Hosté Lokálu mohou udělat dobrý skutek – koupit oběd pro dalšího. V tomto projektu spojily síly restaurace Lokál se třemi zaměstnavateli lidí bez domova: Novým prostorem, Pragulicem a organizací Jako doma. O co v něm jde?
Promotion

Společně vybrali prvních pět lidí bez domova, kteří už sice pracují, chtějí se začlenit zpátky do společnosti, ale veškeré vydělané peníze zatím utratí za nocleh v ubytovně a už jim nezbývá na nic jiného. „Když prodáváš Nový Prostor, máš úplně jiné starosti než kam jít na oběd, musíš vydělat na ubytovnu a časopisy na další den," vysvětluje Radana, jedna z lidí bez domova zapojených do projektu.

Oběd pro dalšího stojí 90 Kč a hosté ho najdou jako samostatnou položku na menu ve všech pražských Lokálech. Každý host jej může zakoupit a Lokál ho pak v podobě poukázky předá zmíněným organizacím. Ty těmito poukázkami odmění své zaměstnance z řad bezdomovců, kteří si jídlo zaslouží. Držitel poukázky tak může přijít do Lokálu na teplý oběd a domácí limonádu. Proč je to důležité? „Je to známka normality, možnost setkání a kdo by odmítl oběd?" přemýšlí Honza H., další z bezdomovců zapojených do projektu. Když potkáte Honzu na ulici, nenapadlo by vás, že by mohl být bez domova. Je elegantně oblečený, má jemné způsoby a dbá o sebe. Honza začal před lety jako vysokoškolák a aktivní fotbalista sázet na sport, z kratochvíle se však stala závislost a on se zadlužil. Přesunul se do Prahy a nastoupil do rytmu azylových domů a ubytoven, každý den ovšem musí vydělat 250 korun na nocleh a zároveň mořit své exekuce. I při práci mu na ostatní potřeby zbyde okolo 100 korun denně.

Lokál se snaží přiblížit příběhy jednotlivých lidí. Chce ukázat jejich snahu a dát jim příležitost být součástí společnosti. Pro ně je teplé jídlo nakopnutí na cestě dopředu a pro hosty Lokálu jde o příležitost, jak udělat dobrý skutek.

Příběhy bezdomovců zapojených do projektu najdete na www.jidloaradost.cz pod #obedprodalsiho nebo si je můžete přečíst v Novém prostoru.

Seznam Lokáků zapojených do projektu:
Lokál Dlouhá, Dlouhá 33, Praha
Lokál Hamburk, Sokolovská 55, Praha
Lokál Nad Stromovkou, Nad Královskou oborou 232/31, Praha
Lokál U Bílé kuželky, Míšenská 12, Praha
Lokál U Zavadilů, K Verneráku 70/1, Praha