuv vynaloží Italové, v přepočtu 5 863 Kč za rok. A většina z nás netuší nic o tom, v jakých podmínkách dělníci a dělnice boty šijí či zda nám při jejich nošení nehrozí nějaká zdravotní rizika. I sdělení "made in..." může být mnohdy zavádějící.
This block is broken or missing. You may be missing content or you might need to enable the original module.

Kampaň „Change your Shoes" a její česká odnož „Obuj se do toho" se v rámci obuvnického průmyslu zaměří na porušování lidských i pracovních práv nebo na znečišťování životního prostředí.

V roce 2013 bylo na celém světě vyrobeno více než 22 miliard párů bot. Celkem 87 % světové produkce bot přitom pochází z Asie. Zdaleka největší producentskou zemí je Čína, kde se v roce 2014 vyrobilo přibližně 14,6 miliard párů bot, následuje Indie, Brazílie, Vietnam a Indonésie. Typické jsou zde extrémně nízké mzdy (pouze 2 % z prodejní ceny jednoho páru bot se zaplatí dělníkovi, který boty šil). Lidem v koželužnách hrozí vyšší riziko rakoviny, mají dýchací potíže a trpí onemocněním kůže. Dle bangladéšské nevládní organizace „Society for Environment and Human Development" až 90 % pracovníků koželužen v oblasti Hazaribagh zemře dříve, než dosáhne 50 let.

Z aktuálně zveřejněného průzkumu vyplývá, že až 85 % evropských respondentů by bylo ochotno zaplatit alespoň o trochu více za environmentálně šetrné a sociálně spravedlivě vyrobenou obuv. Překvapivé je, že například v Bulharsku a Chorvatsku by byli za takovou obuv ochotni zaplatit výrazně více než by za ni zaplatili třeba v Nizozemí a Belgii. V České republice by 30 % lidí bylo ochotno zaplatit za své boty až o čtvrtinu více.

 


Více se o problematice výroby bot dozvíte na www.obujsedotoho.cz.