Toužíte po úsměvu, který vám budou všichni závidět? Pak byste se měli starat především o své zuby. Jednou z prvních věcí, kterých si lidé na úsměvu všimnou, jsou právě zuby a jejich barva.
Promotion


To aspoň tvrdí britský stomatolog Nicholas Davis, který nedávno prováděl výzkum na téma ‚dokonalý‘ úsměv. Barva zubů by neměla být moc bílá, jinak budou zuby dominantnější než oči, a opticky tak zmenší zbytek obličeje.

Made in America

Jaká je vaše představa o dokonalém úsměvu? Zuby jako perličky, ani velké ani malé, rovné a jeden jako druhý? A co dásně? Hrají nějakou roli? Pravdou je, že jiný kraj, jiný názor na dokonalý úsměv. Své o tom vědí zejména v Hollywoodu, kde si téměř všechny celebrity nechávají zuby vybělit, a to někdy až tak, že to vypadá hodně nepřirozeně. Stačí sáhnout prstem po mapě dál, a představa krásného úsměvu je odlišná.

Vanessa_Paradis-003-1024x768

Francouzská herečka a zpěvačka Vanessa Paradis, bývalá partnerka Johnnyho Deppa, vypadá s mezerou mezi předními zuby sexy. Co by za ni daly africké ženy...

Francouzský ‚lehký‘ předkus

Třeba ve Francii je znakem dokonalého úsměvu lehký předkus do podoby decentního bobříka. A to není vtip! Zuby si tam mnohé ženy nechávají cíleně rovnat právě tímto způsobem. V Africe zase některé kmeny považují za znak ideálního úsměvu i krásy výraznou mezeru mezi předními zuby. I tam některé ženy požadují po svých zubařích vytvoření takové mezery – i přesto, že se jejich vlastní zuby budou muset pořádně zabrousit. Jinde považují za ideál krásy tvar zubu do špiček.

Odborníci mají jiný ideál krásy

Na dokonalý úsměv se dívají jinak i samotní odborníci. „Pro nás zubaře je zásadní, zda jsou chrup i dásně zdravé a zda je barva i velikost zubů přirozená. Často se ve své ordinaci setkávám s lidmi, kteří chtějí vybělit zuby na velmi nepřirozeně bílou barvu, a ač je přesvědčuji, jak chci, nedají si říct,“ říká MUDr. Adam Šíma z Dentální kliniky Jan Stuchlík. Je to jednoduše jako se vším – nic se nemá přehánět. A existuje tedy dokonalý úsměv? Co myslíte?

Ve vánoční soutěži http://vanoce.marianne.cz/ dnes můžete vyhrát holicí strojek Philips. Díky němu budete mít opravdu dokonalý úsměv!