Ženy si musí pomáhat, obzvlášť v situacích, kdy zůstanou na vše samy. Projekt Fandi mámám zajišťuje ženám samoživitelkám a jejich dětem materiální pomoc – tedy věci, na které jim nezbývají finance. Přečtěte si příběh Pavlíny, která po odchodu partnera musela požádat o insolvenci. Pomůžete jí?
Promotion

Maminka Pavlína z Prahy

“Po odchodu partnera jsem si požádala o insolvenci, protože jsem to sama finančně nedávala.“

maminka

(dvojčata Tomášek a Kristýnka – 6 let, Adámek – 3 roky)

Pavlíně je 32 let a je maminkou tří dětí – dvojčat Tomáška a Kristýnky a syna Adámka. V roli samoživitelky je Pavlína už tři roky. Všechny děti mají navíc zdravotní problémy. „Tomáškovi byl diagnostikován autismus s epilepsií, Kristýnka má těžkou formu receptivní dysfázie. Adámek je astmatik a má receptivní dysfázii s ADHD,” vysvětluje Pavlína. Sama po odchodu partnera zažívala krušné chvíle, což se promítlo i do jejího psychického zdraví: „Všechno mě semlelo psychicky. Neustálý strach mě dohnal do krizového centra Bohnic, kde mi diagnostikovali deprese a poruchu přizpůsobení se, a to z traumatických zážitků. Štve mě, že jsem s dětmi žila na ubytovně, že jim nemohu dovolit vše, co mají úplné rodiny.”

Pavlína se vždy snažila rodině finančně přilepšit. “Od osmi měsíců dvojčat jsem pracovala na plný úvazek jako laborantka. Odstříkávala jsem si i mléko, dělala jsem vše pro to, abychom měli víc peněz. Pracovala jsem i po narození Adámka, v jeho pěti měsících jsem začala chodit na noční směny do firmy s rychlým občerstvením. Jednou, když jsem se vrátila z noční, mi partner dal klíče do ruky a odešel.“

S tatínkem dětí se Pavlína zkoušela i usmířit, ale nakonec zjistili, že společné soužití zkrátka nefunguje. „Po odchodu partnera jsem si požádala o insolvenci, protože jsem to finančně sama nedávala.”

Otec dětí výživné platí, také se s dětmi snaží vídat. Pavlína pracuje jako laborantka, občas se snažila si přivydělávat pomocí brigád v obchodních domech. Na jaře se ocitla v pracovní neschopnosti kvůli posttraumatickému stresu. Od září proto nastoupila na zkrácený úvazek za minimální mzdu. Peněz tedy opravdu nemá nazbyt. Kromě nájmu, veškerých poplatků a režii za domácnost musí nemalé peníze vynaložit i na zdravotní péči pro své děti. „Žiji od výplaty k výplatě, každý půlrok platím v Brně diagnosticko-terapeutický pobyt pro všechny, od září platím dětem diagnostické i logopedické kurzy, jednou ročně také logopedický tábor pro všechny děti.“ K tomu je jí navíc z platu strhávána insolvence.

My Pavlíně v její snaze fandíme!

O projektu Fandi mámám

Za dobročinným projektem Fandi mámám stojí dvě ženy – Petra Květová Pšeničná a Žaneta Slámová, původně kolegyně, dnes již kamarádky, které spojila potřeba pomáhat druhým. Před dvěma lety přišly s myšlenkou na pomoc samoživitelkám. Cílem projektu je zajistit těmto ženám a jejich dětem materiální pomoc – tedy věci, na které jim nezbývají finance – například novou aktovku do školy, sportovní vybavení, mobilní telefon, počítač, pleny, potraviny, dětskou výživu, zájmový kroužek, nábytek, domácí spotřebiče nebo výlet či lístky do divadla. Zhruba každé tři měsíce se na webových stránkách www.fandimamam.cz představí pět příběhů maminek samoživitelek spolu se seznamem jejich přání. Projekt za dobu své existence pomohl již 45 maminkám. Spolek Fandi mámám také zprostředkovává maminkám poradenství od rodinného práva až po vymáhání alimentů a informuje veřejnost o životních podmínkách maminek samoživitelek v České republice. Do projektu se mohou hlásit maminky ze všech koutů republiky, a to vyplněním jednoduchého formuláře. Veškeré informace na www.fandimamam.cz nebo na facebookovém profilu Fandi mámám.

Promotion