Mívám ji já, dostihla Michelangela, pral se s ní Vladimír Menšík. A davy dalších. Mimochodem, nejsem namyšlená, že bych se řadila po bok těchto velikánů bez uzardění. Mívám tvůrčí krize jako matka, pisatelka, kamarádka. A vůbec mi to nevadí.
Promotion

Pravda ovšem je, že to, že když mi občas dojdou témata k sepsání, přes to se člověk nějak přenese. Horší je, když dojde inspirace co k večeři, jaká bude svačina pro děti. Tomu říkám tvůrčí krize. Ta totiž ohrožuje lidstvo.

Jsou dny, kdy mám jasno, co vařit, docela se mi chce žehlit, mám chuť povídat si s dětmi, rozebírat jejich duševní rozpoložení do hluboké noci. Ovšem jsou také dny, kdy bych si nejraději zalezla do postele, nemluvila vůbec s nikým a dělala – také nic. Původně jsem si myslela, že je to věc, kterou bych měla řešit s psychologem, protože podobné stavy se matkám zapovídají. Stejně jako jakékoliv tvůrčí krize. Matky přece musí jet neustále na plný výkon, bez ohledu na situaci v práci, doma, kdekoliv. Matka, která permanentně nevaří, neuklízí, nerozváží děti po kroužcích apod, je hodna odpisu, protože ve své životní funkci selhává… Ale ono to tak není.

Odborníci z USA přišli s teorií, která mi nahrává. Zjistili, že výkonní lidé zkrátka jedou na plný plyn, občas ale také umí zcela vypnout a nedělat nic. Ne postupně odbavovat úkoly, které se před každým neustále kupí, ale prostě se vykašlat na vše, sledovat seriály, netvořit. Tak to mám asi i já. Jsou dny, kdy vyšvihnu péči o rodinu, několik stran nové knihy, článek pro Marianne, dojedu si zacvičit, na kafe s kamarádkou, oběhnu Oboru se psem a ještě se vydám na procházku. Také stihnu navštívit maminku, nakoupit na další týden všechny ty z lednice permanentně mizející potraviny a nevím co ještě. Jindy mám dny, kdy ráno vstanu a vím, že musím den do večera proflákat, protože kapitoly knihy napsané v tomto rozpoložení bych zítra smazala, fejetony by byly nečtivé, s kamarádkou bychom si do noty nepadly, ani ty oční linky bych si rovně nenamalovala… Zkrátka den k ničemu. Kdysi jsem měla pocit, že takhle nějak o slovo hlásí maniodepresivní psychóza. Nikoliv, právě takto se projevuje...


Marianne Klub

Promotion