Zatímco ještě před několika lety byl plnovous něco, co nosí snad jen skalní přívrženci Michala Tučného, v poslední době mužská polovina světa pomalu zarůstá. Éra hladce oholených metrosexuálů definitivně skončila, na scénu přicházejí  zarostlí lumberse-xuálové. Za vousy je ale tentokrát víc než jen pouhý módní trend.
Promotion

Před třemi lety mě v metru zaujal muž, který mezi všemi těmi oteklými, ospalými tvářemi mířícími na devátou do kanceláře působil jako závan divočiny: vousy, flanelová košile, zpod které vykukovalo tetování, ošoupané farmářské boty, na zádech batoh po dědovi… Co v něm asi tak má, uvažovala jsem. Vlastníma rukama skoleného srnce nebo sadu nářadí? Odpověď přišla za chvíli – vytáhl iPad a začal s kamarádem vedle sebe probírat, bez jakých aplikací nemůže žít. Aha, takže další odnož hipstera, blesklo mi hlavou a pak už jsem jen pozorovala, jak tento ‚živočišný druh‘ (a živočišně tedy opravdu působí) začal postupně zaplavovat nejprve pražskou Letnou a Náplavku, později se rozšířil do dalších českých měst. Tak jednoduché to ale tentokrát není.

 

David Beckham s plnovousem

„Lumbersexuál se přesouvá z baru do baru, ale působí, jako by mohl kdykoli porazit borovici. Vypadá jako dřevorubec (lumber je anglicky dříví, pozn. redakce), ale pracuje v IT, má slušný plat a firemní benefity. Jeho pracovním nástrojem není sekyra, ale McBookAir,“ píše se v článku na serveru gearjunkie.com, kde byl termín lumbersexuál v říjnu loňského roku použit vůbec poprvé, aby se během pár měsíců virálně rozšířil po celém světě. Vousy si v poslední době nechali narůst George Clooney, Jake Gyllenhaal nebo Mel Gibson a kromě nich dřívější vzor všech metrosexuálů David Beckham. Kdo bude další? Jen o módní vlnu ale nejde, například publicistka Willa Brown vidí v lumbersexuálech víc než trend městských aglomerací západního světa: "Od doby, co se začalo před šesti lety v Americe období recese, se neustále mluví o krizi mužství. Je zřejmé, že role muže jako jediného chlebodárce rodiny definitivně padla."

Jsou tedy vousy momentálním znakem mužství? Trpí muži opravdu krizí identity? A proč? To se dočtete v článku Petry Šroubek Pohlové v březnové Marianne na str. 46.