Proměnu koupelny vyrhála Marie Heřmánková v naší soutěži. A nelehká realizace tak trochu připomínala legendární počítačovou hru Tetris.
Promotion

V čem byl problém

V koupelně krásného pražského bytu jako by se zastavil čas. Kachličky osmdesátých let už měly dávno odslouženo a stejně tak vana, která tu zbyla ještě po předchozích majitelích. Vedle ní byl sprchový kout, kvůli kterému se v koupelně obtížně pohybovalo, a bez zástěny se v něm stejně nikdo nesprchoval. Prostor ještě hyzdila karma. 

Naše řešení

Místnost rozsvítila barevná dlažba a šedý obklad zdí od firmy Rako. Vanu nahradil moderní sprchov ý kout, za novou sádrokartonovou příčkou vznikl prostor na pračku a karmu. Snížený strop zakryl novou vzduchotechniku a elektroinstalaci. Truhlář na míru vyrobil nábytek, Ravak v rámci výhry daroval sanitu.

Nákupní košík

Nábytek 4200 Kč
Osvětlení 1958 Kč
Textil 3382 K4
Doplňky 7214 Kč
Celkem 26 754 Kč

Rodina Heřmánkových se do soutěže o proměnu hlásila už před pěti lety, tehdy se ale štěstí usmálo na někoho jiného. Takže ačkoli si nedělali velké naděje, loni zkusili štěstí znovu, a tentokrát už úspěšně! Těsně před Vánocemi se proto po téměř třiceti letech dočkali zbrusu nové koupelny, na jejíž proměně se podílely firmy Rako a Ravak. Naše interiérová designérka Romana Vyhnánková udělala s prostorem, který pamatoval ještě minulý režim, učiněný zázrak. V první řadě bylo třeba vymyslet něco s dispozicí. Heřmánkovi totiž měli v relativně malém prostoru vanu i sprchový kout, ve kterém se ale nikdo nesprchoval a který kvůli nevhodnému umístění jen bránil v pohodlném procházení. Vzhledově koupelna působila nemoderně a zašle, na čemž se velkou měrou podílela karma trčící ze zdi a staré hnědé kachlíčky. Roky používání se podepsaly taky na vaně.

Romana měla i díky tomu jasnou vizi. Odstranit to, co se nepoužívá, schovat to, co nemá být na očích, a udělat prostor co nejvíce bezba­riérový a funkční. Rodinu čekaly dva měsíce náročných stavebních úprav, které obnášely novou elektroinstalaci a zabudování vzduchotechniky, která tu dřív nebyla, do stropu. Romaně bylo jasné, že ráz celé koupelny určí obklady a dlažby. Paní Marii proto nechala vybrat ze dvou kolekcí – jednobarevné Clay a bujaré Deco. Druhá vyhrála na plné čáře, nejlépe totiž vyzdvihla atmosféru bytu v centru Prahy. „Přiznávám, že kdybych měla sama vybírat, pravděpodobně bych šla do dlažby v oblíbené oranžové nebo hnědé barvě. Romana mě ale svým návrhem přesvědčila a dlaždičky si mě získaly. Na šedý obklad zdí jsme si museli zvykat, ale uznávám, že k těm barevným se moc hodí,“ říká Marie.  

Heřmánkovi zpočátku chtěli mít opět vanu i sprchový kout. Romana je ale přesvědčila, že úplně stačí jedno. Nakonec se rozhodli pro sprchu, která bude s přibývajícími roky bezpečnější. Kvůli ní bylo nutné postavit sádrokartonovou příčku, díky tomu ale zároveň vznikla nika pro pračku, a především karmu. Truhlář vyrobil z lamina praktické poličky a krásnou umyvadlovou skříňku, která pasuje do zděného výklenku. „Velkou radost mám z nového topení. Konečně máme teplé ručníky,“ směje se Marie Heřmánková. Proměnou ale prošel i záchod. Ten byl stejně jako koupelna obložený původními kachličkami. Dispozičně se teď kvůli zavěšené toaletě trochu zmenšil, majitelce to ale vůbec nevadí. Říká, že i když na záchodě místa ubylo, v koupelně ho přibylo dvojnásobek a to je pro ni nejdůležitější. Mít po příchodu do koupelny pocit volného pohybu a klidně si dovolit bonus v podobě rozloženého sušáku na prádlo.

 

Chladný obklad pocitově zahřívá nábytek z lamina s dekorem dřeva 

Stěny jsou vymalované bílou barvou Primalex, obklad má mírný nádech došeda. Na podlahu designérka zvolila barevnou dlažbu, podle níž může paní Marie ladit doplňky – stačí si jen vybrat jednu z barev. V tomhle případě šedomodrou osušku. Nábytek je vyrobený z lamina s dekorem světlého dřeva, který místnost pocitově zatepluje a zútulňuje.