Jenom pár hodin dělí Slovensko od prvního kola prezidentských voleb. Horkou favoritkou na výhru je právnička Zuzana Čaputová. Jaký je její životní příběh?
Promotion

Pokud bychom chtěli najít nějaké ženské jméno, které je u našich východních sousedů aktuálně nejvíce skloňováno, pak je to bezesporu jméno – Zuzana Čaputová. Tuto pětačtyřicetiletou právničku by ještě vloni na podzim málokdo tipoval na horkou favoritku v prezidentské volbě. Jenže její svěží kampaň, zajímavé názory i profesní minulost vzbuzují čím dál tím větší zájem. Kdo je vlastně tato žena, která může na příštích pět let ovlivnit chod Slovenska?

AKTIVISTKA A PRÁVNIČKA

Ještě během studia práv na bratislavské Univerzitě Komenského se Zuzana Čaputová věnovala projektům na pomoc sociálně znevýhodněným a zneužívaným dětem. Po absolvování práv pracovala jako asistentka na právním oddělení ve městě Pezinok, kde se následně dokázala prosadit i jako zástupkyně přednosty místního městského úřadu. Právě ve městě Pezinok Čaputová vedla dlouhý boj proti výstavbě nové skládky, která měla být velká jako dvanáct fotbalových hřišť. Kauza pochybného byznysu se i díky její iniciativě dostala až k Soudnímu dvoru Evropské unie a Nejvyššímu soudu Slovenské republiky. Ten uznal, že je skládka nezákonná.

Zuzana Čaputová

Obdobné úspěchy slavila Čaputová také s občanským sdružením Via Iuris. „V nedávné kampani za zrušení Mečiarových amnestií zpočátku nikdo nevěřil, že se to může podařit. Amnestie byly jizvou na tváři spravedlnosti a ústavního pořádku našeho státu, ale neúspěšných pokusů bylo tolik, že mnozí ztratili naději. S Via Iuris jsme rozběhli pětici a v průběhu několika týdnů se nám podařilo sesbírat 76 tisíc podpisů, které vytvořily veřejný tlak, kterému musel ustoupit i Robert Fico,“ komentuje kauzu na svých webových stránkách Čaputová.

POLITIČKA

Do velké politiky vstoupila Zuzana Čaputová v prosinci 2017, kdy se stala členkou politické strany Progresivní Slovensko. Už v lednu 2018 byla na ustanovujícím sněmu zvolena místopředsedkyní a v květnu téhož roku ohlásila svou kandidaturu na post prezidenta Slovenské republiky. Již několikrát se ohradila vůči vládnoucí straně Směr-SD. Ve svém programu se nejvíce zaměřuje na ochranu životního prostředí, důstojné podmínky pro seniory či na právo a spravedlnost.

Zuzana Čaputová

MATKA

Důležitou životní rolí Zuzany Čaputové je také mateřství. „Dnes mám dvě krásné a šikovné dcery, se kterými mám blízký vztah, mám rodinné zázemí a práci, která mě naplňuje. Uvědomuji si, že většina lidí neměla v životě takové štěstí. Právě služba jiným dává mému životu smysl a hodnotu,“ říká Čaputová na svém webu.

První kolo slovenských prezidentských voleb se odehraje v pátek 16. března. Myslíte si, že má Zuzana Čaputová šanci na vítězství?

ČTĚTE TAKÉ: Ženy v mužském světě I

Promotion